ترکیه دست آمریکا را در پوست گردو گذاشت

ایسنا نوشت: در شرایطی که آنکارا ائتلاف ناتو را برای حمایت از مبارزه خودش علیه نیروهای کرد "یگان‌های مدافع خلق" (ی‌پ‌گ) تحت حمایت آمریکا در سوریه تحت فشار گذاشته است، وزیر دفاع آمریکا به ترکیه تاکید کرد تا مانع‌تراشی در مسیر پشتیبانی از یک برنامه دفاعی ناتو برای بالتیک و لهستان را متوقف کند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا دوشنبه پیش از نشست ناتو در مصاحبه با رویترز به آنکارا هشدار داد "تهدیدهایی که آن‌ها می‌بینند، همه نمی‌بینند" و در ادامه گفت از اینکه ی‌پ‌گ را با عنوان گروه "تروریستی" برچسب بزنند تا این بن‌بست رفع شود، حمایت نمی‌کند.

او از آنکارا درخواست کرد تا روی چالش‌های بزرگتری که مقابل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار دارد، متمرکز شود. اسپر در مسیر سفر به لندن گفت: «پیام ما به ترکیه این است؛ ضرورت دارد که روی این طرح‌های واکنشی پیشرفت داشته باشیم و این نمی‌تواند با نگرانی‌های خاص خود آن‌ها به تاخیر بیفتد. اتحاد ائتلاف و آمادگی ائتلاف بدین معناست که شما روی مسائل بزرگتری متمرکز شوید؛ مساله بزرگتر، آمادگی ائتلاف ناتو است و همه تمایل ندارند که مطابق دستورکار آن‌ها پیش بروند. دیگران چیزهایی که آن‌ها تهدید می‌بینند، تهدید نمی‌دانند.»

نمایندگان ناتو برای پیشبرد طرح ارتقای دفاع لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی مقابل هرگونه تهدیدی از جانب روسیه، به تاییدیه رسمی تمامی ۲۹ عضو نیاز دارند. این مناقشه در شرایطی که ناتو آماده برگزاری هفتادمین سالروز نشست خود می‌شود، نشانه‌ای از تشدید اختلافات میان آنکارا و واشنگتن بر سر طیفی از موضوعات از جنگ در سوریه تا رشد روابط دفاعی ترکیه با روسیه است.

ترکیه از ناتو می‌خواهد تا رسما نیروهای ی‌پ‌گ را که اصلی‌ترین مولفه نیروهای سوریه دموکراتیک (تحت حمایت آمریکا) هستند، به عنوان "تروریست" به رسمیت بشناسد و از اینکه متحدانش از این گروه حمایت می‌کنند، خشمگین است. مارک اسپر در پاسخ به اینکه آیا واشنگتن می‌پذیرد که برای رفع این بن‌بست، ی‌پ‌گ را به عنوان گروه "تروریستی" در نظر بگیرد، گفت: «از این (مساله) حمایت نمی‌کنم. ما مواضع خودمان را حفظ می‌کنیم و معتقدم که ناتو هم همین کار را می‌کند.»

312 310

کد خبر 1327114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =