۱ نفر
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
پیش‌بینی تازه از سقوط قیمت نفت

تسنیم نوشت: سرپرست تحقیقات بازار در ریستاد انرژی گفت: «اگر اوپک و روسیه کاهش تولید را تمدید و تشدید نکنند، شاهد سقوط قیمت نفت برنت تا ۴۰ دلار در سال آینده خواهیم بود».

 به گزارش اویل پرایس، شرکت تحقیقات انرژی ریستاد انرژی پیش بینی می کند در صورت عدم کاهش بیشتر تولید نفت توسط اوپک در ۲۰۲۰، ذخایر نفت خام جهان افزایش قابل توجهی پیدا کند و به دنبال آن قیمت نفت به شدت کاهش یابد.

 کشورهای عضو اوپک و روسیه در پنجم و ششم دسامبر در وین، پایتخت اتریش گرد هم می آیند تا در مورد سطح تولید نفت در ۲۰۲۰ مذاکره کنند.

برنار تانهاگن، سرپرست تحقیقات بازار در ریستاد انرژی گفت: «ما پیامی واضح برای کشورهای ائتلاف اوپک+ داریم: تمدید قرارداد فعلی کاهش تولید برای حفظ تعادل بازار و اطمینان از یک قیمت ثابت نفت در ۲۰۲۰ کافی نیست. اگر ائتلاف اوپک نتواند تولید را بیش از این کاهش دهد، دورنمای بازار نفت تیره خواهد بود».

 طبق پیش بینی های ریستاد انرژی، در ۲۰۲۰ عرضه مازاد نفت به بازار جهانی بسیار بالا خواهد بود و به ۰.۸ میلیون بشکه در روز می رسد.

 شواهد تجربی نشان می دهد عرضه مازاد یک میلیون بشکه در روز نفت می تواند باعث کاهش ۵ درصدی قیمت آن طی یک ماه شود، بنابراین احتمال کاهش ۳۰ درصدی قیمت نفت طی ۶ ماه وجود دارد.

تانهاگن گفت: «اگر اوپک و روسیه کاهش تولید را تمدید و تشدید نکنند، شاهد سقوط قیمت نفت برنت تا ۴۰ دلار در سال آینده خواهیم بود».

 وی اضافه کرد: «تحقیقات ما نشان می دهد به منظور اطمینان از یک بازار متعادل، لازم است اوپک تولیدش را تا ۲۸.۹ میلیون بشکه در روز پایین بیاورد یعنی یک کاهش ۰.۸ میلیون بشکه ای نسبت به سطح تولید سه ماهه چهارم ۲۰۱۹. این رقم با توجه به پیش بینی ما از تقاضا و عرضه کشورهای غیر اوپک و تاثیر قوانین جدید سازمان بین المللی دریانوردی بر جریان نفت خام تخمین زده شده است».

 ریستاد انرژی ۳ سناریوی مختلف تصمیم گیری برای ائتلاف اوپک پیش‌بینی می‌کند:

 وضعیت پایه :  تمدید قرارداد فعلی کاهش تولید تا ژوئن ۲۰۲۰. بازار جهانی نفت با ۱.۲ میلیون بشکه در روز عرضه اضافی در ۲۰۲۰ مواجه خواهد بود. قیمت نفت احتمالاً تا ۴۰ دلار در هر بشکه برای یک مدت کوتاه کاهش می یابد.

کاهش بیشتر:  کاهش بیشتر ۰.۷۵ میلیون بشکه ای به اضافه ۰.۳ میلیون بشکه در روز کاهش در نظر گرفته شده در سناریوی تمدید قرارداد باعث پایین آمدن عرضه اضافی نفت به بازار و ثبات قیمت‌ها خواهد شد.

بدون قرارداد/ جنگ بر سر سهم بازار:  افزایش تولید تمام کشورها تا حداکثر ظرفیت آنها می تواند تاثیرات مخربی داشته باشد. با افزایش ذخایر نفتی تا ۲.۳ میلیون بشکه در روز، قیمت نفت احتمالا تا زیر ۳۰ دلار در هر بشکه پایین می آید.  

ریستاد انرژی دریافت که ائتلاف اوپک+ به طور کلی طی سال جاری میلادی تا به امروز ۲.۶ میلیون بشکه در روز تولید خود را نسبت به سطح مبنای اکتبر ۲۰۱۸ پایین آورده است، در حالی که طبق قرارداد باید ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش می‌داد. ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش اضافی مربوط به کاهش ناخواسته تولید در کشورهایی مثل ایران و ونزوئلا می شود که هر دو از این قرارداد معاف شده‌اند. عربستان سعودی با ۸۷۰ هزار بشکه در روز کاهش تولید در ۲۰۱۹ بیشترین سهم کاهش تولید در این قرارداد را داشته است.

اتلاف اوپک با چالش رشد تولید در مناطق دیگر جهان روبروست. ریستاد انرژی پیش‌بینی می‌کند تولید نفت شیل آمریکا ۲.۶ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۰ افزایش یابد و یک میلیون بشکه در روز به تولید نروژ و برزیل اضافه شود. این موسسه تحقیقاتی پیش بینی می کند عرضه نفت غیر اوپک به جز آمریکا در ۲۰۲۰، ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. اوپک این رقم را ۰.۶ میلیون بشکه در روز تخمین می‌زند.

۲۲۳۲۲۵
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1327511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =