احزاب عراقی: آیت الله سیستانی از عبدالمهدی سلب اعتماد کرده است

ایرنا نوشت: برخی از احزاب سیاسی شیعه عراق بیانیه امروز (جمعه) مرجعیت عالی دینی را به مثابه سلب اعتماد از دولت «عادل عبدالمهدی» دانستند.

حزب الدعوه اسلامی به رهبری «نوری المالکی»، فراکسیون «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» نخست وزیر سابق و فراکسیون «سائرون» مورد حمایت مقتدا صدر بیانیه امروز مرجعیت عالی دینی را به مثابه سلب اعتماد از دولت عبدالمهدی دانستند.

در این راستا حزب الدعوه اسلامی عراق در بیانیه ای گفته است که برای جلوگیری از بحرانی تر شدن اوضاع و رفتن کشور به سمت جنگ داخلی که نشانه های آن آشکار شده و در چارچوب خواسته های مرجعیت عالی دینی عراق، از پارلمان می خواهد که جلسه ای فوری برای یافتن جایگزین برای دولت برگزار کند.

در بیانیه، حزب الدعوه اسلامی از فراکسیون ها و رهبران سیاسی خواسته است که نامزدهای موردنظر که دارای ویژگی های قدرت، اخلاص، تخصص و پاکدستی باشند، را برای نخست وزیری برگزینند.

 فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی نیز گفته است که ضمن تایید خطبه امروز جمعه مرجعیت عالی دینی عراق پارلمان را برای سلب اعتماد از دولت و تشکیل دولت جدید مستقل در روز شنبه فرا می خواند.

النصر همچنین از پارلمان خواسته است که برای اتمام و تصویب قانون انتخابات و قانون ویژه کمیسیون عالی مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات زودهنگام و سالم با مشارکت سازمان ملل اقدام کند.

همزمان نماینده فراکسیون سائرون مورد حمایت مقتدا صدر نیز بیانیه اخیر مرجعیت را به مثابه سلب اعتماد از دولت عادل عبدالمهدی دانسته است.

«ستار العقابی» به خبرگزاری «بغداد الیوم» عراق گفته است که بیانیه مرجعیت عالی دینی که از پارلمان خواسته است که در گزینه های خود در خصوص انتخاب دولت تجدید نظر کند، کاملا واضح و روشن است.

وی اضافه کرده است که امیدوار است بعد از خطبه امروز مرجعیت عالی دینی عراق دیگر فراکسیون ها در پارلمان هیچ بهانه ای نداشته باشند زیرا بیانیه مرجعیت درها را به روی هرگونه توجیه بسته است.

این درحالیست که سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی از پارلمان خواسته است که در عمل به رهنمودهای امروز مرجعیت عالی دینی تشکیل جلسه دهد و این رهنمودها را اجرایی کند.

وی گفته است که از مجلس نمایندگان عراق می خواهد که جلسه ای برای اجرای فوری گام هایی که مرجعیت عالی دینی مطالبه کرده، برگزار کند.

وی از پارلمان خواسته است که جلسات خود را بدون توقف تا اتمام و تصویب قانون انتخابات و قانون کمیسیون عالی مستقل انتخابات با مشورت سازمان ملل برگزار کند.

وی همچنین از دستگاه قضایی خواسته است که تحقیقات فوری در خصوص خشونت هایی که در دو روز گذشته در  ناصریه و نجف اشرف رخ داده است، انجام دهد.

در این راستا فراکسیون «الفتح» (هادی العامری) نیز حمایت خود را از رهنمودهای امروز مرجعیت عالی دینی اعلام کرد.

فراکسیون الفتح در بیانیه اش گفته است که به رهنمودهای مرجعیت عالی دینی اهتمام ویژه داده و آن را نقشه راه واضحی برای نجات کشور و شهروندان و بستن راه به روی دشمنان می داند.

به نوشته بیانیه، فراکسیون الفتح در چارچوب رهنمودهای مرجعیت عالی دینی با دیگر با فراکسیون ها در پارلمان برای انجام تغییرات لازم که در آن منفعت شهروندان و کشور در برابر نقشه های دشمنان و هرج و مرج تخریب گران است، تلاش می کند.

الفتح همچنین پارلمان را به تسریع در تصویب قانون انتخابات و قانون کمیسیون عالی مستقل انتخابات و تمامی قوانین مرتبط با اصلاحات مورد انتظار فراخوانده است.

واکنش ها به بیانیه امروز مرجعیت عالی دینی عراق همچنان در صحنه سیاسی عراق ادامه دارد.

310 310

کد خبر 1325872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • RO ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
    0 0
    مرجع واقعی کسیست که پشت سر مردم میایستد و از آنها حمایت میکند وگرنه حکومتها آنقدر قوی هستند که نیاز به حمایت مرجعیت نداشته باشند و با این اقدام تنها شأن و اعتماد مردم را از دست میدهند