تحلیلگر عراقی از تحرکات عربستان در عراق برای مقابله با ایران پرده برداشت

ایسنا نوشت: یک نویسنده و تحلیلگر عراقی گفت: عربستان تلاش می‌کند در داخل خاک عراق با ایران تصفیه حساب کند.

 ابوفراس الحمدانی نویسنده و تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت‌وگو با مراة الجزیره، گفت: منطقه شاهد درگیری شدید "آمریکایی- ایرانی" و "ایرانی- سعودی، اسرائیلی" است و عراق در قلب این درگیری‌ها قرار دارد. موقعیت جغرافیایی عراق باعث شده است که دخالت خارجی در این کشور امری کاملا طبیعی باشد و دخالت آمریکا و همچنین محوربعثی-سعودی-اسرائیلی برای استفاده از این شرایط و جهت دادن به تظاهرات امری حقیقی و غیر قابل انکار است.

وی با اشاره به اینکه دولت سعودی درحال ایجاد فتنه در عراق است و از هر فرصتی استفاده می کند تا بار دیگر نفوذ تخریبی خود در عراق را از سرگیرد خطاب به این دولت خاطرنشان کرد: عربستان بداند که بی ثباتی عراق به معنای بی ثباتی منطقه است و هرگونه جنگ داخلی بر آن‌ها نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

الحمدانی معتقد است: عربستان در حال جنگ با ایران است و تلاش می کند در داخل عراق با ایران تصفیه حساب کند اما ملت عراق به خوبی از این سیاست آگاه است و بار دیگر توانست از این فتنه و درگیری های فرقه ای عبور کند و اکنون وحدت و همبستگی‌اش بیشتر شده است.

وی در رابطه با اینکه بعد از تعرض به کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق برخی مدعی شدند که امارات در این مساله دست داشته است، گفت: امارات نقش مهمی در محور عربستان در عراق دارد به خصوص رسانه‌های آن که متاسفانه نقش خود را آشکار کردند.

این تحلیلگر عراقی با بیان اینکه تنش‌های میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران نقش منفی بر عراق دارند از تعرض به کنسولگری و یا سفارت هر کشوری انتقاد کرد و گفت که هیات‌های دیپلماتیک مهمان ما به شمار می‌روند و اعتراض به هر کشوری نباید از طریق سوزاندن کنسولگری‌ها باشد.

ابوفراس الحمدانی تاکید کرد: تا به این لحظه دست داشتن هیچ کس در حمله به کنسولگری‌ها ثابت نشده است. ما می خواهیم که عراق پلی برای ارتباط کشورهای منطقه باشد نه میدان تصفیه حساب؛ پلی برای ایجاد روابط دوستانه و صلح میان کشورهای خلیج (فارس) و جمهوری اسلامی ایران.

310311
 

کد خبر 1331047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =