۰ نفر
۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
پایه نفت اوپک به ۶۶ دلار رسید

فارس نوشت: پس از موافقت اوپک پلاس با افزودن ۵۰۰ هزار بشکه دیگر بر رقم کاهش تولید، سبد نفتی اوپک تمام هفته گذشته را بالای ۶۵ دلار معامله شد و روز پنج شنبه به ۶۵.۸۱ دلار افزایش یافت.

سازمان کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت خام، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی اوپک روز پنج‌شنبه با ۴۳ سنت افزایش ۶۵.۸۱ دلار فروخته شده است.

سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه ۲۰ آذر برابر با ۱۱ دسامبر، ۶۵.۳۸ دلار در هر بشکه معامله شده بود.

این افزایش در ادامه تصمیم اوپک برای کاهش تولید بیشتر بود.

اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت نظیر روسیه که به اوپک پلاس معروفند، از ابتدای ماه ژانویه، میزان تولید خود را روزانه ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دادند و توافق کردند تا این کاهش را تا پایان ماه مارس ۲۰۲۰ ادامه دهند.

 این کشورها روز پنج شنبه و جمعه (۱۴ و ۱۵ آذر) با یکدیگر دیدار و توافق کردند تا بر میزان کاهش تولید خود روزانه ۵۰۰ هزار بشکه دیگر بیفزایند و این مقدار کاهش تولید را در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ ادامه دهند.

این اقدام سبب شد افزایش قیمت نفت افزایش یابد و به تبع آن سبب افزایش قیمت سبد نفتی اوپک شد بطوریکه قیمت این نوع نفت در تمام هفته گذشته بالای ۶۵ دلار در هربشکه معامله شد.

در عین حال در روز جمعه، از آن جایی که سرمایه‌گذاران از پیشرفت در حل اختلاف تجاری آمریکا و چین و نتیجه قطعی انتخابات انگلیس خوشحال بودند، قیمت نفت در آخرین روز معاملات بازارهای جهانی به بالاترین رقم سه ماه گذشته رسید.

واشنگتن و پکن «فاز نخست» توافق را اعلام کردند که بر اساس آن برخی از تعرفه‌های آمریکا بر کالاهای چینی در عوض افزایش خرید چین از محصولات کشاورزی آمریکا، کاهش می‌یابد.

هر بشکه نفت برنت با ۱.۰۲ دلار افزایش ۶۵.۲۲ دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با ۸۹ سنت افزایش ۶۰.۰۷ دلار در هر بشکه معامله شد.

هر دو شاخص نفتی، بالاترین قیمت از ۱۶ سپتامبر و طی هفته گذشته کمی بیش از یک درصد افزایش قیمت را ثبت کردند.

سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به ۲۲ آذر به ۶۵.۶۱ دلار در هر بشکه رسید.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

۲۲۳۲۳۱

کد خبر 1331524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =