۰ نفر
۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
هشدار سیلاب در مناطق گرمسیر کشور

ایلنا نوشت: مدیر کل پیشگیری و هشدار سریع هواشناسی گفت: روز سه‌شنبه درمناطق گرمسیری احتمال بارش سیلابی و بسیار قدرتمندی خواهیم داشت.

«صادق ضیائیان» مدیر کل پیشگیری و هشدار سریع هواشناسی، در ارتباط با بارش‌های پربار برف و باران در چند روز آینده، گفت: برای روز پنج‌شنبه برای استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، خراسان شمالی و تاحدودی خراسان رضوی بارندگی و در مناطق سردسیر بارش برف را خواهیم داشت. 

ضیائیان در ادامه گفت: روز جمعه در استان گیلان، غرب مازندران، آذربایجان غربی بویژه در محدوده جنوبی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، چهارمحال بختیاری، کهگیوله و بویراحمد، لرستان و مرکزی درگیر بارش خواهند بود.

وی گفت: سامانه‌بارشی روز شنبه مناطق وسیع‌تری را شامل خواهد شد. بارش در روز شنبه استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، قم، همدان، مرکزی، غرب اصفهان، ایلام، کرمانشاه، خوزستان، چهارمحال ‌بختیاری، غرب فارس، بوشهر و همچنین سواحل خلیج فارس از استان بوشهر تا خوزستان را درگیر خواهد کرد. انتظاریم داریم این بارش‌های بسیار حجیمی در غرب استان لرستان، ایلام و کرمانشاه داشته‌ باشیم. 

 در ارتفاعات به علت سرما و بارش برف انتظار سیلاب نداریم

 مدیر کل پیشگیری و هشدار سریع هواشناسی در خصوص حجم بارش‌ها اظهار کرد: بر اساس نقشه‌های موجود در استان ایلام بارشی تا حداکثر ۴۰ میلی‌متر، کرمانشاه بالای ۴۰ میلی‌متر تا ۴۵ میلی‌متر، در استان‌های بختیاری بالای ۱۱۰ میلی‌متر بارش خواهیم داشت. البته اگر تغییری حاصل شد اطلاعیه‌ها را بروز خواهیم کرد. 

وی در خصوص احتمال سیلاب در استان‌ها گفت: از آنجا که بارش در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود، احتمال سیلاب کمتر است. اما باید آمادگی لازم را در صورت ایجاد بحران داشته باشیم، زیرا حجم بارش‌ها زیاد است و ممکن است در برخی مناطق بصورت سیلاب حادث شود. 

ضیائیان در ادامه گفت: بویژه این آمادگی در استان‌های بوشهر، غرب استان فارس و خوزستان مهم است چون این شهرها می‌توانند سیلابی باشند. این بارش‌ها تا روز دوشنبه و سه‌شنبه ادامه خواهد داشت. درمناطق گرمسیری احتمال بارش سیلابی خواهد بود. روز سه شنبه در جنوب استان فارس، خوزستان و خراسان جنوبی بارش‌های بسیار قدرتمندی خواهیم داشت. ممکن است نقشه‌ها سامانه بارشی تغییر کند اما آنچه اکنون مشاهده می‌شود بارش‌های حجیمی را در استان شما استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان خواهیم داشت. طبق نقشه‌های موجود یقینا سیلاب خواهیم داشت. 

تا یکشنبه  نیمه غربی و از روز دوشنبه جنوب و جنوب شرقی کشور درگیر بارش حجیم است 

مدیر کل پیشگیری و هشدار سریع هواشناسی با تاکید بر اینکه شهروندان اطلاع‌رسانی هواشناسی را پیگیری کنند، بیان کرد: توصیه می‌کنیم افراد به طور مرتب اطلاعیه سازمان هواشناسی را پیگیری کنند. اگر تغییری در مدل‌ها و خروجی‌ها حاصل بشود، سریعا اطلاع خواهیم داد. 

وی در پایان، در ارتباط با بازه زمانی سامانه بارشی گفت: بازه زمانی این سامانه در استان‌های مختلف متفاوت است. این سامانه در روز دوشنبه از تهران خارج می‌شود. از روز دوشنبه و سه‌شنبه بارش‌ها در استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان شروع می‌شود. اگر بطور کلی بخواهیم بگوییم، تا روز یکشنبه نیمه غربی کشور درگیر بارش خواهد بود، از روز دوشنبه به بعد، بارش‌ها جنوب و جنوب شرقی کشور را درگیر خواهد کرد. 

47231

کد خبر 1327967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =