چرا شورای نگهبان دلیل ردصلاحیت‌ها را اعلام نمی‌کند؟/ پاسخ کدخدایی را بخوانید

ایسنا نوشت: سخنگوی شورای نگهبان گفت: دلایل رد صلاحیت‌ها را قانونا نمی‌توانیم علنی کنیم.

عباسعلی کدخدایی در یک برنامه تلویزیونی درباره احراز صلاحیت داوطلبان نمایندگی انتخابات مجلس، گفت: ما تکلیف قانونی داریم که باید دلایل رد صلاحیت را به خود فرد بگوییم و رسما هم به فرمانداری و وزارت کشور می گوییم ولی مشکل این است که برخی می گویند دلایل رد صلاحیت را علنی به مردم بگویید ولی ما نمی توانیم و قانون ما را منع کرده است.

وی افزود: یک اشتباه و نقص قانون داریم که برای ثبت نام محدودیتی قایل نیست که باید اصلاح شود. باید به سمت ثبت نام انتخاب کنندگان برویم و ما دلایل را می بینیم و ممکن است اشتباهی هم رخ دهد و فشار ما در انتخابات بیش از اندازه است.

کدخدایی درباره اینکه انتقاد وارد است که ۱۲ نفر بین مردم و حاکمیت‌اند و اگر آنها مایل باشند می توانیم رای دهیم، گفت: اینکه بگوییم ۱۲ نفر است مغالطه است. مثلا قاضی به پرونده های انبوهی که ارائه می شود تصمیم گیری می کند. آیا می توانیم بگوییم یک نفر است؟ این امر خطاست. مراجع نظارتی این وظیفه را دارند و قانون گفته فرد صلاحیت دارد یا خیر. در کشورهای همسایه هر کرسی ۱۰ نفرند و میانگین ما ۴۰ نفر. مراجع نظارتی فقط وظیفه انطباق شرایط را دارند.

وی افزود: قانون باید اصلاح شود و ما تابع قانونیم. قانون ناقص است و شرایط کلی را بیان کرده و زمان را برای ما کوتاه در نظر گرفته است. قانون باید با جامعه امروز ما منطبق باشد و قانونی که داریم مربوط به دهه ۶۰ است. قبلا تعداد ثبت نام کنندگان کم بود ولی الان  ۱۲ هزار نفر برای مجلس و ۱۶۰۰ نفر برای ریاست جمهوری است.

وی درباره کم کاری مجلس برای اصلاح قانون گفت: بخشی از آن به مجلس برمی گردد، زیرا اصلاح قانون در اختیار دولت و مجلس است.

کدخدایی افزود: در بخش حقوقی پژوهشکده‌ای داریم و حدود ۴۰ نفر از حقوقدانان جوان ما در پژوهشکده ما  را کمک می کنند. در قم  هم مجمع مشورتی فقهی داریم.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1328416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =