وقت آن رسیده است که نگران تحرکات روس ها باشیم!

نزدیک انتخابات است و روس ها بار دیگر به تحرک های خاص سیاسی خود افتاده اند. روس ها از وضع آشفته جهان چه می خواهند؟ آیا نادانی ترامپ بهترین هدیه پوتین است؟

زهره نوروزپور: یک سفر دیگر از جنس روسی به پایان رسید! این روزها روس ها بسیار فعال شده اند. از الیزه تا کاخ سفید. از افغانستان به خلیج فارس تا چین، ترکیه و حتی تحرکات پشت پرده و چراغ خاموش در عراق! اما جنس این سفر متفاوت است! انتخابات آمریکا نزدیک است، انتخابات لندن هم فردا قرار است برگزار شود! دو کشوری که این روزها هر تریبونی که گیر می آورند در پشت آن می گویند به روس ها اجازه دخالت در انتخابات را نمی دهیم!.

به هرحال سرگئی لاوروف، وزیر بسیار کارکشته و سیاسمتدار قهار روسی که سال ها سکان دستگاه دیپلماسی کشورش را به دست دارد، روز گذشته در اتاق بیضی و باز هم پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران با دونالد ترامپ روسفیل دیدار کرد. قطعا سیاست او هزاران مرتبه بالاتر از ترامپ خوشحال است! البته گفته شده که مایک پمپئو در این جلسه حضور داشته است که احتمالا خداوند مسیحیان به آمریکایی ها رحم کرده است که او نیز حضور داشته است!

سال 2017 هنگامی که لاوروف به این اتاق آمد، خبرنگاران آمریکایی حق حضور نداشتند و سیاستگذاران و مردم ایالات متحده و حتی خبرنگاران آمریکایی از رسانه های خبری روسی تصاویری از قهقه های خنده ترامپ و وزیر خارجه روس را منتشر کرده بودند، تصاویری که بسیار زیاد خشم آمریکایی ها را تحریک کرد و جنجال بزرگی را به پا کرد مبنی بر اینکه در جریان این دیدار تاریخی، ترامپ اطلاعات بسیار محرمانه‌ای را در اختیار لاوروف قرار داده است.

ترامپ خوشحال و کمی نادان بهترین فرصت برای منفعت روس ها به حساب می آید و این خوشبختی را روسیه پس از جنگ سرد تا کنون به خود ندیده است که تا اتاق بیضی نفوذ کند و زیر گوش رئیس جمهور مخفیانه نجوا کند! و کسی نداند که این کهنه مرد سیاست به او چه گفته و چه وعده ای داده و چه وعده ای گرفته است؟!

و حالا 2019!

و بازهم ترامپ در حالی این دیدار را پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران انجام داده است که همان روز حکم استیضاح او با دو اتهام رسما کلید خورد.اتهام اصلی او زد و بند مخفیانه با همتای اوکراینی اش است، همان اتهامی که در انتخابات 2016 نیز درباره ترامپ مطرح بود، اما به جای اوکراین روس ها نقش اصلی را به عهده داشتند. بخشی از اتهامات ترامپ درباره استیضاح مربوط می شود به همین دخالت انتخاباتی روس ها که در گزارش مولر مفصل توضیح داده شده است.

با اینحال باز هم در آستانه انتخابات ترامپ پشت درهای بسته حرف هایی زده است که لاوروف آنها را تکذیب کرده است که شاید این تکذیبه و مغایرت آن با بیانیه کاخ سفید موی دماغش شود.

ماجرا از این قرار بود که ترامپ سه‌شنبه عکسی از خودش و لاوروف توئیت کرد و نوشت دو طرف «دیدار بسیار خوبی» داشته‌اند و درباره ایران گفتگو کرده اند.

او نوشت: «همین الان دیدار بسیار خوبی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه داشتم. درباره مسائل بسیار زیادی از جمله تجارت، ایران، کره شمالی، معاهده INF، کنترل سلاح‌های هسته‌ای و دخالت انتخاباتی صحبت کردیم. چشم به راه ادامه گفت‌وگوهایمان در آینده نزدیک هستم.»

این در حالی بود که ساعتی بعد کاخ سفید در بیانیه‌ای در پایان نشستی که در دفتر بیضی شکل این کاخ بین دونالد ترامپ و سرگئی لاوروف به دور از چشم رسانه‌ها برگزار شد، اعلام کرد، ترامپ نسبت به هرگونه مداخله روسیه در انتخابات آمریکا هشدار داده است.

پس از بیانیه کاخ سفید،لاوروف در کنفرانس خبری مشترک با مایک پمپئو بررسی مداخله در انتخابات را تکذیب کرد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با ترامپ گفت: در واقع ما هیچ صحبتی درباره انتخابات نکردیم.

البته دربیانیه کاخ سفید به موضوعات دیگری نیز اشاره شده است؛  ترامپ در دیدار با لاوروف تاکید کرده بهبود روابط آمریکا و روسیه به تقویت و توسعه تجارت بین دو کشور می‌انجامد.

کاخ سفید افزود، رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه خلع سلاح هسته‌ای نیز مسکو را به حمایت از تلاش‌های آمریکا در این زمینه دعوت کرد.

طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ از روسیه خواسته از تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و تضمین خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی کمک کند.

ترامپ همچنین تاکید کرده که از وجود سیستم جهانی فعال برای کاهش و کنترل سلاح که علاوه بر روسیه شامل چین هم باشد، حمایت می‌کند.

در ادامه ترامپ از ارتباط مستمر با روسیه برای حل مسائل مشترک از جمله گام‌هایی که آمریکا و روسیه می‌توانند درباره شهروندان بازداشت شده بردارند، استقبال کرد.

طبق این بیانیه، ترامپ و لاوروف روابط با چین را بررسی و ترامپ بر نیاز جهت ورود به تجارت عادلانه براساس منافع متقابل با چین تاکید کرده است.»

حرکت چراغ خاموش روس ها

به گزارش خبرآنلاین، محور های مورد بحث ترامپ با وزیر خارجه روسیه در حالی منتشر شده است که برخی ناظران در داخل ایران معتقدند که روس ها درباره برجام بسیار کوتاهی کرده و می کنند! در خصوص چین نیز، با توجه به بالاگرفتن جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، روس ها به دنبال نفع خود از این مجادله اقتصادی هستند. به این معنی که چین در کنار روسیه به عنوان قدرت معرفی شود نه به عنوان یک کشور مستقل! بر همین اساس روس ها از پرونده های مورد مناقشه آمریکا به دنبال بهره جویی خود هستند و به همین دلیل است که سناتورها و قانونگذاران آمریکایی دل خوشی از رفت آمد روس ها به کشورشان ندارند.

از سوی دیگر آلمان و فرانسه روز گذشته میان اوکراین و روسیه میانجیگری کردند و روسیه از مناقشه میان اوکراین و آمریکا، همچنین مناقشه آمریکا با اروپا بر سر ناتو،بار دیگر نهایت استفاده را کرد و به یک آتش بس نصف نیمه فعلا تن داده است تا بلکه در آینده بتوانند با زلنسکی جوان کنار بیایند و در نهایت بار دیگر قلب اروپا را تصاحب کند. کسی چه می داند شاید این رئیس جمهور کهنه کار بازمانده از «کا گ ب» سودای شوروی را در سر می پروارند و همچنان دو طرف غرب و شرق خواب های نامطلوب خود را برای اروپا دنبال می کنند!

این تمایل برای حل مناقشه اوکراین، این کشور و اروپا را بار دیگر به روسیه محتاج خواهد کرد، چراکه اروپا با توجه به وضع خلیج فارس و خاورمیانه و افزایش نرخ سوخت ، در آستانه کریسمس و زمستان، در بحران سوختی هرساله به سر میبرد.

از سوی دیگر وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با لاوروف اعلام کرد که طبق نظارت روسیه اقدامات خود را علیه ایران در سوریه ادامه می دهیم!

از طرفی دیگر مساله خروج آمریکا از سوریه است که این خطر را برای آمریکا دارد که منابع گازی خاورمیانه که از طریق طرطوس و و مدیترانه به اروپا می رسد را از دست بدهد. نگرانی که نه تنها برای آمریکا است بلکه تمام بازیگران خاورمیانه، خصوصا قطر و ترکیه به دنبال همین خط های لوله سیاهی هستند که خون ها به پای آن ریخته شده است. لوله هایی که پای کشورهای خلیج فارس، عراق و ایران را هم وسط کشیده است.

تمایل روسیه به احیای مجدد روابط با اروپا و بهره جستن از ریاست جمهوری ترامپ، نشان از آن دارد که روس ها به دنبال کسب منفعت بیشتر از گاز خاورمیانه هستند و طرح آمریکا در مدیترانه  برای تعبیه این لوله ها خنثی کنند.

در همین حال با وجود تحریم ایران، وضعیت بحرانی عراق، روسیه تنها کشوری است که به شدت از وضعیت موجود در حال منفعت گرفتن است. حرکت چراغ خاموش آنها در عراق گواه همین است.

فرید مدرسی روز گذشته در توئیتر خود نوشت: رفقای روس، سیاست آب زیرکاهی را در عراق پیش گرفته و پنهانی بر آتش اختلافات بازیگران می دمند که در دو قطبی ها، راه به افکار عمومی دولت عراق باز کنند و در تنش ایران و آمریکا، ماهی بگیرند. با تاریخ روابط حزب بعث با شوروی ، وسوسه شده اما در الف الفبای عراق مانده اند.

با اینحال سفر لاوروف در این موقعیت جهانی، اهمیت بسیار داشت. شاید در خاورمیانه و حتی اروپا شاهد تحولات تازه ای باشیم.  وقت آن رسیده است که نگران تحرکات روس ها باشیم زنگ خطر به صدا در آمده! روس ها می دانند که راه رسیدن به اهدافشان از اتاق بیضی با ریاست ترامپ می گذرد!

23/ 310 310

کد خبر 1330121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  380
  نادانی ترامپ؟ واقعا با چه درجه‌ای از نادانی می شود فروش نفت یک کشور را از ۲ میلیون بشکه در روز به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رساند؟ تازه معلوم هم نیست در ازای اون ۴۰۰ هزار بشکه پولی هم گرفته بشود. چقدر یک نادان می‌تواند تاثیر گذار باشد که موجب شود مسئولان برای فرار از بی‌پولی، در یک حرکت انتحاری بنزینی را که همیشه ۱۰۰ تومان و ۲۰۰ تومان و ۵۰۰ تومان و آرام آرام گران می‌شد، ناگهان ۳ برابر به قیمتش بیفزایند؟! عجب نادانی است این ترامپ خر و الاغ و دیوانه!
  • رضا IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
   137
   سفارت روسیه. لانه .....
  • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   9
   واقعا گل گفتي ! ناداني ترامپ !!! خنده داره که همين ترامپ نادان سختترين روزهاي تاريخ رو درنيم قرن اخير براي ملت ودولت اايران فراهم کرده!
 • AT ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  238
  صبح بخیر. ملته این همه گفتند و کسی گوش نکرد. مسئولان تاخیر فاز دارند کلا
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  228
  مطمئن باشید ما رو فروخته .
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  279
  این مسئولان ما هستند که تمام تخم مرغ های خود را در سبد روس ها چیده اند در حالی که مهمترین رقیب ما در منطقه و نفت همین روسها هستند. متاسفانه حتی قدرت تحلیل این مسئله را هم ندارند که برای رسیدن به منافع بیشتر باید به مهره مخالف روسها نزدیکتر شوند تا بتوانند از هر دو طرف امتیاز بگیرند. نکته ای که حتی عربها هم بر آن واقفند.
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  231
  اگه قبل از این هم نگران نبودید از ساده لوحی و بی سیاستی شما بوده!
 • GB ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  184
  مسئولان دانای ما به جای درس دادن به مسئولان آمریکائی کمی از آنان یاد بگیرند.
 • شمس تبریزی ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  253
  مراوده با ترامپ هزار بار بهتر از مراوده با پوتین است.
  • شمس تبریزی IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   8
   تو از طرف من نظر نده. من خودم زبون دارم و نیازی به وکیل و وصی ندارم. سیاست من شمس تبریزی سیاست نه شرقی و نه غربی است. والسلام
  • آرمین IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   47
   شمس بعد از مدتها یه جمله کاملا حسابی از تو دیدم
  • ناشناس IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   44
   شمس تبریزی برای اولین بار به پیامت نظر مثبت دادم !!!!
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   23
   شمس تبریزی ام هک شده انگار خخخخخخخ
  • آرش IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
   0
   با اینکه همیشه نظرهات باعث میشه تن شمس تبریزی بنده خدا تو گور بلرزه و از تو که خودت جاش زدی بیشتر عصبانی بشه اما... از حق نگذریم استثنائا این یه دفعه رو خوب اومدی...
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  201
  اتفاق غیر قابل انتظاری نیست!! روسیه در طول تاریخ به ما خیانت کرده و باز هم خواهد کرد ولی مسئولان ما به دلیلی که خودشان دقیق نمی دانند با آمریکا قهرند! توجیه شان این است که آمریکا در برهه های تاریخی به ما خیانت کرده!! مگر روسیه کم خیانت کرده!! چطور با روسیه ادامه ارتباط دادین و با آمریکا نه!!!! تمام قدرت های بزرگ دنیا به دنبال گرفتن منفعت خود از کشورهای ضعیف تر هستن ولی قطع رابطه با هر کشوری دور از منطق سیاسی است!!
 • بشوروبپوش IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  153
  گربه محض رضای خدا موش نمی گیرد باید نگران روزی باشیم که با به مخاطره افتادن منافع روسیه و چین این دوکشور پشت ایران را خالی کنند
 • شمس تبریزی IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  18
  این یک نتیجه خوبی داره. اروپا را از آمریکا بیشتر دور میکنه. ترامپ برای به هم ریختن نظم جهانی به رهبری آمریکا داره خوب میرونه. آخ برم راننده رو. اون کلاچ و دنده رو. گاز و فرمونو ببین. شور و حال بنده رو
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   60
   خسته نباشد...آقا از این چیزی که میزنی یه خورده میدی منم بزنم؟؟
 • خیبری US ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  86
  برخی کلا دچار توهم هستند ! روسیه و چین جبر جغرافیایی هستند و قطعا هر 3 کشور ایران روسیه و چین به ناچار با هم باید دوست باشند دشمن اصلی ما اروپا است و بهترین دوست ما هم امریکا است این ما هستیم که با عدم استفاده از ظرفیت امریکا فضا را برای خیانت و سو استفاده اروپا باز کرده ایم تمام تحریم های ما حاصل سخن چینی اروپایی ها نزد امریکا است شیطنت اعراب هم در غیاب امریکا است ایران یکبار برای همیشه باید با امریکا همپیمان بشود تا هم موانع دوستی بین ایران و روسیه و چین برداشته شود هم اعراب سر جای خود بنشینند و هم مثل دهه 40 و 50 دست نا پاک اروپا از ایران کوتاه شود
 • PL ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  120
  کشورما فاقد سیاستمداره ...اینهایی که حکومت رو اداره میکنند .بشدت با هم اختلاف دارند ..وگران کردن بنزین هم بدلیل اختلاف ولجبازی صورت گرفته ..حالا از اینها توقع داشتن سیاست وکیاست .توقع بی جائیه ...امیدوارم .خدا به ایران کمک کنه
 • NL ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  20
  در سیاست خارجی اصلا این امر معنی ندارد که کشوری بخاطر یک کشور دیگر ارتباطش با کشور دیگر را قطع کند! روسیه و آمریکا دو ابر قدرت دنیا هستند و باید ارتباطات اینچنین داشته باشند! حدود ده سال است جریان شبه روشن فکر در کشور میگوید روسیه فردا ایران را خواهد فروخت پس فردا نه پسون فردا درحالی که اخیرا روسیه از اقدامات برجامی ایران دفاع میکند و ...! قطعا انتظار بی جایی است اگر بگوییم بخاطر جمهوری اسلامی روسیه قید ارتباط با عربستان، اسرائیل و آمریکا رو بزند. در ضمن در منطقه خاورمیانه روسیه بیشتر از آنکه ما به وی نیاز داشته باشیم به ما نیاز دارد.
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   26
   چه ربطی داشت؟ این تحلیل داره میگه تحرکات روس مشکوکه حواستونو جمع کنید که ازش نخورید! کجای مقاله گفته گه روسیه نباید به فکر خودش باشه؟ وقتی یکی داره از اب گل الود علیه کشور ماهی میگیره نباید حواسمون بهش باشه؟ مثل که شما خیلی عاشق روسی ، شعار نه غربی و نه شرقی این بوده ظاهرا خبر نداشتیم
 • تحلیل IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  37
  به نظر من، درست است که در کشور ما انقلاب شد اما این انقلاب یک تغییر داخلی بود، باید دید در سیاسیت خارجی حاکمان سابق مملکت بر اساس تجربه به کدام سمت کشیده شده بودند و از آن آموخت، البته با رعایت بیشتر ، پیمان‌های بین‌اللمللی قدیمی ایران بسیار خوب و موفق بودند، الآن هم دوست واقعی از دوست خیالی متمایز هست.
 • دانشجوی روابط بین الملل IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  30
  منظور این نیست که روس ها به فکر منافع خودشان نباشند! این از اساس در روابط بین الملل غلطه! و توقعی غلط! منظور این است که مسولان کشور درباره این صف بندی های تازه و زد و بندهای تازه آگاه باشند و قبل از اتفاق، راهبرد خود را برای دفع آن از پیش داشته باشند. تحرکات روسیه به منزوی شدن هرچه بیشتر ایران می انجامد و باید هوشیار باشیم به این امر
 • مقیمی IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  48
  همین سوریه و عراق که برایشان همه کار کردیم بوقتش برای منافعشان ما را دور میزنند اصل سیاست همینه ، فقط ماییم که پایمان توی یک کفش است درست مثل پسری که پررو تشریفات داره و حاضره براش هر تاوانی بده
 • رضا TR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  68
  از فردا به اونم مرگ بر میگیم دلمون خنک میشه میره یا شایدم بریزیم سفارتش و اتیش بزنیم یا تو نماز جمعه واسش خط و نشون بکشیم کار دیگه ای که از دستمون بر نمیاد انتهای سیست خارجی ماست
 • محسن IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  36
  هر کسی که در آمریکا رئیس جمهور بشه و سیاست روسیه هر چی میخواد باشه، این وسط تنها کسی که همیشه متضرر میشه ملت ایرانه.
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  33
  در سیاست چیزی به نام دوستی وجود ندارد منافع مشترک مبنای تصمیم گیری سیاسیه
 • Taha IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  53
  من که هنوزم نمیدونم دلیل دشمنی حکومت ایران باآمریکا واسرائیل چیه و دلیل اینهمه دوستی با روسیه که هزاران دلیل برای خیانت هاش داریم چیه؟
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  28
  حضرات از ترس امریکا دارند به روسیه وچین باج می دهند ولی هنوز به درک ملت نرسیده اند که نظر روسیه در مورد ما همان نظر ترامپ در مور عربستانه فقط ترامپ نظرش را رک بیان می کند وزمانی که دیگر نفعی نداشته باشیم و پولی برای دوشیدن راحت کرملین نشینهای صهیونیست ما را می فروشند همان طور که بارها قبلا فروخته اند
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  30
  در سیاست نه دوست دائمی هست نه دشمن دائمی . پوتین به خوبی از کارتاش استفاده میکنه . مایین که خودمونو چسبوندیم به این مامور کا گ ب .
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  1
  اینقدر عقب عقب رفتیم تا از اونطرف پشت بام سقوط کردیم !!
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  1
  ما نیروی نیابتی روس‌ها در مقابل آمریکایی. مثل نقش هفت کلون برای طیب
 • معلم. IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  1
  بسیار وبیش از حد باید از روسیه ترسید. تاریخ گذشته ایران این را نشان میدهد. هیچوقت امریکا و انگلیس به اندازه شوروی سابق و روسیه کنونی به ایران ضربه نزده اند.
 • IR ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  2
  خب روسها از همه نظر بروز هستند که :وقت آن رسیده است که نگران تحرکات روس ها باشیم زنگ خطر به صدا در آمده! روس ها می دانند که راه رسیدن به اهدافشان از اتاق بیضی با ریاست ترامپ می گذرد!
 • US ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
  1
  واقعیت مسلم اینه که در ۱۵۰ سال اخیر هیچ کشوری در دنیا به اندازه روسیه به ایران و ایرانی خسارت و صدمه نزده و خیانت نکرده از جداکردن بهترین اقلیم ها و عزیزترین سرزمین ها از مام میهن تا خسارات اقتصادی و خیانت سیاسیی و این حقایق هرگز فراموش نخواهد شد..