محبیان: چاپلوسی و ادعاهای وهم‌آلود در شأن نیروهای انقلابی نیست

امیر محبیان می‌گوید: از آفت‌هایی که گه‌گاه گریبان‌گیر کشور می‌شود، سخنانی است که نسنجیده گفته شده و تبعات آن منجر به هزینه‌های مادی و معنوی برای نظام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به تازگی بخشی از گفتگوی رحیم‌پور ازغدی در فضای مجازی پخش شده است که با ادبیات خاصی درباره معترضان و مخالفان صحبت می‌کند. رحیم‌پور ازغدی در این گفتگو می‌گوید: «یک کسی به من گفت اگر جمهوری اسلامی را نخواهیم باید چه کار کنیم؟ گفتم اگر در ساختار جمهوری اسلامی با مردمسالاری دینی قرار می‌گیرید، صد تا راه باز است برای اصلاحش. اگر در ساختار جمهوری اسلامی نیستید، انقلاب کنید. ما انقلاب کردیم، هزاران نفر شهید دادیم و هزاران نفر شکنجه شدند. بعد هم برای نگه داشتن اصل جمهوری اسلامی، ۳۰۰ هزار شهید دادیم، شما هم کشته بدهید. ما ۳۰۰ هزار شهید داریم، شما ۳ هزار کشته بدهید».

اما آیا این نوع ادبیات سیاسی در مقابل مخالفان، ادبیات مناسب و اقناع کننده‌ای است و با معیارهای اسلام و انقلاب هم‌خوانی دارد؟ درباره این موضوع به سراغ امیر محبیان تحلیلگر سیاسی اصولگرا رفتیم تا در این باره از او بپرسیم. 

مشروح گفتگو با امیر محبیان را در ادامه بخوانید: 

*****

آقای محبیان! اخیر فیلمی از صحبت های آقای رحیم پورازغدی در فضای مجازی پخش شده که به مخالفان می‌گوید،‌ ما برای نظام ۳۰۰ هزار شهید دادیم و اگر نظام را قبول ندارید انقلاب کنید و ۳۰۰۰ کشته بدهید،. آیا مقایسه مبارزات برای پیروزی انقلاب اسلامی با مبارزه برای برانداری جمهوری اسلامی را درست می‌دانید؟

شخصا می‌کوشم در مورد نظرات دیگران قضاوت نکنم، زیرا معتقدم هر کس حق دارد نظرات خود را بیان کند و طبعا واکنش‌های مردم و مخاطبان می‌تواند به او درباره میزان اثرگذاری کلامش کمک کند؛ اما در این مورد دو نکته وجود دارد که دوستانه می‌گویم زیرا رویکرد عدالت‌طلبانه و صریح گوینده مذکور را می‌پسندم و مایلم اثرگذاری‌اش در این راستا کاهش نیابد.

مراقب باشیم کلام ما تکبرآلود نباشد

نخست آن که مبادا کلام ما به شبهه تکبر آلوده شود، زیرا کلام حق با بال تواضع اوج می‌گیرد و این ناحق است که می‌کوشد خود را به دروغ از موضع تکبر در اوج نشان دهد. دوم آن که همین مردم بودند که شهید دادند و همین‌ها جنگ را اداره کردند و همین‌ها حق اعتراض دارند و صاحب نظام هم همین‌ مردم هستند. این‌ها مستضعفینی هستند که بار انقلاب را به دوش کشیدند و تحمل تبعیض و فساد و خود برتر بینی بعضی مسئولان دنیاپرست برایشان دشوار شده است.

معترضانی که به خیابان آمدند از فساد و تبعیض در رنج هستند

نخواهیم سکوت را بر آنها تحمیل کنیم تا بعضی مفسدان آرامش بی‌کفایتی و اختلاس‌شان برهم نخورد.نباید چشمان خود را بر واقعیت ببندیم. هم معترضان و هم مردمی که در اعتراض به آشوب‌ها به خیابان آمدند، از بی‌کفایتی‌ها و فساد و تبعیض در رنجند. سخنان ما نباید ولو ناخواسته فضای امن برای افراد فاسد و بی‌کفایت فراهم کند.

سخنان نسنجیده، هزینه‌های مادی و معنوی به نظام تحمیل می کند

این نوع ادبیات سیاسی در مواجهه با منتقدان و مخالفان نظام، خودش مجوز اعمال خشونت‌ و اعتراضات کف خیابانی و خشن نیست؟

از آفت‌هایی که گه‌گاه گریبان‌گیر کشور می‌شود، سخنانی است که نسنجیده گفته شده و تبعات آن منجر به هزینه‌های مادی و معنوی برای نظام می‌شود. سخنانی که گاه راهبردهای نظام در حوزه سیاست داخلی و خارجی را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.

برخی شهرت را ولو با نفرت به جان می خرند

به نظر می‌رسد افزایش این گونه سخنان که گاه تا حد مهمل‌گویی پیش می‌رود، از آن روست که گویندگان احساس می‌کنند با این گونه سخنان جلب نظر اصحاب قدرت را نموده و به موقعیت و امکاناتی دست می‌یابند. بعضی نیز به طرح مستمر خود در رسانه‌ها علاقمند شده و شهرت را ولو همراه با نفرت به جان می‌خرند. اینان نمی‌دانند شهرت را اگر به محبوبیت و اثرگذاری مثبت بیانجامد، می‌توان مثبت دانست، و الا شعار «بدنامی بهتر از گمنامی است»؛ شعار انسان‌های فرهیخته و صاحب اندیشه نیست.

چاپلوسی و ادعاهای وهم آلود در شأن نیروهای آزاده انقلابی نیست

این نوع ادبیات سیاسی در مواجهه با مخالفان از کجا می‌آید و چه تبعاتی دارد؟

واقعیت آن است که دفاع منطقی از نظام و دستاوردهای آن با ادبیات فاخر باید ارزش شمرده شود؛ و الا سر دادن شعارهای پوچ و بیان ادعاهای وهم‌آلود و چاپلوسی‌های تهوع آور، در شان نیروهای آزاده انقلابی نیست.کسی که کمترین اطلاعات را از ارزش‌های اسلامی داشته باشد، می‌داند که مهمل‌گویی و چاپلوسی و نیز پرده‌دری و زشت‌سخنی تا چه حد در فرهنگ اسلامی و مرام بزرگان دین نکوهیده است.

سران نظام در مقابل زشت سخنی ها سکوت نکنند

قبول دارید که این نوع ادبیات سیاسی در مواجهه نیروهای سیاسی داخل نظام هم وجود دارد و گاهی به دلیل این نوع ادبیات اصطکاکاتی هم میان افراد به وجود می‌آید؟‌

بر این باورم که سران نظام باید در برابر مهمل‌گویی‌ها و زشت‌سخنی‌ها با هر نیتی که باشد؛ سکوت نکنند، زیرا بدترین ضربه به حقیقت، دفاع جاهلان کژرفتار از آن است. باید بازار بدگویی کساد شود تا بداندیشی هم تا حد ممکن متروک شود.

انتشار این فیلم در این مقطع زمانی در فضای مجازی باعث شده عده‌ای آن را به انتخابات ربط بدهند و اینکه جریانی در داخل، همسو با جریانات خارجی برانداز، می‌خواهد فضایی را به وجود بیاورد که صندوق رای را بی‌اعتبار جلوه دهد و مشارکت را پایین بیاورد. این را قبول دارید؟

مطمئنا گوینده سخنان مذکور در پی چنین هدفی نیست، ولی احتمال سوءاستفاده از هر سخنی برای ضربه زدن به نظام سیاسی کشور وجود دارد، فقط باید به گونه‌ای رفتار کرد که امکان سوءاستفاده پدید نیاید.

»»» بیشتر بخوانید: 

توضیح امیر محبیان در مورد تیتر یک مصاحبه 

۱۷۲۷۲۱۷

کد خبر 1332021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  4 42
  اولا ایشان سخنان آقای رحیم پور را در راستای عدالت دانسته است در ثانی نوع گویش رحیم پور به گونه ای است که خود را میان مردم انقلاب کرده می داند اما آقای محبیان مردم را منفک می کند از انقلابیون کانه آنان که انقلاب کردند مردم نبودند یا مثلا رحیم پور جزء آنها نبوده است که می گوید مردم بودند که انقلاب کردند و نباید به آنها این گونه سخن گفت!!! دوست عزیز بالاخره انقلابیون مردم بودند یا نه؟؟ اگر نبودند پس چگونه ادعای مردمی بودن می کنید و اگر بودند خوب بالاخره تحدی آقای رحیم پور چه اشکالی دارد؟؟
 • حسین ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  33 1
  باید برای رسیدن به هدف خون داد
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  52 2
  انقلاب دراصل متعلق به مردم بوده ..اقای ازغدی شاید سن وسالش نمیرسد و40 سال پیش دنبال کارهای دیگر بودند
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  48 4
  جدیش نگیری ازغدی رو
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  12 0
  متاسفانه زشت گویی از جایی آغاز می شود که انتظار می رود نقطه خوب گویی باشد!
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  3 61
  آقاي رحيم پور ازغدي انسان وارسته و آزاده ايست كه احتياجي به شهرت ندارد و اصلا" دنبال شهرت و مقام و جايگاه خاصي براي خودش نبوده و نيست.
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  4 55
  سلام آقای محبیان. .سابقه شمارو نمی دانم اما سابقه ایشان مشخصه. وسابقون سابقون اولئک المقربون به شرط شرایط زمانی. به امید عاقبت بخیری برای جنابعالی.
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  62 1
  اون 300 هزار شهیدی که ایشون میگن دقیقا برای آزادی بیان و حفظ یکپارچگی کشور و دموکراسی شهید شدند نه برای طرز تفکر آقای ازغدی که ایشون شهدا رو مالک شدند و صاحب در اومدند
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  24 0
  باید به حسب واقع، به حسب انصاف، به حسب وجدان، این مردمی که شماها را روی کار آورده‌اند، این مردم زاغه نشین که شماها را روی مسند نشانده‌اند ملاحظه آنها را بکنید، و این جمهوری را تضعیفش نکنید. بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست، و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از «ایام الله» - خدای نخواسته - باز پیدا بشود. و آن روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به 22 بهمن. صحیفه امام خمینی » جلد 14 » صفحات 380
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  39 0
  آقای رحیم پور ازغندی حضرت امام فرمودند: از آن روز بترسید که ممکن است یکی از «ایام الله» - خدای نخواسته - باز پیدا بشود. و آن روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به 22 بهمن. قضیه [این‌] است که فاتحه همه ما را می‌خوانند! صحیفه امام خمینی » جلد 14 » صفحات 380
 • مهدی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  5 6
  محبیان مستقیم نگفته که منظورش رحیم پوره کلی حرف زده
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  35 1
  برخ ی خود را صاحب کشور میدانند..صاحب این کشور مردمن استاد
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  21 0
  این مسئولان کشور چرا به این روز افتادن؟
 • من IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  23 0
  چه حرفیه زده جدا
 • محمد ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  19 2
  بایستی با این انقلابی نمایان برخورد جدی شود...
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  18 1
  بهتره جواب امثال رحیم پور داده نشه
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  28 1
  ظاهرا امثال رحیم پور ازغدی فراموش کرده اند که شان و منزلت امروزشان به برکت وجود همین مردم است و این افاضات بخاطر همین است
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  25 1
  ظاهرا آقای رحیم پور ازغدی فراموش کرده اند که مردم برای چه انقلاب کردند
 • AT ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  9 2
  خوب جوابشو دادید
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  2 35
  محبیان تو حرف های رحیم پور رو نمیفهمی یا خودت رو به ندونستن میزنی؟
 • مهدی IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  2 29
  این صحبت ها با معترضان نیست بلکه خطابش معارضان و خرابکاران هستند