۲ نفر
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
چرا مقتدی صدر عقب نشینی کرد؟

ایرنا نوشت: «مقتدا صدر» در دو اقدام همزمان کلاه آبی های وابسته به «جریان صدر» را از میدان تحریر در مرکز بغداد خارج کرد و فعالیت همه دفاتر این جریان را در عراق برای مدت یکساله به حال تعلیق در آورد.

خروج کلاه آبی های «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدر از میدان تحریر بغداد به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در پنجشنبه گذشته (21 آذرماه) اتفاق افتاده، اما تصمیم به تعلیق یکساله دفاتر این جریان در آستانه انتخاب نخست وزیر جدید عراق، صورت گرفته است.

صدر پیشتر در توئیتی که «محمد صالح العراقی» شخصیت بسیار نزدیک به او منتشر کرده بود، اعلام کرد: در صورت شناسایی نشدن و بازخواست عوامل قتل نوجوان عراقی، کلاه آبی ها ظرف 48 ساعت از محل برپایی اعتراضات در بغداد عقب نشینی می کنند.

خروج کلاه آبی های وابسته به جریان صدر دیروز (جمعه) از منطقه برپایی اعتراضات در مرکز بغداد آغاز شده و گزارش رسانه های عراق حاکی است که امروز هیچ اثری از کلاه آبی ها در میدان تحریر و اماکن پیرامون آن وجود ندارد.

از طرفی به دنبال طرح برخی نامزدها برای پست نخست وزیری عراق با توجه به اعلام مخالفت اولیه صدر با آن، مقتدا صدر در بیانیه ای که امروز در رسانه ها منتشر شده، خواستار توقف فعالیت یکساله دفاتر جریان صدر برای مدت یکسال شده است.

مقتدا صدر دفتر مرکزی صدر در نجف اشرف، سرایا السلام شاخه نظامی جریان صدر و موسسه وابسته به مرقد پدرش (شهید آیت الله محمد صادق صدر) را از این امر مستثنی کرده و گفته است که هیات نظارت بر نمازهای جمعه جریان صدر نیز زیر اشراف دفتر مرکزی قرار گیرد.

حامی فراکسیون «سائرون» در پارلمان عراق پیشتر شرط قبول نامزد جدید نخست وزیری را منوط به همه پرسی کرده بود، امری که به اعتقاد سیاسی های عراق، هزینه های مالی زیادی بر کشور تحمیل می کند.

جریان های سیاسی عراق توافق کرده اند که با کمترین هزینه مالی و تبعات نگران کننده سیاسی، نامزد جدید نخست وزیری برای مدت شش ماه تا یکسال برگزیده شود و این نخست وزیر جدید، فضا را برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم کند.

تاکنون اسامی مختلفی برای تصدی پست نخست وزیری عراق در رسانه ها مطرح شده که جریان صدر و هواداران آن در تظاهرات بغداد و دیگر شهرهای عراق به نام تظاهرکنندگان با همه آنها اعلام مخالفت کرده اند.

صدر همچنین متعاقب این دو تصمیم، سه توئیت دیگر در روزهای اخیر منتشر کرده که در یکی با عنوان هشتگ «جلسه پارلمان علنی باشد»، بر ضرورت علنی بودن نشست پارلمان درباره تصویب قانون جنجالی انتخابات تاکید کرده است.

مقتدا همچنین توئیت هایی با عنوان «وداع» و «اقفال» منتشر کرده که به نوعی اعتراض خود را به روند سیاسی کنونی در کشورش ابراز داشته است.

با وجود تصمیم مقتدا صدر به کنارگیری موقت از فعالیت سیاسی، اما برخی رسانه های عراقی امروز (شنبه) نوشته اند که «برهم صالح» رییس جمهوری این کشور طرح نام نامزد جدید نخست وزیری را مشروط به اخذ نظر مقتدا صدر  کرده است.

با وجود مخالفت های اولیه برگزار کنندگان اعتراضات مردمی در عراق با پیوستن هواداران مقتدا صدر به این اعتراضات، اما حامیان او به صفوف معترضان وارد شدند و خود را با روند اعتراضات و خواسته های مردمی همسو و همراه نشان دادند.

برخی از جریان های سیاسی حاکم از این سیاست مقتدا صدر که هم در نظام سیاسی عراق و هم در اعتراضات مردمی حضور دارد، انتقاد کرده اند و بر همین اساس مقتدا  این بار با اعلام فاصله گرفتن از روند تشکیل دولت جدید، به نوعی در صف اپوزیسیون، خود را جای داده است. 

310 310

کد خبر 1330997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  33
  واقعا جای تاسف داره مردمش را بکشتن داد و مملکتش را خرابه تر کرد حالا کنار کشیده حالا نگاه کن آمریکا چطور چنبره زده به سرزمینت داعش و جولانش را نظاره کن
  • شمس تبریزی IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
   21
   خیر سرش از دموکراسی هم حمایت میکنه اما ذره ای مسولیت پذیر نیست. یه پای به هم ریختن اوضاع این آقا بوده و حالا که متوجه شده اوضاع کیشمیشیه زده به چاک . واقعا متاسفم برای کشوری که این آقا سیاستمدار تراز اولشه
  • ناشناس IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   8
   چه ربطی دارد، خوب کاری کرد، زیرا ادامه ی این تظاهرات، ضررش بیشتر از نفعش است. البته نیروهایش را کنار کشید، خودش که در صحنه ی سیاست عراق حضور دارد. و خواهد داشت.
 • [ IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  12
  حمله به کنسولگری ایران درنجف فراموش نشود
 • محمود IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  48
  مقتدی صدر باید تکلیفش را روشن کند .دیگه نمیتونه یکی به نعل یکی به میخ بزنه .. این جریان ضد ایرانی در عراق از زملنی شروع شد که سفر مقتدی به عربستان و اظهارات نسنجیده اش علیه ایران شروع شد . قرار نیست ایشان از امکانات و دوستی با ایران استفاده کنه و بعد از سفره سعودی هم بخوره ...
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  26
  قسمت چرب و چيل سفره نشست
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   0
   احسنت دنبال سهم بيشتر بود
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  0
  وقتي حجم مردم زياد بشه ديگه سياست هاي قديمي مانند مخالف نما شدن ديگه جواب نميده طوفاني به پا شده كه از بيخ و بن همه چيز را ميكند و ميبرد بفهميد