قالیباف و زاکانی قرار است انفرادی در مجلس کار کنند؟/احتمال بیرون آمدن ۳ لیست از جریان اصولگرا/طرح اصلاح‌طلبان برای آب کردن یخ انتخابات

درحالی اصولگرایان نگران بیرون آمدن چند لیست از دل این جریان هستند که اصلاح طلبان همچنان به دنبال آن هستند در قالب طرح سرا یک لیست انتخاباتی را سروسامان بدهند.

به گزارش خبرآنلاین، با مشخص شدن کاندیداهای پارلمان یازدهم، حال گمانه زنی‌ها حول محور لیست‌های جناح‌های سیاسی می‌چرخد. اصولگرایان همچنان درگیر حل و فصل اختلافات هستند و اصلاح طلبان هم نگران ردصلاحیت هایی که ممکن است بستن لیست را برایشان دشوار کند.

در همین راستا حسن بیادی، فعال سیاسی اصولگرا در گفتگویی با نامه نیوز به نکاتی پیرامون  عدم به لیست واحد رسیدن اصولگرایان و خلا ریش سفیدی میان جناح راست، اشاره کرده است. 

وی می گوید: بعد از فوت جناب آقایان مهدوی کنی و عسکراولادی بین مجموعه های اصولگرا خلا جدی ریش سفیدی به وجود آمد بنابراین چنانچه کسی که بخواهد حرف آخر را در این اردوگاه سیاسی بزند وجود ندارد. البته در حال حاضر افراد و گروه های تمامیت خواه با طرح ادعاهایی واهی سعی می کنند مدیریت و لیدری این صحنه ناهمگون را به دست بگیرند اما چون تصمیمات شان توجیه منطقی ندارد و همه منافع را فقط برای خود ویا باند همسوی خود می خواهند، پس نمی توانند همه گروه ها را به هم متصل کنند.
 
بیادی با بیان اینکه حداقل ۳ لیست اثرگذار بیرون می آید، گفت: جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت، شورای ائتلاف و پایداری لیست جدا خواهند داد. از صحبتهای آقای باهنر این‌طور برداشت می شود که لیست نمی دهند و با شورای باصطلاح «شاجا» ائتلاف نموده‌اند. اگرچه افراد محترمی در جبهه‌های ائتلاف «شاجا» و پایداری حضور دارند اما همانطور که قبلاً گفتم هرنوع فعالیت آنان قابل تقدیر میباشد ولی  آنان را بدلیل عده و عدم وحدت هیچ گاه گروه موفقی ندیده‌ و نخواهم دید .
 
وی ادامه داد: خود من معتقد بودم اگر آقایان قالیباف و احمدی نژاد با هم یکی شوند و یک فهرستی را حمایت کنند، این مسئله می تواند یک جریان سومی و موفق و اثرگذار را ایجاد کند اما این اتفاق نیفتاد و با خبرهایی که دارم آنها کار مشترکی نخواهند نمود.
 
این چهره اصولگرا گفت: چه ۳۰ بر هیچ اصولگراها ببرند، چه ۱۵-۱۵ شود و چه نتیجه ۶۰-۴۰ به نفع اصولگراها باشد؛ از مجلس آینده کار جدیدی نمی توان انتظار داشت و از مجلس فعلی بدتر و ضعیف تر خواهد شد. معتقدم مجلس از مسیر اصلی اش خارج شده و به همراه دولت بصورت نرم سقوط کرده است.

بیادی درباره اظهارات قالیباف که گفته دولت را وادار به کار خواهم کرد، اظهار داشت: مگر آقای قالیباف بصورت انفرادی می خواهد در مجلس کار کند؟ اگر این چنین بود آقای زاکانی که در مجلس نهم بودند و اتفاقی نیفتاد و  نتوانست این کار را انجام دهد.

طرح «سرا» می‌تواند یخ انتخابات را آب کند

فاطمه راکعی، دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش، با اشاره به وضعیت فعالیت جمعیت زنان مسلمان نواندیش در آستانه انتخابات مجلس، گفت: ما تمام دفاتر استانی‌مان را برای انتخابات فعال کرده‌ایم و در برخی از استان‌ها نیز بسیار قوی کار را دنبال می‌کنیم. برای انتخابات هم از چندی پیش خواسته‌ایم که هم خودشان از مراکز استانی کار انتخابات را دنبال کنند و هم این موضوع را تصویب کرده بودیم که هرکدام از بانوانی که خود را شایسته حضور در انتخابات می‌دانند ثبت‌نام کنند و این موضوع هم به خوبی دنبال شد.

بنابر گزارش ایسنا، وی افزود: تکیه ما در این موضوع توجه به تخصص بانوان بود. یعنی تلاش کردیم در مهلت ثبت‌نام از همه بانوانی که تخصصی دارند و می‌توانند در مجلس آینده تاثیرگذار باشند و در کمیسیون‌ها وارد شوند برای کاندیداتوری تشویق کنیم حتی اگر از لحاظ سیاسی هم چندان با ما همراه نباشند.

دبیرکل جمعیت زنان اصلاح‌طلب با بیان اینکه در پی آن هستیم که حداقل ۳۰ درصد از لیست‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات را به بانوان اختصاص دهیم، اظهار کرد: امیدواریم که زنان بتوانند در این انتخابات بهتر حضور پیدا کنند به خصوص که در انتخابات قبلی هم نتایج خوبی در این زمینه به دست آمد و حتی در برخی شوراهای شهر، کار اصلی به زنان سپرده شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه باید مسئولیت خود برای رفع تبعیض از زنان را پیگیری کنیم، تاکید کرد: امیدواریم در این انتخابات حداقل ۳۰ درصد از نمایندگان مجلس را زنان تشکیل دهند و حرکتی تازه برای حضور بیشتر بانوان در مسند تصمیم‌گیری فراهم شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره طرح «سرا» و احتمال نتیجه‌بخش بودن آن، اظهار کرد: با کلیت طرح سرا موافقیم اما سوالاتی درباره لایه‌های دوم و سوم آن داریم ولی در مجموع این طرح، طراحان خوبی دارد و امیدواریم همه‌جانبه به مسائل مربوطه در آن توجه شود. این طرح می‌تواند در آب کردن یخ انتخابات کارآمد باشد و امیدواریم به بهترین شکل و با کمترین خطا انجام شود.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1330321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =