آیا قطر تحت فشارهای سعودی پایگاه نظامی ترکیه را تعطیل می‌کند؟

تسنیم نوشت: وزیر خارجه قطر در اشاره به شروط ائتلاف تحریم‌کننده علیه دوحه، تأکید کرد که قطر هرگز به کشورهایی که به آن در عبور از بحران کمک کرده‌اند، پشت نخواهد کرد.

 «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه با ابراز خوش‌بینی درباره حل و فصل بحران دیپلماتیک در شورای همکاری خلیج‌فارس، تأکید کرد که مذاکراتِ در حال انجام با عربستان سعودی «بن‌بست موجود از 2 سال پیش را شکسته است».

4 کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر از 5 ژوئن 2017، روابط دیپلماتیک و اقتصادی‌شان با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده‌ و شروط سیزده‌گانه‌ای را برای احیای روابط بر دوحه تحمیل کرده‌اند.

وزیر خارجه قطر، که اخیرا به عربستان سعودی سفر کرد، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» که امروز پخش شد، گفت: «پیشرفت‌هایی وجود دارد( ...) بن‌بست را شکستیم(... ) و تماس با سعودی‌ها را آغاز کرده‌ایم.»

وی گفت: «از دیدگاه ما در قطر، می‌خواهیم منشا اختلافات را بررسی کنیم. ما می‌خواهیم آنها را بررسی و ارزیابی کنیم و به دنبال راه‌حل‌هایی هستیم که بتواند ما را در آینده از هرگونه بحران احتمالی در امان نگه‌دارد.»

تعطیل کردن شبکه تلویزیونی «الجزیره»، کاهش روابط با ایران و بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر از شروط ائتلاف تحریم‌کننده علیه قطر است.

در این‌خصوص این دیپلمات قطری تصریح کرد، دوحه آمادگی تغییر روابط خود با ترکیه را ندارد.ترکیه در کنار ایران، به قطر در عبور از پیامدهای منفی ناشی از تحریم اقتصادی تحمیل شده از سوی ائتلاف کمک کرده‌اند.

آل ثانی تصریح کرد: «هر دولتی که درهایش را روی ما باز کرد و به ما طی بحران کمک کرد، ما از آن سپاسگزار خواهیم بود و هرگز به آن پشت نخواهیم کرد.»

هفته گذشته اجلاس سران شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض برگزار شد. «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در آن حاضر نشد ولی هیئت قطری مورد استقبال گرم مقام‌های سعودی در این نشست قرار گرفت.

2323

کد خبر 1331955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =