واکنش منفی بازار جهانی نفت به تصمیم اوپک

در حالی که پیش بینی شده است جزئیات توافق ۱۴ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) امروز پس از نشست با اعضای غیر اوپک اعلام شود، رویترز از توافق اعضای اوپک برای کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت در نیمه اول سال اینده میلادی خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان، خالد الفاضل، وزیر نفت کویت و برخی دیگر از وزیران این سازمان هنگام خروج از این نشست در یک جمله مشترک اعلام کردند اوپک در حال حاضر نمی‌تواند در خصوص یک توافق تا زمانی که فردا نشست اوپک و غیر اوپک برگزار می شود، حرفی بزند.

در عین حال کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: ایران از اعمال حقوق خود در زمینه تولید و صادرات نفت در شرایط پس از تحریم، به هر میزانی که لازم باشد، کوتاه نخواهد آمد.اشاره وی به موضوع کاهش سهمیه هاست . او تاکید کرده است: کاهش سهمیه‌ها باید شامل کشورهایی شود که در شرایط فعلی، تولیدات خود را افزایش داده‌اند.

موضع ایران چیست؟

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، دیروز در جمع خبرنگاران گفته است اگر توافق کاهش تولید نفت تمدید شود، این یک دستاورد برای اوپک است، اگر هم بیشتر کاهش یابد، من حمایت می‌کنم و دستاورد بزرگ‌تری است.  

وی در عین حال با اشاره به کاهش صادرات نفت ایران بر اثر تحریم‌های ظالمانه آمریکا، تصریح کرد: کسانی که از این فرصت خارج شدن نفت ایران از بازار استفاده می‌کنند و بیشتر تولید دارند، باید در مقابل تولید بیشتر کنونی، در آینده کاهش بیشتر هم انجام دهند و نباید توقع داشته باشند که ایران بعد از برداشته شدن تحریم، بلافاصله اگر کاهشی نیاز بود به این سیستم بپیوندد.وزیر نفت تأکید کرد:‌ به هر حال این حق ماست که هم‌اکنون به دلیل غیرقانونی و خارج از اراده از ما می‌گیرند و ما در آینده انتظار داریم که این موضوع حتماً منظور شود و ما حتماً به این ترتیب عمل خواهیم کرد.

قیمت نفت به کدام سو رفت؟

هر چند اخبار منتشره حکایت از تصمیم اوپک برای کاهش تولید نفت در نیمه اول سال اینده دارد اما بازار نفت با کاهش قیمت از این تصمیم استقبال کرد .

 یکی از دلایل کاهش تولید ، حمایت از قیمت های بالاتر در بازار است اما به نظر می رسد بازار روی خوشی به این تصمیم نشان نداده است. قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۱ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۱۸ سنت رسید.قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با ۱۴ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش به ۵۸ دلار و ۲۹ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا روز پنجشنبه به بالاترین رقم از پایان ماه سپتامبر یعنی ۵۹ دلار و ۱۲ سنت رسید.هر چند خبرهای اولیه از توافق برای کاهش تولید حکایت دارد اما پیش بینی می شود جزئیات این توافق و نحوه توزیع این کاهش در بین تولید کنندگان باید در اجلاس کشورهای اوپک و غیر اوپک در وین امروز مشخص شود.  اجلاس اوپک در روز پنجشنبه حدود ۶ ساعت طول کشید و وزرا بدون ارائه هیچ گونه جزئیاتی در مورد مباحث مطرح شده جلسه را ترک کردند. خالد الفاضل، وزیر نفت کویت گفت به یک قرارداد رسیده اند ولی هیچ جزئیاتی را ذکر نکرد.

 شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان گفت اوپک تا زمانی که با تولید کنندگان غیر اوپک در روز جمعه دیدار نکند نمی تواند بگوید که به یک قرارداد رسیده است.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1328200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =