در جلسه هیات رییسه شرایط طوری رقم خورده که پای مربیان آلمانی برای هدایت تیم ملی ایران نیز به میان آمده است.

1-جلسه کمیته فنی تمام می شود و عباس ترابیان به عنوان اولین عضو بیرون می آید. او روز قبل از جلسه اعلام کرده حضور مربیان ایرانی روی نیمکت تیم ملی «درجا زدن است.» ترابیان با هیچ خبرنگاری حرف نمی زند اما اثرات حرف های او را باید در چهره دیگری جستجو کرد، در چهره امیر قلعه نویی سرمربی سپاهان. او که معترض اصلی به حرف های عباس ترابیان بود در نشست کمیته فنی مقابل او ایستاد و گفت: «چرا با این حرفتان شان مربی ایرانی را حفظ نکردید؟ آبروی ما را بردید.» انتقادهای امیر قلعه نویی ادامه دارد اما عباس ترابیان به میان حرف های او می آید تا اظهاراتش را بی جواب نگذارد: «آقای قلعه نویی چرا می گویید آبروی شما رفت؟ من 20 سال است که کارمند وزارت نفت هستم. به خدا اگر بدانم فردا یک جوان می آید و از او کار یاد می گیرم، همانجا کنار دستش می ایستم تا داشته هایم بیشتر شود.» بحث ادامه پیدا می کند و دو طرف قانع نمی شوند. علی کفاشیان دوباره با شوخی قصد دارد اوضاع را در کنترل بگیرد. منصور ابراهیم زاده سرمربی ذوب آهن نیز اعتراض کوچکی می کند اما نه به امیر قلعه نویی. علیرضا منصوریان مربی موقت تیم ملی هم سعی می کند وارد گود نشود و از بیرون همه چیز را نگاه کند.

2-اندکی بعد جلسه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال برگزار می شود. خروجی نشست دخالت اعضای این هیات در پروسه انتخاب سرمربی و معرفی گزینه های مختلف است. ظاهرا به دلیل همین دخالت عباس ترابیان یک روز بعد در پاسخ به خبرنگاری می گوید: «دیگر در شان من نیست با مربی خارجی مذاکره کنم.» حرف هایی که البته حالا او آن ها را تکذیب می کند: «نگفتم در شان من نیست، گفتم دیگر در این باره حرف نمی زنم.» علیرغم دو هفته پرفشار عباس ترابیان از انتخاب سرمربی خارجی پا پیش نکشید. او در جلسه هیات رئیسه اعلام کرد تابع تصمیم فدراسیون فوتبال خواهد بود و هر گزینه ای مطرح شود، مذاکرات را با او صورت خواهد داد. اما در واقع این برنامه اصلی ترابیان نبود چون او به گفته نزدیکان فدراسیون فوتبال، از گوشه و کنار مذاکرات خود را با برخی کاندیدهای نیمکت تیم ملی ادامه می دهد. اما بی شک جالب ترین موضوع نشست اخیر هیات رئیسه بحث انتخاب ملیت مربی خارجی بوده است. مهدی تاج که از همان ابتدا تاکید داشت مربیان ترکیه ای راحت تر کار در ایران را قبول می کنند و مشکلی با شرایطی که وجود دارد، ندارند. اما این مسئله ای نبود که مورد موافقت آیت الهی یکی از اعضا و رئیس هیات فوتبال استان فارس قرار بگیرد: «به نظر من مربیان آلمانی به درد این فوتبال می خورند. ما باید مربی آلمانی بیاوریم!» او توضیح می دهد مذاکره با مربیان این کشور کار سختی نیست و حتی او می تواند زمینه ساز یکی از مربیان خوب آلمانی در ایران شود. آیت الهی حتی نام چند مربی را به میان می کشد اما در این دقایق از چهره عباس ترابیان پیداست که چندان موافق این بحث ها نیست. او که پیش از این هم بارها گفته بود مربیان آلمانی نمی توانند در فوتبال ایران موفق باشند، دوباره روی حرف خود تاکید می کند اما به نتیجه مشخصی نمی رسد. کفاشیان می گوید: «به لطف خدا، همگی دور هم یک مربی خوب پیدا می کنیم.»

3-نه در جلسه کمیته فنی و نه در جلسه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بحث مربی داخلی مطرح نمی شود. علی کفاشیان نیز در این جلسات حرفی از حضور مربی ایرانی نمی زند تا به خوبی مشخص شود مصاحبه های او تنها برای کاهش فشار از داخل بوده است. این سیاست همیشگی کفاشیان بوده است، همانطور که در جلسه هیات رئیسه نیز اعلام کرد جذب مربی خارجی باید در دستور کار قرار بگیرد. کفاشیان در فدراسیون فوتبال بیش از تمام اعضا و مقامات ارتباط بسیار نزدیکی با عباس ترابیان دارد و در واقع مشورت اصلی خود را از او می گیرد. با توجه به این ارتباط طبیعی بود که او در نشست هیات رئیسه نیز به طور جدی از حضور مربی خارجی حمایت کند. در این بین اصلا بحث مربی داخلی مطرح نشد اما در دو هفته گذشته برخی فشارها برای استفاده از مربی ایرانی باعث شد تا حتی علی سیعدلو وادار شود از حضور مربی داخلی در تیم ملی بگوید. یکی از مقامات فدراسیون می گوید: «برخی از مربیان که علاقه زیادی برای حضور روی نیمکت تیم ملی دارند از هر طریقی وارد شده اند که در واقع این کمی کار را سخت تر کرده است.»

151 40

کد خبر 133084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 0
  اگه خودش بره انگار ده تا مربي تاپ آورده!
 • بدون نام IR ۰۴:۵۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 0
  زحمت هاي ايشون براي تيم هاي ملي بر همه آشكار است ممنونيم آقا!!!!