آیا حزب کمونیست چین به ارزش های غرب تن می دهد؟

گزارش تحلیلی زیر نگاهی به جنگ تجاری بین آمریکا و چین دارد.

به گزارش خبرآنلاین،  نیل کیمبرلی در وب سایت چاینا مورنینگ پست درباره جنگ تجاری واشنگتن و پکن در مقاله ای با عنوان «جنگ تجاری آمریکا و چین؛ بی اعتمادی واشنگتن به چین؛ اعمال عوارض محیط زیستی اروپا بر چین» نوشت:  چین مطمئنا ثروتمندتر شده اما به نظر نمی رسد که حزب کمونیست چین به این زودی تن به ارزش های دموکراتیک غرب بدهد. در نتیجه، حاصل این شده که سیاستمداران غرب، به خصوص ایالات متحده، مشغول بازبینی سیاست شان نسبت به چین شده اند.سیاستمداران غربی بر پایه محاسبات سیاسی ای که داشتند تصور می کردند که دسترسی بازار غرب به کالاهای ارزان قیمت چینی مهمتر از تبعات منفی انتقال مشاغل تولیدی به چین است. اما این محاسبات الان مورد بازبینی قرار گرفته و اروپا بیش از بقیه به فکر تجدید نظر در این سیاست است.

در ادامه این گزارش تحلیلی آمده است: کنگره آمریکا مشغول قدرت نمایی برای چین است. کنگره «طرح دموکراسی و حقوق بشر در هنگ کنگ» را به تصویب رسانده و ترامپ هم بی درنگ با امضایش آن را تبدیل به قانون کرده است.با نظر به این که سنا این طرح را به اتفاق آرا تصویب کرد و مجلس نمایندگان نیز با 417 رای موافق در برابر فقط یک رای مخالف به آن رای داد، دستیابی به اکثریت دو سوم آرا برای نقض وتوی رییس جمهور طبیعی بود.این اقدام کنگره باید موجب به صدا درآمدن زنگ هشدار در پکن شده باشد. در حالی که چیز چندانی برای اتحاد دموکرات ها و جمهوریخواهان وجود ندارد، اما مقابله با چین از آن دسته موضوعاتی است که هر دو حزب را با هم متحد می کند.

تحلیل می افزاید: به علاوه، جنگ اقتصادی آمریکا و چین در حال ضربه زدن به اقتصاد چین است. گزارش «اداره ملی آمار چین» هفته گذشته نشان می داد که سود شرکت های صنعتی برای سومین ماه پیاپی در ماه اکتبر، نسبت به اکتبر سال گذشته 9.9 درصد کاهش داشته است. این میزان کاهش از سال 2011 تا کنون بی سابقه بوده است.

مشروح این گزارش تحلیلی را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1328771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =