حادثه، عشق و هیجان در «هزار سال با تو»/طبیب زاده: حتی در فیلمها هم دیگر عاشق نمی شویم

کارگردان فیلم سینمایی «هزار سال با تو» می گوید: برای من به عنوان یک عاشق سینما فیلم دیدن یعنی دو ساعت پرت شدن از دنیای واقعی به دنیای جذاب خیالی ... پس وقتی که عشق واقعی را در جامعه  امروز کمتر میشه پیدا کرد، باید به پرده نقره‌ای سینما و تلویزیون پناه ببریم.

به گزارش خبرآنلاین استان اصفهان، فیلم  سینمایی «هزار سال با تو» با بازی رز رضوی، سام کرمی، مجید مشیری، نیما شاهرخ شاهی، سولماز حصاری، مهران رجبی، مهدی امینی خواه، شهین تسلیمی، محسن ثباتیان، راشین رضوی، ماهک ثباتیان و ایمان نصر به پایان رسید.

به همین بهانه گفتگویی داشتیم با حسین طبیب زاده کارگردان این فیلم که در ادامه از نظرخوانندگان می گذرد:

آقای طبیب زاده با پایان فیلمبرداری «هزار سال با تو»  به عنوان دومین فیلم بلند خود تا چه حد از فیلم راضی هستید؟

تا پایان تدوین نمی‌توانم به طور قاطع درباره کیفیت فیلم صحبت کنم اما تا این مرحله از کار از دیدگاه من «هزار سال با تو»  فیلم خوبی شده است، به هر حال این فیلم از لحاظ داستانی نسبت به فیلم قبلی من پر حادثه تر بود. فکر می‌کنم مرحله تدوین و آهنگسازی هم اگر به خوبی انجام شود با فیلم متفاوت و خوش ساختی روبرو شویم.

هزار سال با تو فیلم پر بازیگری بود، کار کردن با این بازیگران صاحب نام چطور بود ؟

بازیگران فیلم بر اساس نیاز فیلمنامه انتخاب شدند نه فقط اسم بازیگر، در کل شیوه کار من این است که به بازیگر آزادی عمل بدهم؛ در طول فیلمبرداری با بازیگرها در مورد فضای شخصیتی و داستانی صحبت می‌کردم و همیشه به یک نقطه مشترک می‌رسیدیم.

 به هر حال بازیگران حرفه ای هستند و کاراکتری که قرار است بازی کنند را تجزیه و تحلیل می‌کنند، وظیفه من  هم در زمان فیلمبرداری این است که توی مسیر درست فکری قرارشون بدهم؛ در واقع اعتقاد دارم کارگردان و بازیگر که به دنیای ذهنی مشترکی برسند می شود یک فیلم خوب بسازیم.

پس تیم بازیگری خواسته های شما رو برآورده کردند؟

من با آقای مجید مشیری و سام کرمی تجربه فیلم «چشمهایت» رو داشتم و به خوبی فضای ذهنی همدیگه رو می‌شناختیم ، خانم رز رضوی با حساسیت های خاص سکانس به سکانس فیلم رو بازی کردند  ، آقای نیما شاهرخ شاهی خیلی حرفه ای و بسیار خوب از روز اول با گروه ارتباط برقرار کرد و به نظر من یکی از بهترین بازیهای این فیلم رو نیما شاهرخ شاهی عزیز انجام داد، مهران رجبی، سولماز حصاری، مهدی امینی خواه و  شهین تسلیمی هم که هر کدام در نقش خود بی نظیر بودند، بازیگرانی مثل محسن ثباتیان، ایمان نصر، راشین رضوی یا حتی بازیگر خردسالم ماهک ثباتیان هم عالی بودند  و من واقعا از کار کردن با این تیم بازیگری خوب و حرفه ای لذت بردم.

در کارهای شما همیشه با ترکیبی از بازیگران قدیمی و جدید مواجه میشویم ، هماهنگی این بازیگران سخت نیست ؟

من سال ۷۸ با بازیگری کار هنری خودم رو شروع کردم و می دانم چه احساس بدی است که احساس کنی هیچکس به تو اهمیت نمی‌دهد و اشتباهی وارد این رشته شدی، شاید برای همین است که همیشه به بازیگر جدید بها می‌دهم و خیلی فشرده از قبل از فیلمبرداری شخصا با آنها تمرین می‌کنم تا مشکلی به وجود نیاید و می دانم آنها هم با تمام وجود برای من بازی می کنند، شاید ریسک باشد اما من وقتی به کاری ایمان دارم انجامش می‌دهم، حتی اگه همه مخالف باشند ، تا حالا که خدارو شکر نتیجه گرفتم.

البته این موضوع فقط در مورد بازیگری نیست حتی در مورد موسیقی و خواننده هم همینطور هستم، در حال حاضر با مرتضی فتاحی به عنوان خواننده و سیاوش وزیری برای آهنگسازی فیلم کار می‌کنم که مطمئن باشید از آنها به زودی خیلی زیاد خواهید شنید.

ریتم داستانی فیلم «هزار سال با تو» با فیلم قبلی خودتان «چشمهایت » خیلی تغییر کرده است، درسته ؟

بله سعی کردم از فضای آرام فیلم قبلی خارج بشم و یک مقدار بیشتر به حادثه و هیجان نزدیک بشوم؛ من از تکرار فراری هستم و به دنبال تجربه های جدیدترم، خیلی دوست دارم در کارهای بعدی حتی ژانر کمدی یا فانتزی رو تجربه کنم.

البته تمام تلاشم این است که در هر فیلم تماشاگر را با فیلم همراه کنم و این نکته ای است که وقتی یک کارگردان ساخت فیلمی رو شروع میکند باید حواسش به آن باشد و بداند که در نهایت برای تماشاگر فیلم میسازد .

اما درونمایه اصلی فیلمنامه «هزار سال با تو» مثل فیلم قبلی شما « چشمهایت » عاشقانه است ؟

من فکر نمی کنم «چشمهایت» فیلم عاشقانه به حساب بیاید، بیشتر به عنوان یک فیلم اجتماعی به «چشمهایت» نگاه می‌کنم، برای این گونه روابط را نمی‌شود اسم عشق روی آن گذاشت، مشکلات احساسی است که در زندگی بسیاری از افراد متاهل بوجود می آید ، اما در مورد فیلم «هزار سال با تو» بله فضای فیلم عاشقانه تر شده  است.

البته شرایط جامعه ما طوری شده که فیلم عاشقانه کمتر ساخته می‌شود، این نظر شخصی من است که اگه از یک جامعه عشق و زیبایی رو بگیریم روح اون جامعه رو ازش گرفتیماما اینکه چرا ما دیگه در جامعه ما حتی توی فیلمها هم عاشق نمی‌شویم خودش یک بحث طولانی است ، ولی برای من به عنوان یک عاشق سینما فیلم دیدن یعنی دو ساعت پرت شدن از دنیای واقعی به دنیای جذاب خیالی ... پس وقتی که عشق واقعی را در جامعه  امروز کمتر میشه پیدا کرد، باید به پرده نقره‌ای سینما و تلویزیون پناه ببریم.

آیا برای اعمال دیدگاه خودتان در فیلم با تهیه کننده ها مشکلی نداشتید ؟

من شانس آوردم که هر دو تهیه کننده فیلم بسیار آدم های منطقی و خوش نامی هستند. احمد مقامی و مجتبی کریمی هر دو کار هنری انجام می‌دهند و ما از لحاظ فکری خیلی به هم نزدیک هستیم.

در واقع من باید همان زمان که فیلمنامه «هزار سال با تو» را نوشتم به خاطر پر لوکیشن بودن و بحث تولیدی سخت داستان آن را کنار می‌گذاشتم و حتی چند بار به آنها گفتم سراغ فیلمنامه دیگری برویم.

اما هر دو نفر به دلیل اینکه خط داستانی فیلمنامه را دوست داشتند به ساخت آن اصرار کردند و در نهایت با همکاری مجموعه خوب قلب شهر و شهر سلامت این مشکل برطرف شد و ما وارد مرحله تولید شدیم .

من به عنوان کارگردان فقط دغدغه ساخت یک فیلم خوب را داشتم و خیالم از تمام جریانات پشت صحنه راحت بود و این مسئله نه فقط برای من بلکه تمام عوامل و بازیگران هم وجود داشت.

شما قبل از شروع فیلمبرداری فیلم «هزار سال با تو» در کشور آلمان بودید؛ فضای سینمای آلمان چگونه است ؟

فضای متفاوتی است . در سینمای آلمان همه ژانر ها از کمدی تا وحشت ساخته می شود اما بعد از به وجود آمدن موج جدید فیلمسازی که به «مکتب برلین» معروف شد فیلم‌های درام برتری کاملی داره به بقیه ژانرها؛ فیلم هایی که استادانه و جذاب ساخته می‌شود با داستان‌هایی که تماشاچی بین المللی میپسندم و اینها ویژگی‌هایی است که موفقیت فیلم‌های آلمانی را در عرصه‌ی جهانی تضمین کرده است.

قصد ساخت فیلم جدید رو دارید  ؟
در حال کار کردن روی یک فیلمنامه هستم  اما هنوز از زمان ساختش اطمینان ندارم، عجله ای برای ساخت فیلم جدید ندارم اما نمی‌خواهم زمان زیادی هم بین فیلم هایم فاصله بیافتد.

هر وقت احساس کردم شرایط ساخت یک فیلم خوب رو دارم شک نکنید که با قلبم آن فیلم رو خواهم ساخت.

و حرف آخر ؟

بزرگترین خطر برای هر جامعه فقر فرهنگی است ، مشکل فرهنگ که حل بشود خیلی از مشکلات هم خود به خود درست می‌شود. 

یک انسان با فرهنگ هرگز دزدی و اختلاس نمی‌کند، درست رانندگی و صحبت می‌کد، رفتار خشن ندارد و بی اخلاقی نمی‌کند و  زیبا می اندیشد، با وجود همچین انسان هایی است که جامعه می‌تواند آرامش رو احساس می کند، من شاید هیچوقت دیگه در اصفهان فیلم نسازم اما چقدر قشنگ بود که مدیریت و پرسنل مجموعه سیتی سنتر ( قلب شهر ) و شهر سلامت بدون هیچ انتظاری با روی خوش کاملا با ما همکاری کردند و دغدغه فرهنگی داشتند ، من شخصا لذت بردم و به تمام آنها خسته نباشید می‌گویم

تشکر میکنم از تمام عزیزانی که ما رو در ساخت فیلم «هزار سال با تو» حمایت کردند از اداره محترم ارشاد و سینمای جوان اصفهان تا مجموعه زیبای باغ گلها و امیدوارم با تداوم این کارهای فرهنگی شاهد اتفاقات زیباتری در کشورمان باشیم.

46

کد خبر 1326516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =