روسیه از برجام بیرون می رود؟/ روس ها روغن ریخته نذر امامزاده می کنند

ایسنا نوشت:شرکت روس اتم روز پنج‌شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، به دلیل موضوع غنی‌سازی اورانیوم در فردو پروژه تبدیل کاربری این تاسیسات را در حال حاضر متوقف کرده است.

در اطلاعیه روس اتم آمده است: غنی‌سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند در یک مکان یکسان انجام شود. از این رو، اجرای پروژه مربوطه در حال حاضر از نظر فنی غیر ممکن است.

این اطلاعیه تصریح کرده است: از سرگیری این پروژه نیازمند این است که فعالیت دو آبشاری که در آنها غنی‌سازی اورانیوم انجام می گیرد، متوقف و برچیده شوند و به علاوه محیط و تجهیزات اطراف آنها به طور کامل پاکسازی شود.

جمهوری اسلامی ایران 14 آبان در راستای اجرای تصمیم خود برای کاهش تعهدات برجامی‌اش، تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به سانتریفیوژهای فعال در فردو را آغاز کرد.

شرکت روس اتم در حالی مدعی است که توقف پروژه‌ همکاری‌اش در زمینه رادیوایزوتوپ‌ها به دلیل آغاز غنی‌سازی در فردو انجام شده است که این شرکت در چهار سال گذشته عملا هیچ اقدام رو به جلو و قابل توجهی انجام نداده است و عملا این پروژه مشمول زمان و تاخیر شده است. بسیاری بر این تصور بودند پروژه سنگین و پرهزینه و دردسر بازطراحی راکتور اراک با چینی‌ها با توجه به سنگ‌اندازی‌های آمریکا و کشورهای اروپایی کند پیش رود و با مشکل مواجه شود اما بر خلاف تصور و به گفته مقامات ایرانی و چینی روند پیشرفت در این پروژه به مراتب بیشتر و بهتر از پروژه‌ رادیوایزوتوپ‌هاست که روس‌ها مسئول آن هستند.

شرکت روس اتم در یک بخش از اطلاعیه خود عنوان کرده که تولید ایزوتوپ پایدار و غنی‌سازی اورانیوم در یک مکان و در کنار هم امکان ندارد و در بخش دیگر نه تنها خواستار توقف فعالیت غنی‌سازی در این سایت می‌شود که حتی دستور برچیدن سانتریفیوژها را هم صادر می‌کند!

این اقدام غیرمنتظره روسیه در توقف پروژه ایزوتوپ‌های پایدار در حالی است که مقامات روسیه بعد از آغاز غنی‌سازی در سایت فردو و در ادامه لغو معافیت تحریمی آمریکا از این پروژه، ضمن حمایت از اقدام ایران در گام چهارم تاکید کردند که اقدام آمریکا در لغو معافیت تاثیری در روند کار نخواهد داشت.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای روسیه پس از اعلام گام چهارم ایران و آغاز گازدهی به سانتریفیوژها در فردو، گام جدید ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای را منطقی دانست و گفت: ما گام جدید طرف ایرانی برای کاهش تعهدات داوطلبانه این کشور را پیامد منطقی رکود در حل مسائل معلوم در رابطه با پایداری برجام و تامین نتایج اقتصادی اجرای این معامله می‌دانیم که ایران امیدوار به آن بود.

به گفته وی، تصمیم ایران برای راه‌اندازی سانتریفیوژ جدید در سایت فردو، کارهای مشترک برای تغییر کاربری این مرکز هسته‌ای را شامل نمی‌شود و طرح ما برای تغییر کاربری مرکز غنی‌سازی در فردو دچار هیچ تغییری نشده است و ما امیدواریم که همکاری عملی با طرف ایرانی ادامه یابد.

شاید به لحاظ فنی قطع این همکاری توجیه داشته باشد اما مقامات روسیه برخلاف آنچه امروز آن را "غیرقابل" انجام در فردو می‌خوانند، پیش از این اعلام کرده بودند که غنی‌سازی در فردو تغییری در روند همکاری ما با ایران در پروژه‌ مشترک ایجاد نمی‌کند. از این رو برای افکار عمومی مشخص نیست چه اتفاقی در این فاصله زمانی روی داده است که روس‌ها به یک‌باره نظرشان درباره همکاری هسته‌ای با ایران در فردو را تغییر دادند.

تجربه همکاری با روس‌ها در بازسازی راکتور قدرت 1000 مگاواتی بوشهر برای افکار عمومی ایران چراغ راهی روشن است. ساخت و بازسازی واحد اول نیروگاه بوشهر حدود 16 سال به طول انجامید و عملا در این مدت روس‌ها با توجیه مسایل مالی و فنی و در واقع به دلایل سیاسی تکمیل این پروژه را به تاخیر انداختند؛ شاید روس‌ها احتمال از هم پاشیدن برجام به طور کامل را می‌دهند و دوباره "بوی کباب" شنیده‌اند.

پروژه کوچک تولید ایزوتوپ‌های پایدار در مقایسه با ساخت دو واحد نیروگاهی با وجود همکاری همه‌جانبه ایران در چهار سال گذشته و نبود مشکل مالی و فنی هیچ پیشرفت قابل توجهی نداشته است و در گزارش‌های پیاپی آژانس تنها جمله‌ای که درباره آن دائم تکرار شده این است سانتریفیوژهایی که به منظور تولید ایزوتوپ پایدار در نظر گرفته شده‌اند "بدون تغییر" باقی‌ مانده‌اند.

در چهار سال گذشته بعد از اجرایی شدن برجام، تنها یک تک سانتریفیوژ را در مکانی کاملا جدا از سالن اصلی سانتریفیوژها مشاهده کرده است که بنا به گفته مسئولان سایت فردو به منظور تولید ایزوتوپ‌های پایدار نصب و در حال فعالیت است، اما از سرنوشت و روند تحول دو زنجیره‌ای که در سال‌های گذشته در گزارش‌های آژانس بر آن تاکید شده برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار قرار داده شده، هیچ خبری نبوده و نیست.

در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان سال جاری آمده است: "یک سانتریفیوژ 1-IR در یک موقعیت جداگانه نصب شده بود، به منظور انجام "تحقیق مقدماتی و فعالیتهای تحقیق و توسعه در ارتباط با تولید ایزوتوپ‌های پایدار". ایران در بازه زمانی گزارش هیچ گونه غنی‌سازی یا فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط در این کارحانه انجام نداده و هیچ گونه مواد هسته‌ای در کارخانه وجود  نداشته است."

در ادامه آژانس اعلام کرد: "دو آبشاری که در حال انجام اصلاحات به منظور تولید ایزوتوپ‌های پایدار بودند، بدون تغییر باقی مانده‌اند."

از این رو این سوالات مطرح می‌شود که آیا روس‌ها "روغن ریخته را نذر امام زاده می‌کنند؟" و این‌که اقدام روس اتم در توقف پروژه فوق، تحت الشعاع تحریم‌های آمریکا و همراهی با این اقدام و در راستای اهداف بلندمدت‌ سیاسی و بین‌المللی است؟ آیا روس‌ها به خاطر منفعتی بزرگ‌تر از این پروژه پا پس کشیده‌اند؟ خروج روس‌ها از این پروژه به معنی خروج از برجام است؟

طرح موضوع توقف همکاری روسیه در فردو به دلیل شروع غنی‌سازی، موضوع  "بهبود یا تغییر زیرساخت‌ها در تاسیسات فردو" برای اطمینان حاصل کردن از این‌که این تاسیسات دیگر برای فعالیت غنی‌سازی اورانیوم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد" را بهتر مورد فهم قرار می‌دهد. 

یکی از مهم‌ترین اهداف کشورهای 1+5 در مذاکرات هسته‌ای این بود که سایت فردو را به طور کلی تعطیل کنند اما با اصرار و مقاومت ایران این هدف محقق نشد. با این حال تغییر کاربری این سایت در دستور کار و موافقت ایران قرار گرفت.

طبیعی است با شروع فعالیت غنی‌سازی در فردو هدف فوق دیگر محقق نشود از این رو توقف فعالیت به خاطر مسایل "فنی" از این منظر قابل فهم است که اساسا وقتی قرار است سالن اصلی فردو برای سانتریفیوژهای با قابلیت تولید ایزوتوپ پایدار در نظر گرفته شود انجام غنی‌سازی مانع این اقدام است و باید گفت اهداف و اصول این پروژه با غنی سازی در فردو به طور کلی بی‌معنا شده است. اگر روس‌ها به دنبال اجرای این پروژه به هر نحوی بودند می‌توانستند در بیانیه خود از ایران بخواهند محل دیگری را برای اجرای این پروژه در نظر بگیرد اما چون قرار است سایت فردو (زیرزمین) با این پروژه تغییر کاربری دهد، طرح این پیشنهاد توجیهی ندارد. می‌توان گفت روسیه با این اقدام، اولین گام رسمی خود را برای خروج از برجام و در واکنش به اقدامات ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش برداشته است.1717

کد خبر 1328463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  46
  در تمام ادوار این همسایه نامرد و مرموز شمالی به ایران وایرانی ظلم کرده حتی از انگلیس بیشتر اعتماد به روسها اشتباه محض است.
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  87
  همه مردم ايران ديده اند كه با طناب روسها نبايد در هيچ چاهي رفت چون هر لحظه امكان دارد كه روسها بگويند به طناب خود احتياج دارند. البته عربها نيز به دليل همين سرخوردگي از روسها، به سمت غرب متمايل شدند.
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  106
  تفاوت کره جنوبی و شمالی نشانگر عواقب شرقی شدن کشور است
 • بی نام IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  53
  اگر ایران کشور بی دردسری بشود و یک لوله گاز مستقیما به اروپا برود و گاز و نفت آن تامین شود، دیگر اروپا و همینطور ژاپن و کره و بقیه نقاط دنیا دلیلی ندارد به روسیه باج بدهند! فروش سلاح و نفت و گاز روسیه که پایین بیاید دیگر ابرقدرت نیست و باید سر براه شود! آبادانی و توسعه و پیشرفت ایران مانع توسعه طلبی و ابرقدرتی روسیه است. لذا روسیه در یک برنامه بلند مدت ما را به خود وابسته تر کرد، در آینده هم مانع بهبود روابط ایران با جهان خواهد شد.
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  68
  روسیه خیییییییلی خوبه .... همگی بگین ماشااله ..
 • NL ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  53
  روسیه مانند امریکا استعمارگر تست و تاریخ نشان داده زخم های کهنه ای که روسیه به ما زده و قسمت هایی از سرزمین ایران راجداکرده همه با حیله و نیرنگ بوده در شگفتم که مسئولین ما چرا به بیگانه اعتماد می کنند و ذخایر مالی و انسانی این مرز و بوم هدر میرود.در اینده چه کسی جوابگو خواهد بود؟
  • GB ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
   37
   فقط فرقش این است کشورهای که راه دوستی و همکاری را با امریکا پی گرفته اند غول های صنعتی و اقتصادی شده اند مانند چین و زاپن و کره و ... و انهایی که راه دوستی و همکاری با روسیه را پی گرفتند شدند همین چند کشور بدبخت دنیا که می بینید.
 • رضا IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  24
  به جای اینکه بچسبیم به روسیه ای که همیشه همینطوری سر بزنگاه جا میزنه و هیچ منفعتی جز دعوا انداختن ایران و سرگرم کردن ایران و غبغب به گلو انداختن ایران در مورد اینکه شما میتوانید , نداره (مثلا سلاح های روسی رو ایرانیا دستکاری میکنن بعد میگن خودمون درست کردیم !! یا مثلا قضیه خودرو ملی که نصف قطعاتشو نمیتونستن خودشون درست کنن فقط پز بلدی میدادن برای خودشیرینی) بهتره به این فک کنیم که کره جنوبی و ژاپن و بقیه کشورای آسیایی که حداقل 40-50 سال از ما جلوترن با چه کسایی همکاری میکنن , کلید موفقیت همکاری با کل کشورهاست و بی طرف ماندن تو دعواهای سیاسی , نه اینکه خودمون مرکز دعوا باشیم تا زمانی که اینطوری باشه همینطوری پسرفت میکنیم و مردمم دلشون بیشتر از این قضیه به درد میاد , بهتره عجله کنیم چون الان کلی منابع داریم که میتونه مثل نیتروژن ایرانو برای پیشرفت بزرگ به جلو حرکت بده ولی وقتی تموم بشه همه چی کند میشه , زمان شاه هم هویدا دائم به شاه گزارش میداد که همه چیز گل و بلبله و شاه هم فک میکرد همه چی خوب داره پیش میره , بهتره سریع تر یه کشور بی طرف بشیم و فقط به فکر پیشرفت کشور خودمون باشیم
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  65
  به روسها نبايد اعتماد كرد اين هزار بار حالا از ما گفتن و از مقامات نشنيدن . روسيه دوست نابابي است كه مارا هل ميدهد به دعوا و پشتمان را خالي ميكند.
  • شمس تبریزی IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
   3
   ما با کمک روسیه نه سانتریفیوژ ساختیم و نه غنی سازی کردیم. تئوری داستان تماما در کتابهای مهندسی هسته ای آموزش داده شده. میمونه یه مقدار آزمایش تا ادامه کار دستمون بیاد. نیازی به روسیه نیست. به علاوه، ما با اتکا به روسیه نه قدم در راه هسته ای گذاشتیم و نه ادامه اش با رهنودهای روسیه بوده. هر زمان که اراده خروج از برجام را داشته باشیم، بر اساس تصمیم خودمان بوده و نه با پیشنهاد روسیه
  • بی اسم IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   0
   اگه واقعا به روسیه احتیاج نداریم. پس چرا دم به دقیقه دیپلمات های ایرانی از ظریف گرفته تا آقای ولایتی در راه روسیه مسکو هستن .نه تنها دولت بلکه بقیه. .....
 • بی نام IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  41
  چرا ما ناراحت و نگرانیم؟ این همه دوست و همراه و همکار و متحد در دنیا داریم، روسها نشدند به درک صدها شرکت و کشور منتظر اشاره ما هستند.پروژه رو میدیم به اونها احتمالا ارزانتر و زودتر به سر انجام میرسونند.
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  55
  مگر از روسیه بیشتر از این انتظاز داشتیم؟؟
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  48
  آخرش روس ها هم پشت ایرانو خالی کردن. البته چنین انتظاری هم از روس ها میرفت که این کارو بکنن....
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  48
  هیچ کشوری مثل روسیه از برجام ناراحت نبود شما به عکس وین توجه کنید همه وزرای خارجه هستن جلوی پرچمشون جز روسیه که در عکس نیست پوتین با کمک به ترامپ در انتخابات امریکا توانست امریکا را از برجام خارج کنه روسیه هیچ گاه همسایه قدرتمند نمیخواد
  • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
   0
   مجید جان چین و امریکا و نروژ و ... پس ضعیف هستند؟
  • شمس تبریزی IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
   29
   تردیدی در این نیست که روسیه نمیتواند ایران هسته ای را در مرزهایش تحمل کند. بعید هم نیست که روسیه با ترامپ بر سر هسته ای ساخت و پاخت کرده باشه. روابط ترامپ با شرکت های روسی قویه و ترامپ هم روسوفیل ترین رییس جمهور آمریکاست. بالاخره اینها بده بستانهای زیادی با هم دارن. خروج ترامپ از سوریه هم در حقیقت پاداش کمکهای روسیه به ترامپ بود. عرصه را برای روسیه در آنجا خالی کرد. بالاخره ترامپی که در مسکو داره برجسازی میکنه، حتما از این برای پیشبرد منافع آمریکا از طریق روسیه استفاده میکنه
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  15
  به انهایی باید گفت که دل به روس وچین و دل به اروپا بستن و فقط شعار و ریا شده کارشان
 • منفی IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  17
  اولا می گفتیم نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی چی شد که روسیه شد هم شرقی نه غربی این هم دستاوردشه
  • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
   0
   نه شرقی بود نه غربی بود شیلنگ جارو برقی بود
 • بی نام IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  19
  روسیه فقط سه چیز برای فروش دارد. گاز، نفت و سلاح. چنانچه ایران به شرایطی تعادل با جهان برسد دیگر آن سه را چگونه به راحتی و قیمت بالا بفروشد!!؟ اروپا و ژاپن دو مصرف کننده بزرگ گاز و نفت هستند که عمدتا از روسیه تهیه می شود. دیدیم با الحاق غیرقانونی بخشی از اکراین به روسیه، اروپا خواست روسیه را تحریم کند اما یاد سرمای زمستان و نیاز به گاز روسیه افتاد، لذا بی خیال شد! اگر ایران کشور بی دردسری بشود و یک لوله گاز مستقیما به اروپا برود و گاز و نفت آن تامین شود، دیگر اروپا و همینطور ژاپن و کره و بقیه نقاط دنیا دلیلی ندارد به روسیه باج بدهند! فروش سلاح و نفت و گاز روسیه که پایین بیاید دیگر ابرقدرت نیست و باید سر براه شود! آبادانی و توسعه و پیشرفت ایران مانع توسعه طلبی و ابرقدرتی روسیه است. لذا روسیه در یک برنامه بلند مدت ما را به خود وابسته تر کرد، در آینده هم مانع بهبود روابط ایران با جهان خواهد شد.
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  31
  باز هم رفیق پوتین دستتونو تو پوست گردو گذاشت؟؟؟!!
 • مقیمی IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0
  روسها معامله گرند و هر چیزی را به نرخش می فروشند هروقت نرخ ایران را دادند مثل آب خوردن خنجر را تو پشت ایران می زنند.
 • ایرانی IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  0
  بازم برادر بزرگه رودست زد ؟؟؟
 • مهدی ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  0
  روسیه الان دقیقا داره با تمام کشورهای خاورمیانه بازی می کنه منتها با بعضی کشورها به خاطر تنهاییشون بیشتر. بابا این روسیه خوب بود اوکراینی های همنژادشون ازشون فراری نبودند. گفتن گاز و نفت داره اونم چندسال دیگه ارزشش کلا از بین میره تو دنیا به خاطر انقلاب انرژی های تجدیدپذیر و نفت و گاز شیل. این اسلحه هم از دست روسیه هم درمیاد و مخصوصا ایران تا دیر نشده باید از این اسلحه به نفع خودش استفاده کنه.