۰ نفر
۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
عفو ملوکانه در سایه جی 20

ایسنا نوشت: یک مقام سعودی اعلام کرد، مقامات این کشور ۱۱ شهروند را که به مدت چندین ماه جهت بازجویی ازبابت ارتباطات مشکوک‌شان با گروه‌های خارجی بازداشت کرده‌ بودند، آزاد کردند.

 این بازداشت‌های جدید همزمان با قرار گرفتن عربستان در راس گروه ۲۰ در میان انتقادات مستمر غربی برای سابقه بد حقوق بشری این کشور از زمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان به دست عوامل سعودی صورت گرفت.

 

این مسؤول سعودی به خبرگزاری رویترز بدون اشاره به جزئیات و ارائه دلیلی گفت: مقامات از بازداشت‌شدگان درباره شبهات دریافت مبالغی از کشورهای خارجی و هماهنگی با سازمان‌های متخاصم بازجویی کردند.

به گفته این مسؤول که خواست نامش فاش نشود، هیچ بازداشتی تفهیم اتهام نشده اما پرونده همچنان باز است و ممکن است آنها تفهیم اتهام شوند.

هنوز دلیل بازداشت این گروه نامشخص است زیرا آنها جزو فعالان شناخته شده نیستند البته برخی درباره انقلاب‌هاب بهار عربی که در سال ۲۰۱۱ رخ داد، مطالبی نوشته بودند.

در هفته اخیر منابع از جمله منابع سازمان حقوقی "القسط" که دفتر آن در لندن است، گفته بودند، افراد پلیس با لباس‌های مبدل حدود ۱۰ تن را که اکثرشان فرهنگی و نویسنده بودند از منازلشان بازداشت کرده‌اند که تا روز یکشنبه آزادی هیچ یک از آنها تایید نشده بود.

فعالان می‌گویند، این بازداشت‌ها جدیدترین موج سرکوب مخالفان از سپتامبر ۲۰۱۷ است که طی آن برخی شخصیت‌های دینی بازداشت شدند. آنها ممکن است با مجازات اعدام روبه‌رو شوند.

در کمپین مبارزه با فساد نیز افراد برجسته و تجار بازداشت شدند که برخی از آن زمان آفتابی نشده‌اند.

310 310

کد خبر 1326723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =