۰ نفر
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
آیا اسلام آباد در خطر است؟

کارشناس مسائل افغانستان در گفت و گویی از حمایت پاکستان برای شکل گیری توافق بین آمریکا و طالبان می گوید.

به گزارش خبرآنلاین، کیومرث یزدان پناه در گفت و گویی درباره اعلام حمایت پاکستان برای شکل گیری توافق بین آمریکا و طالبان گفت: پاکستان از جهت های بسیاری وارد این بازی شده.این کشور همیشه یک پای ثابت پرورش افراط گرایان بوده است.آنها در پاکستان اموزش می بینند و سلاح به دست می گیرند تا وقتی به کشورهای خودشان برگشتند،به سمت مردم خودشان اسلحه بگیرند.طبیعی است که در شرایط فعلی که آمریکا پای کار آمده پاکستان هم بخواهد اشتباهات گذشته را جبران کند.از سوی دیگر این را هم مد نظر قرار دهیم که این کشور،خودش هم مشکلات زیادی با تروریست ها دارد و کنترل این موضوع خیلی وقت ها از دست دولت مرکزی خارج شده. بنابراین خطراتی از سوی افراط گرایان وجود دارد، که اسلام آباد را تهدید می کند.

وی افزود: به اعتقاد من رویه کشورهای منطقه از جمله پاکستان هم در استقبال از این مذاکرات صحیح نیست. این گروه تفکری جز خشونت ندارد و چطور می شود با چنین تفکر و پیشینه ای به سمت مذاکره با آنها رفت؟ کشورهای منطقه باید فکر اساسی کنند و با تشکیل یک اتحاد میان خودشان که پاکستان هم جزوی از آن باشد، افراطی ها را ریشه کن کنند.

وی ادامه داد: طالبان تا همین الان هم از موضع بالا سخن گفته. این نوع حرف زدن در حالی که آنها هستند که می خواهند در قدرت نقشی برای خودشان بگیرند، نشان از ذات جنایتکار این گروه دارد. طالبان اگر به قدرت برسد همان خشونت های قبلی را که دو دهه پیش در افغانستان انجام می داد، ادامه خواهد داد. طالبان شایستگی و حرکت در ساختار اسلامی را هم ندارد و حضورش در این ساختار و پذیرش آنها هیچ سودی برای کشورهای منطقه و جهان اسلام هم ندارد.

یزدان پناه در پایان گفت: طالبان همیشه به دنبال خریدن زمان برای بازسازی خود بوده است. حتی اگر ده درصد از قدرت در افغانستان هم به آنها سپرده شود، این گروه به خشونت و تندروی برخواهد گشت و این خطری است که افغانستان و مردم آن را تهدید می کند.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1327020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =