شب‎های ناآرام بیروت؛ «عون» به دنبال جایگزینی برای «حریری»

میزان نوشت: تعویق نشست گروه‎های سیاسی لبنان برای انتخاب نخست وزیر برای دومین بار، اعتراض‌ها علیه نخست وزیری سعد حریری را تشدید و چشم انداز سیاسی این کشور را بیش از گذشته با ابهام مواجه کرده است.

تعویق نشست انتخاب نخست وزیر لبنان به درخواست «سعد حریری»، نخست وزیر مستعفی این کشور، گمانه زنی‌ها در مورد تداوم بحران کابینه و نیز انصراف حریری از نخست وزیری را تقویت کرده است.


مهم‌ترین تحولات لبنان در ساعات اخیر عبارتند از:

*سومین شب اعتراض‌های خشونت آمیز در بیروت


دوشنبه شب معترضان با حضور در خیابان‌های «بیروت»، برای سومین شب متوالی اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.بنابر گزارش‎ها، پلیس بیروت برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد.


این اعتراض‌ها که از شنبه شب آغاز و به شکل بی سابقه‌ای به خشونت کشیده شد، دیشب در پی انتشار فیلمی توهین آمیز در شبکه‌های اجتماعی لبنان برای سومین شب پیاپی برگزار شد. در اعتراض‌های دوشنبه شب ۴۳ نفر مصدوم شدند که ۲۳ نفر آنان برای درمان به بیمارستان انتقال داده شدند.


* مخالفت احزاب آزاد میهنی و نیروهای لبنان با نخست وزیری حریری


دو جناح عمده پارلمانی «آزاد میهنی» و «نیروهای لبنانی»، همچنان با نخست وزیری مجدد سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان، مخالف هستند.


* بعبدا به دنبال جایگزینی برای حریری


منابع آگاه از مخالفت «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان با نخست وزیری مجدد حریری خبر می‌دهند. این منابع می‌گویند از آن جا که عون به دنبال کابینه‌ای تکنوسیاسی است و حریری بر تشکیل کابینه تکنوکرات تاکید دارد، دفتر ریاست جمهوری لبنان به دنبال جایگزینی برای حریری است.براساس اظهارات این منابع، محبوبیت حریری به شدت کاهش یافته و این امر به مانعی در برابر نخست وزیری او مبدل شده است.


*تعویق مذاکرات انتخاب نخست وزیر لبنان


مذاکرات انتخاب نخست وزیر لبنان که پس از یک بار تعویق در دوشنبه گذشته در پی اعلام آمادگی حریری برای نخست وزیری و انصراف «سمیر خطیب»، تاجر سرشناس لبنانی از نخست وزیری لبنان به دوشنبه هفته جاری موکول شده بود، به درخواست نخست وزیر مستعفی و گزینه اصلی نخست وزیری لبنان بار دیگر به پنجشنبه موکول شد.منابع آگاه از ناتوانی حریری برای جلب نظر جناح‌های پارلمانی لبنان برای تشکیل کابینه خبر می‌دهند.


در حالی که برخی گزارش‌ها از تماس‌های شخصی عون و حریری خبر می‌ددهند، منابع نزدیک به دفتر ریاست جمهوری لبنان اعلام کردند چنین تماس‌ها و روابطی میان رئیس جمهور و نخست وزیر مستعفی وجود ندارد.این تعویق گزینه‌های مانور حریری را به شدت محدود کرد.


*افزایش شانس نواف سلام برای تصدی کرسی نخست وزیری


منابع سیاسی می‌گویند با توجه به روند تحولات اخیر و با کاهش شانس حریری برای تشکیل کابینه، «نواف سلام» از شانس بیشتری برای تشکیل کابینه برخوردار شده است.


*ورود معاون وزیر خارجه آمریکا به بیروت


«دیوید هیل»، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی پنجشنبه وارد «بیروت»، پایتخت لبنان می‌شود.براساس برنامه‌های اعلام شده، وی با عون، حریری و «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان دیدار می‌کند.

دلیل عدم ملاقات وی با «جبران باسیل»، وزیر خارجه لبنان، مخالفت واشنگتن با این سیاستمدار لبنانی اعلام شده است.


*احتمال تعویق مجدد نشست انتخاب نخست وزیری توسط بری

مقام‎های نزدیک به نبیه بری می‌گویند احتمالا رئیس پارلمان لبنان با هدف ادامه گفت‌وگوها برای متقاعد کردن جناح‌های پارلمانی برای رای به نخست وزیری حریری، این نشست را به تعویق بیندازد.

*عدم حمایت حزب نیروهای لبنانی از نخست وزیری حریری


حزب «نیروهای لبنانی» «سمیر جعجع»، اعلام کرد از نخست وزیری حریری به دو دلیل حمایت نمی‌کند؛ نخست، شرایط خیابان‌ها و اعتراض‌های عمومی و دو، عدم اعتماد عمومی به نخست وزیر مستعفی.


بررسی روند تحولات در لبنان و ادامه اختلاف نظرها میان عون و حریری که آخرین نمونه‎اش را می‌توان در مخالفت رئیس جمهور لبنان با تعویق یک هفته‌ای نشست به درخواست حریری و محدود کردن آن به سه روز مشاهده کرد، سناریوهای زیر را به ذهن متبادر می‌سازد:


- تعویق مجدد نشست انتخاب نخست وزیری: این گزینه هزینه‌های زیاد اقتصادی، اجتماعی و امنیتی را در پی خواهد داشت.


- انصراف حریری تا روز پنجشنبه: این سناریو ضمن تشدید بحران، نظرها را به سوی گزینه‌های بالقوه نخست وزیری مانند نواف سلام سوق می‌دهد؛ سمیر خطیب و «بهیج طباره» از دیگر گزینه‌هایی هستند که نامشان بار دیگر برای نخست وزیری مطرح خواهد شد.


- موافقت حریری با تشکیل کابینه تکنوسیاسی: حریری که تاکنون پافشاری جدی بر تشکیل کابینه تکنوکرات داشته، احتمالا با افزایش تنش‌ها برای ادامه حضور در سمت نخست وزیری از مخالفت با حضور نیروهای سیاسی در کابینه آتی لبنان دست می‌کشد.


- تشکیل کابینه براساس خواست‌های مردمی: این گزینه با توجه به عدم طرح شدن در روزها و هفته‌های اخیر بعید به نظر می‌رسد؛ هرچند گزینه دلگرم کننده‌ای برای لبنانی‎ها است.

2323
کد خبر 1331640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =