سخنگوی دولت: اشتباه کردیم؛ باید واقعیتهای تحریم را به مردم می گفتیم

علی ربیعی سخنگوی دولت در روزنامه ایران نوشت:این روزها ضرورت اقناع افکار عمومی را به‌کرات می‌شنویم. اینکه باید جامعه برای افزایش قیمت بنزین اقناع می‌شد. من هم معتقدم که ما اقناع نکردیم اما موضوع اقناع مورد نظر من اقناع جامعه درباره تحریم است.

چندی پیش آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نکاتی درباره سختی فروش نفت گفت که دیدیم مخالفان دولت چه هیاهویی بر سر آن ایجاد کردند. در حالی که این تنها شمه‌ای از مشکلاتی است که تحریم ایجاد کرده و جامعه حق دارد و باید بداند.
امروز من معتقدم ما اشتباه کردیم، باید مسأله تحریم را برای مردم به‌طور شفاف تبیین می‌کردیم، اما به‌دلیل عدم سوءاستفاده دشمنان امکان تشریح وضعیت را برای مردم نداشتیم و نتیجه اینکه مخالفان دولت آن را دستمایه اتهامات ناروا علیه دولت قرار دادند.
مخالفان دولت از تحریم‌ها خشنودند که دولت تحت فشار قرار می‌گیرد، مخالفان نظام خشنودند که تحریم‌ها نظام را هدف قرار می‌دهد و حتی گروه‌های وابسته به امریکا می‌گویند «مردم در خیابان‌ها علیه تحریم شعار نمی‌دهند، بلکه علیه نظام شعار می‌دهند.» و مایک پمپئو و برایان هوک نیز مطالبی به همین مضمون بیان کردند. ناآرامی‌های آبان و موج سواری مخالفان دیرین ما و دنباله روهای امریکا در کنار دولت امریکا یک بار دیگر و به هولناک‌ترین شکل، خطای رویکرد کتمان و انکارگرایانه در قبال تحریم‌ها را نشان داد. باید از این حوادث تلخ درس گرفت و برمبنای «سیاست حقیقت» حقایق تحریم‌ها را به ملت گفت و توافق اجتماعی جدیدی با ملت منعقد کرد.
رخدادهای تلخ اخیر محصول سیاست غلط اطلاع‌رسانی (در حقیقت «اطلاع نرسانی») درباره تحریم‌ها بود. باید به سؤال «برای چی تحریم می‌شیم» و تحریم چیست پاسخ داد. در غیر اینصورت همه فجایعی که تحریم برسر ایران می‌آورد به جانب حاکمیت فرافکنی خواهد شد.
تحریم‌ها به درستی یک «جنگ تمام عیار» توصیف شده‌اند اما ما ملتزم به این تشبیه یا استعاره «جنگ» نیستیم. اگر تحریم‌ها یک جنگ تمام عیار وحداکثری است باید در مقابل ملت را به شکل حداکثری بسیج کرد. باید هدف ما تولید رضایت حداکثری باشد. اما ما در عمل به بسیج حداقلی معطوف شده‌ایم نه بسیج ملی.
بسیج ملت الزاماتی دارد: برگزاری انتخابات در حد و تراز انتخابات مجلس نخست، گفت‌وگو با مردم وتبدیل همه رسانه‌ها و بخصوص رسانه ملی به رسانه‌ای که آینه تمام نمای ملت با همه سلایق فکری باشد، گشودگی اجتماعی و سیاسی، دیپلماسی فعال، عدم مداخله در زندگی خصوصی مردم، ایجاد احساس مشارکت نه فقط پای صندوق رأی بلکه در همه سطوح و پیشا و پس‌از صندوق رأی، مبارزه با تجرید ایران از نظام مالی وبانکی جهانی که اتهام تروریسم وپولشویی در رأس آن قرار دارد.
تنها در این صورت است که مقاومت ضد تحریم به‌طور خودجوش از سطح جامعه مدنی فوران کرده و در انتخابات و در مقاومت هر روزه ودر تلاش ملی برای رونق تولید و…تجلی می‌یابد. سیاست کتمان وانکارگرایی واقعیت تحریم بزرگترین تجلی «خود تحریمی» است و باعث می‌شود تحریم‌ها نه به جانب تحریمگران که به جانب حاکمیت فرافکنی شود. رویکرد انکار گرایانه در قبال تحریم باعث محرومیت از یارگیری ایران درسطح افکار عمومی جهانی می‌شود.

همواره گفته می‌شود که سرمایه اجتماعی ما کاهش یافته است اما نمی‌گوییم چگونه می‌توان آن را افزود: اعتماد مهم‌ترین رکن سرمایه اجتماعی است. اعتماد در سطح اجتماعی در دل سازمان‌های مدنی تولید می‌شود. اعتماد در سطح مناسبات دولت-ملت با «دادن» یعنی با واگذار کردن و با اعتماد کردن به مردم تولید می‌شود. ما به ملت باوری نوین نیاز داریم که تحریم‌ها را پشت سربگذاریم. یعنی باید مقاومت بر ضد تحریم‌ها را به جامعه واگذار کنیم. جامعه را دور نزنیم وبه مردم نگوییم مردم ما بدون شما وبرای شما وبه نیابت از شما با تحریم‌ها مقابله می‌کنیم.
رخداد آبان وموج سواری امریکا برآن نشان داد که رویکرد انکار گرایانه در قبال تحریم‌ها منجر به پنهان شدن واقعیت تحریم نمی‌شود، منجر به فرافکنی مصائب برخاسته از تحریم به جانب حاکمیت می‌شود. یعنی آن رویکرد که می‌گوید اگر از واقعیت تحریم سخن بگوییم به دشمن «گرا» داده‌ایم، در عمل بدترین‌گرا را به دشمن می‌دهد که احساس کند تحریم‌ها نتیجه داده وموفق شده که جنایت تحریم را به مجاری انحرافی فرافکنی کند. کتمان حقیقت تحریم منجر به رفع تحریم نمی‌شود منجر به تبرئه امریکا از جنایت تحریم می‌شود.
ما نتوانستیم از پتانسیل انسانی تحریم ستیزی در جهان غرب به سود منافع ملی استفاده کنیم. به‌عنوان مثال بر زمینه‌های غیاب دانش تحریم شناسی بود که گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر علیه تحریم‌های امریکایی حتی جایگاهی در حاشیه توجه ما کسب نکرد.
اما نظام بازنمایی تحریم‌ها توسط امریکا به گونه‌ای است که سعی در تحریف سرشت ضد ایرانی تحریم‌ها دارد و تحریم‌ها را به شکل یک امر «ضد رژیم» و نه «ضد ایران» بازنمایی می‌کند. چگونه می‌توان پرده‌های این تحریف خشونت‌بار و فاحش را کنار زد بدون اینکه واقعیت تحریم‌ها بیان شود؟ عدم بیان واقعیت در مورد تحریم‌ها زمینه‌ای به دست تخریبگران ضد دولتی می‌دهد تا به تعبیر تلخ و طنز آلود رئیس جمهوری چنین القا کنند که «نه. امریکا ونتانیاهو خیلی هم بد نیستند و فقط دولت بد است.»
واقعیت این است که برخی جریان‌های تندرو در عمل از تحریم‌ها استقبال می‌کنند و این استقبال عملی گاه بیانی آشکار می‌یابد. روشن است که بدون اتخاذ «سیاست حقیقت درباره تحریم‌ها» دولت نمی‌تواند بر آن همدستی اعلام نشده میان تحریمگران و سوءاستفاده‌کنندگان از تحریم غلبه کند.
17302
کد خبر 1330862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  نوش دارو پس از مرگ سهرااااب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • محمد IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  مردم دارن با پوست و گوشت و استخون واقعیت تحریم رو میبینن
 • مهدی IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  1
  همه مطالب فوق کاملا منطقی و صحت دارند. اما فراموش نکنیم که این تفهیم و بیان واقعیت یکباره و یهویی اتفاق نمی افتد .باید تدریجی و از کانال آموزش و پرورش وارد بحث شد
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  فقط بلدید خوب حرف بزنید ولی عمل هیچ..
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  1
  نزدیک انتخابات شد
 • RU ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  نیاز نیست واقعیتهای تحریم را به مردم بگویید. بهتر بود روش مذاکره با دشمنان را یاد می گرفتید. بهتر بود روش تنظیم معاهده را یاد می گرفتید. بهتر بود برای حفظ منافع ملی از ظرفیتهای سیاسی نظامی و اقتصادی کشور خودتان استفاده می کردید و سخنان منطقی و دلسوزانه رهبری را گوش می کردید
 • حسن IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  واقعیتهای تحریم رو مردم می دونند کاش به مسئولین واقعیتهای تحریم رو میگفتید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  اقای ربیعی دیرشده خیلی خیلی دیرشده خیلی خیلی خیلی دیر شده
 • رضا IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  4
  دیگه چیزی نگید بهتره مردم همه چیزو میدونن
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  1
  مردم خودشون مى دونستند چون اونها دارن تاوان رو مى دهند
 • ali IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  مگر نگفتید کل تحریم ها برداشته خواهد شد.
 • م ا عالمی IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  چه مخالفان از تحریم خشنود باشند یا نباشند: اولا دشمنان تحریم می کردند شما نباید به آنها اعتماد کردید ثانیا جلوی دزدی بانکی را بگیرید
 • اسد IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  2
  جناب مسئول شما خیلی چیزها باید به مردم بگویید اما نه حالا .
 • جمشید IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  شما که مدعی بودین تحریم ها نعمت هست برا کشور!!!!
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  مردم تا فهمیدن تحریم شدیم همه چیز رو توی ذهنشون ضرب در ۳ کردن . مردم خیلی باهوش هستن .
 • طاها IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  اگر جناح مقابل شما هم در سال 92 از وافعیت تحریم سخن میگفت : شما رایی نمی آورید .
 • مجید IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  مگر در دولت قبل تحریم نبود ولی اینقدر مشکلات نبو
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  اشتباه نکردیدبروید کمی فکر کنید بعد پخته حرف بزنید
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  1
  دیگه تمومه ماجرا.
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  شما که می گرفتید با برجام تحریم ها لغو شد
 • ناشناس IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  آزموده را آزمودن خطاست
 • علی IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  همه خشنودن فقط تو ناراحتی!!!!
 • احمد PL ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  بازم بگید تحریم کاغذ پاره ای بیش نیست
 • الا IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  حالا دیگه دیره
 • 0 IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  لازم به گفتن واقعیت ها نیست چون ما داریم غرق میشیم تو واقعیتهاتون
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  هیچ واقعیتی گفته نشده که این بشه
 • علی RO ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  سلام آقای ربیعی! شما که زبان مذاکره را بلد بودید و می گفتید تحریم‌ها بالمره برداشته خواهد شد،این دیگه چه حرفیه آقا!؟