ایستگاه پایانی استیضاح رئیس جهور آمریکا؛ ترامپ می‎ رود یا می ‎ماند؟

میزان نوشت: پایان پرونده استیضاح رئیس جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان، از آغاز روند قابل تبرئه خبر می‌دهد، اما با این وجود کارشناسان معتقدند در صورت برکناری دونالد ترامپ، مایک پنس معاون وی اصلی‌ترین گزینه جمهوریخواهان برای انتخابات ۲۰۲۰ خواهد بود.

مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات آمریکا، روز چهارشنبه استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا را به رای می‌گذارد؛ استیضاحی که به احتمال زیاد به برکناری چهل و پنجمین رئیس جمهور این کشور از قدرت نمی‌انجامد.
مجلس نمایندگان آمریکا آخرین گام خود را در پرونده استیضاح ترامپ در پی افشای رسوایی «اوکراین گیت» بر می‌دارد.
دموکرات‌ها که اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند از نخستین روزهای حضور ترامپ در کاخ سفید، مصمم بودند با استیضاح وی، قدرت را از دستانش خارج کنند و افشاگری مقام امنیتی آمریکا در مورد تماس تلفنی دونالد ترامپ با «ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین این موقعیت را در اختیار آنان گذاشت.
براساس اظهارات این مقام امنیتی که هویتش همچنان مخفی شده، ترامپ به زلنسکی برای تحقیقات در مورد فعالیت تجاری «جو بایدن»، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و پسرش در اوکراین، فشار وارد آورده و حتی کمک نظامی به کی‎یف را مشروط به انجام این تحقیقات کرد.

اکنون مجلس نمایندگان آمریکا به پایان مسیر استیضاح نزدیک شده و قصد دارد رئیس جمهور را به اتهام سوءاستفاده از قدرت و ممانعت از اجرای عدالت استیضاح کند.
آمریکا تا سال ۲۰۱۹ شاهد انجام مراحل استیضاح برای چهار رئیس جمهور خود بوده است. «اندرو جانسون» در سال ۱۸۶۸، «ریچارد نیکسون» در سال ۱۹۷۴ و «بیل کلینتون» در سال ۱۹۹۸ با این بحران مواجه شدند. نیکسون و جانسون به اتهام سوءاستفاده از قدرت شاهد به جریان افتادن پرونده استیضاح علیه خود بودند؛ نیکسون با استعفا از سمت ریاست جمهوری، توانست از مهلکه «واتر گیت» فرار کند و جانسون در سنا تبرئه شد. کلینتون نیز که با اتهام اخلاقی، شمشمیر داموکلس را بر سرش دیده بود، در نهایت در سنا تبرئه شد؛ سناریویی که برای ترامپ نیز پیش بینی می‌شود.


دموکرات‌ها با توجه به در اختیار داشتن ۲۳۳ کرسی از ۴۳۱ کرسی در مجلس نمایندگان تقریبا مطمئن هستند که از این مرحله عبور و پرونده را وارد سنا می‌کنند؛ در این شرایط سنا به دادگاهی مبدل می‌شود که رئیس جمهور را محاکمه و در نهایت رای خود را صادر خواهد کرد؛۵۳ کرسی سنا درحال حاضر در اختیار جمهوریخواهان و ۴۵ کرسی دراختیار دموکرات‌ها است؛سهم مستقل‌ها نیز۲ کرسی است؛ ازآنجا که محکومیت و عزل رئیس جمهور به اکثریت دو سوم نیاز دارد، پیروزیدموکرات‌ها در این پرونده بعید به نظر می‌رسد؛ چرا که در صورت رای دادن هر ۱۰۰ سناتور در این پرونده، علاوه بر رای مثبت همه سناتورهای دموکرات و مستقل، ۲۰ سناتور جمهوریخواه نیز باید به عزل ترامپ رای مثبت بدهند.

چند نکته در مورد سناریوی برکناری دونالد ترامپ از قدرت عبارتند از:
- جانشینی «مایک پنس»، معاون ترامپ برای دوران باقی مانده ریاست جمهوری که در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (یکم بهمن ۱۳۹۹) خاتمه می‌یابد.
- ناچار شدن جمهوریخواهان به معرفی نامزد جدید برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰.

گذشته از نتیجه محاکمه ترامپ در دادگاه سنا، آغاز و پیشبرد پرونده استیضاح وی سبب بروز تغییر و تحولات عمده‌ای در عرصه سیاسی آمریکا شد که مهم‌ترین آن، آشکار شدن شکاف‌ها و اختلاف نظرهای پنهان در عرصه‌های عمومی و سیاسی بود. آغاز پرونده تحقیقات استیضاح ترامپ، آتش جنگی سیاسی را در واشنگتن برافروخت که موجب سوختن مهره‌های زیادی از سواره و پیاده نظام کاخ سفید شد که شاید مهم‌ترین آن‌ها «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا شد.

انتظار می‌رود پس از رای گیری استیضاح در مجلس نمایندگان در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر)، پروسه دادرسی ۱۲۶ ساعت به طول بینجامد.
۶ ژانویه (۱۶ دی): شروع دادگاه سنا
۷ ژانویه (۱۷ دی): قسم خوردن هیئت منصفه سنا
۹ ژانویه (۱۹ دی): آغاز فرصت ۲۴ ساعته کاخ سفید و وکلای ترامپ برای ارائه دفاعیات در محاکمه‌ای که احتمال هفته‌ها به طول خواهد انجامید.
2323
کد خبر 1332426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • GB ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
    0
    متاسفانه ترامپ در نهایت باقی خواهد ماند و همین پیروزی باعث خواهد شد که دور دوم ریاست جمهوریش را هم شاهد باشد