روحانی در ژاپن به دنبال خلق کدام فرصت بزرگ است؟

روز جمعه رئیس جمهوری اسلامی ایران به توکیو سفر کرده است. گفته می شود موضوع تحریم ها یکی از دلایل این سفر است.

مهسا مژدهی: تکاپوی ایران برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک جهت کاهش تنش ها در منطقه و در کنار آن سود بردن از توافق هسته ای افزایش یافته است. بعد از سفر آبه شینزو به تهران، قرار سفری از سوی روحانی به توکیو گذاشته شده بود اما وقتی عباس عراقچی به ژاپن رفت تا امادگی رئیس جمهور ایران را برای دیدار به آبه درآن کشور اعلام کند، بسیاری این اعلام را ناگهانی و غیرمنتظره دانستند.همزمان با اعلام خبر این سفر روزنامه کیودو نوشت که پس از اینکه ژاپن ایالات متحده را در جریان موضوع قرار داده، این کشور از سفر روحانی استقبال کرده است.  نخست‌وزیر ژاپن هم گفت که کشورش در حال برنامه‌ریزی سفر روحانی به توکیو است؛ چون می‌خواهد در حل بن‌بست هسته‌ای و کاهش تنش در خاورمیانه که منبع ۸۰ درصد نفت مورد نیاز ژاپن است، نقش فعال‌تری ایفا کند.  اما ایا باید منتظر یک تحول بزرگ بعد از سفر روحانی به توکیو باشیم؟

آبه، مرد چانه زنی های دیپلماتیک

خرداد ماه امسال نخست وزیر ژاپن به همراه پیامی از سوی ترامپ راهی تهران شد تا میانجی شده و از تنش ها میان دو کشور کم کند. تهران در آن زمان از میانجیگری او چندان خوشش نیامد اما حتی بعد از این سفر نافرجام هم نام آبه شینزو به عنوان یکی از میانجیگران در کنار فرانسه و عمان باقی ماند.

آنچه مشخص است اینکه تهران یک شرط برای گفتگو با امریکا دارد و آن برداشتن تحریم هاست. در مقابل به نظر می رسد آمریکایی ها حاضر به انجام هر کاری هستند به غیر از اینکه تحریم هایی که بر ایران اعمال کرده اند را بردارند. با این حال هنوز روزنه هایی هستند که به کار خودشان مشغولند و اقداماتی چون آزادی زندانیان دو طرف ثمره فعالیت آنهاست. به نظر می رسد که ترامپ به خوبی می داند که دیگر زمان زیادی برای به دست اوردن یک پیروزی بین المللی ندارد. از نفرت کشورهای دیگر در مورد خودش با خبر است و برای اینکه کاری تاثیرگذار انجام دهد، بی تاب است. چرا که نه مذاکرات با کره شمالی به نتیجه رسیده و نه طرح معامله قرنی که دامادش ارائه داده، شدنی است و حالا تنها کاری که می تواند بکند این است که تهران را هر طور شده به پای میز مذاکره بکشاند یا تغییراتی در رفتار ایران ایجاد کند که بتوان از آن به عنوان یک موفقیت برای او یاد کرد.

تهران از مخمصه ای که ترامپ در آن به سر می برد آگاه است و واشنگتن هم در روزهای اخیر نشانه هایی از تغییر لحن نشان داده. بعد از تبادل زندانیان، وقایعی چون راه اندازی کانال بشر دوستانه سوئیس که مدت ها در مورد آن تعلل شده بود و گمانه زنی در مورد آزاد شدن بخشی از پول های بلوکه شده ایران و معافیت ژاپن از تحریم های نفتی علیه ایران رخ داد که در نظر بسیاری از ناظران تغییراتی مثبت به نظر می رسد.

عبور از مکرون

برخی از ناظران منتظر این هستند که راهی که مکرون نتوانست برود را آبه شینزو برود. مکرون در ماه های گذشته تلاش کرد که هر طور شده مقامات ایرانی و آمریکایی را بر سر میز مذاکره و گفت و گو بنشاند.این خواسته او با پافشاری هر دو طرف بر خواسته هایشان، عملی نشد و آن پروژه ای که رئیس جمهور جوان فرانسه با شوق فراوان آغاز کرده بود، عملا منتفی و به پروژه ای شکست خورده تبدیل شد.

ایران نشان داده که بر خواسته هایش اصرار دارد و حاضر نیست اشتباه کره شمالی را  تکرار کند و با وعده ایجاد تحول بر سر میز مذاکره بنشیند و سر آخر دست خالی برگردد. خواسته کشورمان این است که آمریکا با برداشتن تحریم ها حسن نیتش را نشان دهد و در مقابل ایالات متحده بر سر آن مقاومت کرده و هر بار وعده تحریم ها و فشارهای اقتصادی بیشتر بر ایران را می دهد. البته این تنها صدایی نیست که از ایالات متحده به گوش می رسد. در گوشه و کنار این کشور و در دولت گاهی نشانه هایی از نرمش دیده می شود و خود ترامپ هم ابایی از این که نشان دهد حاضر است دست به نرمش بزند ندارد. اما تجربه به ایران ثابت کرده که نمی تواند قبل از گرفتن یک تضمین مناسب به دولت امریکا اعتماد کند.

به اعتقاد بسیاری از ناظران از آنجایی که ایالات متحده پایش را از توافق هسته ای بیرون کشیده و نسبت به امضای خود بی اعتنا بوده، حالا هم همین کشور است که اگر خواهان یک گفتگو با تهران است، باید از خودش انعطاف پذیری نشان دهد و تهران تنها کاری که به عنوان نشانه ای واقعی از سوی دولت ترامپ می بیند،برداشته شدن تحریم هاست. کاری که ترامپ پیش از این با کره شمالی و کوبا کرد، در مورد تهران جواب نمی دهد چون در این مورد حتی متحدان اروپائی امریکا هم طرف این کشور را نمی گیرند و منتظرند که هر چه زودتر این مشکل برطرف شود. چرا که از بازگشت ایران به وضعیت پیش از برجام هراس دارند.

برای ایران هم ژاپن فرصتی استثناست. دو کشور در نود سال گذشته از روابط خوبی با یکدیگر بهره برده اند و هرچند بستگی اقتصادی زیادی مانند آنچه ایران و ژاپن با یکدیگر دارند، وجود ندارد اما احترام متقابل و پیشینه دوستی دو کشور در این راه به کمک خواهد آمد. بدبینی های که در داخل کشور به اروپائی ها و شخص مکرون وجود دارد در مورد آبه شینزو با مشی آرام و منعطفش صدق نمی کند. در کنار اینها ژاپن رابطه نزدیک و خوبی هم با ایالات متحده دارد و حرف آبه شینزو برای امریکایی ها برش خواهد داشت. تهران هر چند که اعلام کرده موضوع گفتگو با آمریکا را در سفر به توکیو در دستور کار ندارد، اما هنوز هم نمی توان سفر روحانی به ژاپن را در راستای یک سفر معمول و دیدار دوجانبه در نظر گرفت.

312 / 23

کد خبر 1332181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • AT ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  0
  آقای روحانی با نخست وزیر ژاپن بدون مترجم با چه زبانی با هم صحبت میکنند؟
 • بارها نطر دادم چاپ نشد IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  1
  اینم روش_اشتباه کره شمالی رو تکرار کنه؟ هه__ایران مداکره نمیکرد کره شمالی هم مجبور نمیشد انیمیشن مداکره بازی کنه .کره شمالی چیزی از دست نداد.ایران قبلا مذاکره کرده بود
 • شمس تبریزی IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  2
  ایران حاضر نیست اشتباه کره شمالی را تکرار کند؟؟؟ منظورتون کدوم اشتباه کره است؟ منظورتون سلاح هسته ای است؟ حتی اگر ایران، قدم در مسیر ساخت اش بذاره، اصلا کره شمالی نمیشه. یه نگاه به نقشه بندازید تا ببینید فرق کره شمالی و ایران چیه. چین در شمالی و کره جنوبی در جنوبش. در سمت غرب دریای زرد است و در سمت شرق دریای ژاپن. حالا یه نگاه به همسایگان ایران کنید. قدرت ما برای بازی زیاده. کره شمالی نه میتونه در کره جنوبی اثر گذاری داشته باشه و نه در چین. ما قدرت تاثیر گذاری در اکثر کشورهای همسایه را داریم. میدونید یعنی چه؟ یعنی تهدید ایران مساوی با تهدید کل منطقه است. آن هم خاورمیانه ای که با یک کبریت به آتش کشیده میشه. حتی اگر طرف سلاح هسته ای هم بریم، اصلا کره شمالی نمیشیم. زمین بازی ما خیلی وسیع تر از کره شمالی است
 • شمس تبریزی IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  0
  «روحانی در ژاپن به دنبال خلق کدام فرصت بزرگ است؟» چه خوش تان بیاد یا نیاد، زمان خلق فرصت توسط روحانی خیلی وقته که تموم شده. ترامپ وارد مسیری شده که بیرون از آمدن از آن موجب لجن مال شدن خودش میشه. او تصور نمیکرد که به نتیجه دلخواهش نرسه. اما برداشتن تحریمها هم یعنی خیط شدن ترامپ. اگر در مقابل وعده مذاکره هم بخواهد این کار را انجام بده، این سوال پیش میاد که مذاکره برای دستیابی به چی؟ خیلی باید خوش خیال باشید که خیال کنید ایران بر سر هسته ای دوباره مذاکره میکنه و یا حاضر به تعطیل سازی غنی سازی میشه. اینها خط قرمزهای نظامه و از طرفی جزو خط قرمزهای ترامپ هم هست. معذرت میخوام اما لاس زدن با مذاکره فرق میکنه. اینها در ژاپن حداکثر یه لاس خشکه ای ممکنه بزنن اما اگه خیال میکنید حاصل جدی داره، میگم نه
 • DE ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  1
  خلق فرصت بزرگ ؟؟؟؟
 • ناشناس IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  0
  حضرت علی میفرمایند : الفُرصَه تمُّر مرِّ السَحاب فانتَهِزوا فُرَصَ الخَیّر . یعنی فرصت مانند ابر از افق زندگی می‌گذرد، مواقعی که فرصت‌های خیری پیش می‌آید غنیمت بشمارید و از آن‌ها استفاده کنید . ماها عادت داریم در بدترین زمان و مکان و به بدترین شکل تاوان بدهیم . از معاهده ترکمانچای هم درس نگرفتیم . آن زمان توهم زدیم که ابرقدرت آن زمان روسیه تزاری را با یک حکم جهاد نابود میکنیم . ولی بعد از 12 سال جنگ نابرابر و تلفات و خسارات بسیار زیاد . مجبور شدیم اراضی خود را هم از دست بدهیم و بعد از معاهده گلستان . معاهده ننگین ترکمانچای را هم امضا کنیم . که اگر نمیکردیم تبریز و قزوین و حتی تهران هم به باد میرفت !!! جالبه که بعدش هم از رو نرفتند . و روضه امام حسین خواندند و گفتند ما مکلف به انجام وظیفه هستیم و نه پیروزی !!! انگار نه انگار که این جنگها و خسارات متوجه مردم بدبخت بیچاره شده است !!!!