۲ نفر
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
نگاه غیرنمادین به "رای دادن"

رای دادن تنها یک مکانیزم ساده قانونی برای انتخاب بخشی از بدنه مدیریت کشور برای مدتی معین است. در هیچ‌ کشوری در جهان کاربردی جز این ندارد.

اما در ذهن مردم و مسئولین کشور ما این مکانیزم ساده، چنان با مفاهیم انتزاعی و نمادین و برداشتها و احساسات پیچیده شخصی درآمیخته که ماهها قبل از هر انتخابات تمام انرژی جامعه صرف بحث و جدل و قانع کردن و استدلال آوردن و تحریک احساسات یکدیگر در مورد "قهر" یا "آشتی" با صندوق میشود و تا سالها بعد از هر انتخابات صرف "منت" رای دادن و "پز" رای ندادن و سرکوفت زدن به یکدیگر.

واقعیت این است که ما با رای دادن یا ندادنمان هیچ "پیامی" برای "جهان" ارسال نمیکنیم و "جوهری" شدن نوک انگشت یا "مهر خوردن" شناسنامه ما هیچ ارتباطی به "شرافت" و "خیانت" یا فضیلتها و رذیلتهای شخصیتی و اخلاقی ما ندارد.

تنها تاثیری که مشارکت یا عدم مشارکت ما در انتخابات دارد، بر نوع نگاه و شیوه مدیریتی کشور برای ۴ سال آینده است.
 
و تنها گفت وگویی که پیرامون انتخابات موضوعیت دارد بحثهای مربوط به نحوه برگزاری، نظارت استصوابی، تنوع دیدگاهها، کیفیت برنامه‌ها و وعده‌های سیاسی احزاب و نامزدهاست.

وقتش است که بعد از ۴۰ سال تجربه انتخابات، درک دقیق تر و "کاربردی"تری از این مکانیزم قانونی پیدا کنیم و فضای سیاسی کشور را از نگاههای بیش از حد انتزاعی و نمادگرایانه و احساسی پاک کنیم.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۱۶ آذر ۱۳۹۸
310 310

کد خبر 1328857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =