سلبریتی‌ها می‌روند، مردم حسرت می‌خورند!

هر روز به صفحه اینستاگرام تمام بازیگران سر می‎زنم و اگر سفری رفته باشند؛ تفریح لاکچری‎ای کرده باشند و چیزهایی از این دست سریع درباره اش می نویسم. این جور مطالب بیشتر از هر چیز دیگر بازدید می‎آورد و کامنت دریافت می‎کند. بیشتر نظرها منفی است یا در بهترین حالت حسرت خوردن برای این است که چرا ما جای سلبریتی‎ها نیستیم تا بتوانیم در هر شرایطی و پس از هر شوک باز هم سفرهایمان را برویم و به تفریحمان برسیم.

 نرگس صابری: این روزها واژه سلبریتی واکنش‎های زیادی را به سوی خود جلب می‎کند که از قضا بیشتر این واکنش‎ها منفی هستند. انگار انجام دادن کارهایی که ممکن است مردم عادی هم انجام دهند و اصلا برای کسی اهمیت نداشته باشد، برای سلبریتی‎ها خیلی گران تمام می‎شود.

آنها همیشه مورد توجه مردم بوده‎‌ اند، اما از زمانی که  بیشتر از شبکه های اجتماعی  مانند اینستاگرام و توییتر استفاده می‌شود، دقت به رفتار سلبریتی ها نیز بیش از پیش شده است.

امیر محمود حریرچی، جامعه‎ شناس دراین باره به خبرآنلاین می گوید: آنچه که مردم از سلبریتی‎ها می‎بینند باعث تحریک است و تصمیم‎گیری را برای مردم راحت‎تر می‎کند، زیرا از دیرباز سلبریتی ‎ها الگو و مرجع دیگران بوده و کارهایشان مثبت تلقی می‎شده است. بنابراین مردم با خود می‎گوید حتما این کار  درست است که سلبریتی‎ها هم انجام داده‌اند.

 این روزها به دلیل وضعیت اقتصادی کشور و قرار گرفتن بخش زیادی از مردم در مضیقه اقتصادی و این واقعیت که خیلی‌ها باید دور بسیاری از آرزوهایشان خط قرمز بکشند؛ رفتار سلبریتی‎ ها بیشتر مورد بررسی قرار می‎گیرد. جدا از این  مساله که سلبریتی ها در وضعیت رفاهی خیلی بالاتری از دیگر مردم قرار گرفته اند؛ این طرز تفکر که هنرمند باید همراه مردم باشد و نه جدا از آنها باعث شده مردم نسبت به رفتار سلبریتی ها حساس‎تر از قبل شوند.

حالا دو مساله درباره سلبریتی‎ ها توجه‎ ها را به خود جلب کرده است. اول دو تابعیتی بودن برخی هنرمندان و این مساله که فرزندانشان را خارج از کشور به دنیا می‎آورند و دوم مهاجرت برخی از آنها به کشورهای دیگر برای زندگی دائمی.

آغاز قصه مهاجرت

ماجرا شاید به‎ طور جدی از پیوستن برخی از هنرمندان به شبکه جم شروع شد. پس از آن شایعات درباره مهاجرت سلبریتی ‎های معروف مانند علی کریمی، شهاب حسینی، مزدک میرزایی، علیرضا فغانی، مهناز افشار و ... شروع شد که برخی از این شایعات به واقعیت پیوست و برخی دیگر رد شد.

روزی که خبر سفر رامبد جوان و نگار جواهریان برای تولد نوزادشان در کانادا پخش شد، مردم واکنش‎های بسیار تندی به این خبر نشان دادند. آنها معتقد بودند کسانی که همیشه شعارشان کار کردن در ایران و برای ایران است چرا باید فرزندشان را در کشوری دیگر به دنیا بیاورند. پس از آن مهاجرت علیرضا فغانی اتفاق افتاد که البته واکنش‎ها به این مهاجرت آنچنان منفی نبود. فغانی گفته بود که برای آینده‎ ای بهتر به استرالیا مهاجرت می‎کند. پس از فغانی خبر مهاجرت مزدک میرزایی منتشر شد. او رفت بود تا به شبکه ایران اینترنشنال بپیوندد. ابتدا این خبر تکذیب شد ولی بعد مشخص شد که درست بوده و درنهایت هم که اخیرا ماجرای مهاجرت مهناز افشار پیش آمده است. او برای داوری یک مسابقه به یکی از شبکه‎‌های فارسی زبان پیوسته است. این روایت‎ها بیان شد تا به این سوال برسیم که واقعا جدا از تمام واکنش‎ها این مهاجرت‎ها چه تاثیری بر مردم عادی می‎گذارد. اینکه مردم عادی می‎بینند شرایط اقتصادی به گونه‎ ای است که هر کس می‎تواند مهاجرت می‎کند و بخش زیادی از آنها این امکان را ندارند چه تاثیری بر سلامت روان جامعه می‎گذارد.

حریرچی می‎گوید: در وضعیتی که برخی از جوانان حتی حاضر هستند برای انجام کار خدماتی به ترکیه بروند و از هر سو تحت فشارند، مشخص است که وقتی یک سلبریتی به آسانی مهاجرت می‎کند این افراد با خود می‎گویند چرا او رفته، حتما تو ناتوانی که نمی توانی مثل او باشی. حتی برخی خانواده‎ها هم دست به تشویق جوانان می‎زنند و می‎گویند فلان سلبریتی را نگاه کن به راحتی رفته. پس تو هم باید بروی.

مردم دوست دارند جای سلبریتی ها باشند

ندا در سایتی هر روز سه خبر درباره سلبریتی ‎ها می‎نویسد که منبع بیشتر این خبرها اینستاگرام است. او درباره کارش به خبرآنلاین توضیح می‎دهد: هر روز به صفحه اینستاگرام تمام بازیگران سر می‎زنم و اگر سفری رفته باشند؛ تفریح لاکچری‌ ‎ای کرده باشند و چیزهایی از این دست سریع درباره اش می نویسم. این جور مطالب بیشتر از هر چیز دیگر بازدید می‎آورد و کامنت دریافت می‎کند. بیشتر نظرها منفی است یا در بهترین حالت حسرت خوردن برای این است که چرا ما جای سلبریتی‎ها نیستیم تا بتوانیم در هر شرایطی و پس از هر شوک باز هم سفرهایمان را برویم و به تفریحمان برسیم.

دافعه مساله اصلی است و مسئولان نباید نسبت به آن بی‎تفاوت باشند. این مردم که مهاجرت می‎کنند سرمایه‎های انسانی هستند. هویت ایرانی می‎تواند آدم‎ها را نگه دارد، امیدواری می‎تواند آدم‎ها را نگه دارد؛ اعتماد به مسئولان و عملی شدن وعده‎های اصلاح می‎تواند آدم‎ها نگه دارد.

ندا می‎گوید: همه این روزها در آرزوی مهاجرتند و وقتی می‎بینند چیزی را که آرزویشان است و نمی‎توانند به دست بیاورند سلبریتی‎ها به راحتی دارند، حساس می‎شوند.

عالیه شکربیگی، جامعه‎ شناس و استاد دانشگاه درباره میل فزاینده مهاجرت به خبرآنلاین می‎گوید: در حال حاضر مردم در وضعیتی هستند که بیشترین مشکلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی گریبانشان را گرفته است. در چنین شرایطی راه‎حلی که به ذهن اکثر مردم می‎رسد مهاجرت است. یعنی به جایی بروند که از لحاظ شغلی، اقتصادی، تحصیلی و آرامش موقعیت خوبی داشته باشند.

اما در نهایت راهکار چیست. اگرقرار باشد همه مهاجرت کنند چگونه باید جوابگوی خسارت وارده شد. حریرچی راه‎حل اصلی را بررسی  دلایلی که باعث دافعه می‎شود می‎داند و می‎گوید: دافعه مساله اصلی است و مسئولان نباید نسبت به آن بی‎تفاوت باشند. این مردم که مهاجرت می‎کنند سرمایه‎های انسانی هستند. هویت ایرانی می‎تواند آدم‎ها را نگه دارد، امیدواری می‎تواند آدم‎ها را نگه دارد؛ اعتماد به مسئولان و عملی شدن وعده‎های اصلاح می‎تواند آدم‎ها نگه دارد.

پاسخ روشن است. یقینا سلبریتی ‎ها هم دلایلی برای مهاجرت دارند. اگرچه شاید این دلایل اقتصادی نباشند اما آنها نیز به دنبال زندگی بهتر وآرامش و آزادی بیشتر هستند. بنابراین نمی‎توان از آنها انتظار داشت مهاجرت نکنند. به نظر می‎رسد راهکار این است که مسئولان با توجه به دلایل مهاجرت در رفع هر چه بیشتر آن همت کنند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1328303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  1 2
  درسته متاسفانه
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  7 6
  خوش به حالشون من ادم حسودي نيستم ولي واقعا حسرت هركسي كه رفته بخصوص امريكا را بد جوري مي خورم همش با خودم مي گم خدا براي منم بزرگ است بايد نعمت هايكه دارم را شكر كنم تا حالا لنگ نبودم از خدا مي ترسم ولي در اين يك مورد اصلا دست خودم نيست مي بينم فقط دارم حسرت مي خورم
 • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  17 1
  بيشتر از رفتن رياكارانه فرزندان مسئولين و ... مردم را نمى آزارد...
 • امین DE ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  4 0
  "به نظر می‎رسد راهکار این است که مسئولان با توجه به دلایل مهاجرت در رفع هر چه بیشتر آن همت کنند" چشم ما مردم دستور میدهیم که از فردا صبح اینگونه بشود.
 • سعید IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  13 0
  واکنش بستگی به شخصیت و رفتار مهاجر داره. اگه یه نفر بیاد هر شب ایران ایران تو رو دوستت دارم بخونه بعد ملیت ایرانی رو برای بچه اش قابل ندونه و بره کانادا بچه به دنیا بیاره اگر یه نفر راجع به ریز و درشت مسائل ایران نظر بده و بره برای زایمان المان اگه یه نفر تو فوتبال مدعی باشه و خودش رو اصلاحگر سیاسی فوتبالی بدونه بعد جمع کنه بره کانادا این رفتار ها که حالت مسخره کردن مردم رو داره و دقیقا مصداق دورویی و دروغ گویی به مردم رو داره، اینا بازخورد منفی داره. و خیلی جالبه چون در خارج از کشور یه فرد عادی حساب می شن و دیگه سلبریتی نیستن و امکان موفقیت مثل ایران رو ندارن و عیار واقعیشون مشخص میشه دو باره شروع می کنن راجع به مسائل کشوری که بهش پشت کردن نظر دادن و ساز برگشت و پر کردن جیب از بیت المال رو کوک کردن. وگرنه چرا برا فغانی جو منفی یا حتی شایعه اقامت شهاب حسینی ؟ چون اینها به مردم دروغ نگفتن و پرچم ایران دوستی رو بهانه ای برای پر کردن جیبشون نکردن. راستی چرا خبر مهاجرت بزرگانی مثل کیهان کلهر یا شهرام ناظری یا شجریان یا اکبر عبدی یا انتظامی و ... رو نمی شنویم و یا برای ما منفی نیست ؟
 • ناشناس IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  3 0
  جناب حریرچی شما نتوانستید به صراحت بگویید که برای جلوگیری از عقده ای شدن جامعه و نیروی فعال آن نظام یا دولت باید دستورالعمل صادر کند که هر سلبریتی که پاسپورت او مهر کشور تحریم کننده ایران خورده باشد از ورود او به کشور ممانعت به عمل می آید اگر این کار را نکند مثلآ چه معنی دارد که یک عده در ایام خاص به خیابانها بریزند و مرگ بر فلان کشور بگویند بعد یک عده سلبریتی با پول همین ملت با سفر و سرمایه گذاری در آن کشور به ریش اینها بخندند الان بسیاری از کشورها مثل آمریکا و کانادا و استرالیا و اروپا در برابر تحریمهای آمریکا متحد هستند اینها راهکار مقابل به مثل است تا مردم بفهمند که باید برای چه کسانی سینه چاک کننداگر دولت نتواند این کار را انجام دهد پس از این مهاجرت ها بی میل نیست.این از انصاف به دور است که یک نفر بگوید ایران به درد نمیخورد بعد هر وقت دلش خواست بیاید و حرص داخلی ها را در بیاورد سر آخر این عقده های اجتماعی منجر به عواقب خطرناک میشود
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  6 1
  تو قرآن هم از هجرت به خوبی یاد شده. تو شرایط فعلی ایران هرکی بتونه بره و نره اشتباه کرده.
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  5 3
  بعضی از همسایگان هم برای کار به ایران مهاجرت میکنن......چه حسرتی؟