حوادث 25 بهمن اگر چه با موضع گیری هاشمی رفسنجانی در مقام رئیس مجلس خبرگان و بیانیه بعدی او همراه شد،اما این موضع گیری ها هم از نگاه منتقدان او«غیر صریح» ارزیابی شد.

محمود عزیزی: همین موضعگیری ها کافی بود تا افزایش انتقادات و حملات به رئیس مجمع تشخیص مصلحت در میان سیاسیون و افکار عمومی کلید بخورد. برخی از فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس انتقاد گروهی از حاضران در راهپیمایی و تجمع 29 بهمن را مطالبه افکارعمومی خواندند و گروهی برنامه ریزی شده دانستند. محمدرضا باهنر دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین در میان سیاسیون نخستین چهره ای بود که اولین بار در شیراز در جمع دانشجویان جامعه اسلامی دانشجویان به صراحت از هاشمی انتقاد کرد و گفت: او یک هفته فرصت دارد که موضع گیری شفاف کند.

اظهاراتی که یک روز بعد از سوی مطهری نماینده عضو فراکسیون اصولگرایان و علیخانی عضو فراکسیون اقلیت پاسخ داده شد.

اگر برخی چهره های حامی دولت در مجلس در مقابل حمایت از دولت در مجلس صریح اند اما در مقابل افزایش انتقادات از هاشمی موضوع میانه یا سکوت را برگزیدند.

نزدیک بودن انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان و برخی اخبار درباره تلاش برای تغییر در هیات رئیسه در نهایت با اظهارنظر صریح هاشمی درباره این انتخابات پایان یافت. او گفت که بر اساس تکلیف عمل خواهد کرد.

روزهای پیش رو مشخص خواهد کرد که آیا پیش بینی صفار هرندی درباره حذف شدن هاشمی درست خواهد بود یا اظهارنظر بادامچیان درباره ابقا هاشمی در سمت ریاست مجلس خبرگان که قائم مقام موتلفه آن را با عبارت «انشا الله» به پایان رساند به نتیجه خواهد رسید. 

  نام

عنوان حقوقی

جهت گیری

اظهار نظر

علی مطهری

عضو فراکسیون اکثریت

موافق

آقای هاشمی اعلام کرده که باید با تندروی‌ها و تخلفات با عدالت برخورد شود بنابراین، مواضع هاشمی روشن است و نباید برای وی تعیین و تکلیف کرد.

محمد رضا باهنر

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان.

مخالف

آقای هاشمی سریعا باید با اسم و مشخصات برائت خودش را از فتنه گران اعلام کند.آقای هاشمی در صورتیکه موضع خود را نسبت به فتنه گران روشن نکند در مسوولیت های فعلی مشروعیت قانونی ندارد.

قدرت الله علیخانی

 عضو فراکسیون اقلیت مجلس

موافق

مطالبی که از قول آقای باهنر در رسانه ها منعکس شدمایه تعجب هر انسان منصف و آگاه به فراز و نشیب های انقلاب اسلامی را به همراه داشت.هر چند این موضعگیریها علیه ریاست مجمع تشخیص مصلحت مسبوق به سابقه است ، اما طرح چنین مسایلی از سوی محمدرضا باهنر دور از انتظار بود و ما گمان می کردیم این اظهارات پس از طرح توسط رسانه های دولتی ، توسط آقای باهنر اصلاح و یا تکذیب گردد.

حسن غفوری فرد

عضو جامعه اسلامی مهندسین

موافق

ما نباید از مقام معظم رهبری کند‌تر یا تند‌تر حرکت کنیم و سخنان ایشان را فصل الخطاب بدانیم که بر اساس آنها بر احترام مسئولان تاکید شده است. لذا حملات به هاشمی رفسنجانی را با فرمایشات رهبری منطبق نمی‌دانیم.

محمد حسین صفار هرندی

 مشاور فرهنگی فرمانده سپاه پاسداران

 مخالف

هاشمی دهه شصت یعنی مورد اعتماد امام، مردم و انقلاب نه این‌که نقطه ضعف نداشته باشد، ولی می‏آید در نمازجمعه بحث عدالت را تئوریزه و مرزبندی با گروه‌های ضد انقلاب را ترویج می‏کند و مراد دل بچه حزب الهی‏ها و جبهه رفته‌هاست. حتما فرق دارد با هاشمی که در نماز جمعه آخر خود مراد و محبوب ارازلی می‏شود که در نماز دست می‏زدند و با کفش نماز خوانده و شعارهای منحرف می‏دادند. آقای هاشمی مرحله به مرحله از دور مسوولیت‌های که داشته خارج می‏شود و در انتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان هم شاهد خواهیم بود که هاشمی حذف خواهد شد و این همان چیزی است که اطرافیان هاشمی از آن ترس دارند و می‏خواهند نگذارند این اتفاق رخ بدهد.

صادق زیبا کلام

 استاد انشگاه و فعال سیاسی

موافق

برخلاف تصور تندروها، فشار بر هاشمی و به راه انداختن شعار از یکسو باعث جزم‌تر شدن عزم و اراده مشاورالیه شده و از سوی دیگر باعث افزایش حمایت از ایشان در میان جریانات سیاسی میانه‌رو و معتدل‌تر جامعه خواهد شد. راه حل هر پدیده‌ای در قانون اساسی مشخص شده و هر گونه اقدام خلاف قانون می‌تواند برای وحدت که نیاز اصلی امروز کشور است، مخل وحدت باشد.

 محسن کوهکن

سخنگوی هیات رئیسه مجلس

 منتقد

معتقدیم باید حرمت آقای هاشمی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع حفظ شود؛ بالاخره رئیس مجمع تشخیص را مقام معظم رهبری تعیین کردند و ما این را زیبنده نمی بینیم که درباره افرادی که در نظام مسئولیت دارند، چنین شعارهای داده شود. اما این انتقاد و گلایه را به آقای هاشمی داریم و فکر می کنیم هنوز دیر نشده است و اگر آقای هاشمی موضع صریح بگیرند و حوادث 25 بهمن و عملگی آقای موسوی و کروبی را محکوم کنند، خیلی سوءتفاهم ها بر طرف می شود.

مرتضی آقا تهرانی

عضو فراکسیون انقلاب اسلامی

  منتقد

باید آقای هاشمی و نظراتشان را بررسی کرد و چون خود بنده می گوییم باید در اظهارنظر هایمان دقت کنیم، باید بررسی کرد و همین طور نمی توان اظهار نظر کرد.

عزت‌الله اکبری

نماینده قائم شهر در مجلس

 منتقد

آقای هاشمی رفسنجانی باید مانند گذشته در مقابل استکبار و همراه با رهبر انقلاب، پشتیبان نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و مراقب باند‌های تبهکار و مخوف نفاق و شارلاتانیزم مدرن باشند و بهانه به دست استکبار ندهد.

جعفر شجونی

دبیر کل جامعه وعاظ

 مخالف

من نظر تعدادی از اعضای خبرگان را جویا شدم گفتند رأی به ریاست هاشمی نمی‌دهند و ظاهراً بیش از پنجاه شصت نفری هستند که این طور نظر دارند.

سیدمصطفی طباطبائی نژاد

 عضو کمیسیون حقوقی

 موافق

هاشمی هیچگاه خود را از رهبری جدا نمی کند و مثل همیشه رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می ماند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم حکم تشخیص مصلحت نظام را از هاشمی بگیریم ناممکن است زیرا وی از نظر رهبری تائید شده و کسی که مورد تائید رهبری باشد را نمی توان کنار گذاشت.

مرتضی نبوی

عضو مجمع تشخیص مصلحت

میانه رو

بهتر است در کار بزرگان دخالت نکنیم،اعضای خبرگان خودشان بهتر می‌دانند چکار کنند.

عبدالمحمود عبداللهی

عضو مجلس خبرگان

مخالف

باید منتظر بمانیم تا اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری شکل بگیرد و نمایندگان رای بدهند تا مشخص شود چه کسی رئیس مجلس خبرگان رهبری خواهد بود. هر محقق و کارشناسی می‌تواند به راحتی حدس بزنند که نمایندگان خبرگان رهبری چه نظری دارند؛ نظر خبرگان رهبری به دور از نظر ملت ایران نیست و نیازی به توضیح ندارد

محمد رضا خباز

 عضو فراکسیون اقلیت

موافق

نه تنها در شرایط فعلی که در هر زمانی اهانت و توهین به افراد عادی حرام است و مواخذ الهی دارد تا چه برسد به ارکان نظام.امروزهم دوستان باید  این گونه فکر کنند که اگر جوانهای که اول انقلاب را ندیدند با ما معترض می شوند که شما چطور کشوری دارید که  همه ارکانش در این 32 سال  مشکل دار بوده اند ، چه پاسخی به آنها داریم.

عباس امیری فر

دبیر کل جامعه وعاظ ولایی

 مخالف

اینکه جریان آقای هاشمی برای پیروزی و احیای چهره آقای هاشمی از رهبر معظم انقلاب مایه بگذارد کار بسیار غلط و نابجایی است و این در حقیقت کم لطفی به جایگاه والا و رفیع ولی امر مسلمین جهان است.

اسدالله بادامچیان

عضو فراکسیون اکثریت

موافق

در مورد آقای هاشمی نباید افراط و تفریط کرد و موضع ما هم درباره ایشان باید موضع رهبری باشد.

 محسن حیدری

 عضو مجلس خبرگان

منتقد

آقای هاشمی از یکطرف عنوان می کند به ولایت فقیه مقیدم، هر کاری که ایشان دستور بدهند انجام می دهم و در صورتی که حرف و نظرم مخالف نظر رهبر انقلاب باشد اعتباری ندارد اما از سوی دیگر مواضع متفاوتی را اتخاذ می کند

/3028

کد خبر 133260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ا IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 0
  آش آنقدر شور است ......
 • بدون نام IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 0
  خواه هاشمی رئیس خبرگان بماند و چه نماند در قلب ملت جای دارد و تاریخ ایران از او به عنوان بزرگ مردی یاد خواهد کرد. خداوندا هاشمی عزیز را یاری فرما و دشمنانش را رسوا بگردان
 • عبداله GB ۱۶:۳۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 0
  این جدول خبر آنلاین بسیار غیر عادلانه بود. در مقابل مخالفین تعدادی موافق را مطرح کرده اید اما در مقابل منتقدین چیزی نیاورده اید. یعنی‌ بیشتر در جهت منفی‌ و کمتر در جهت مثبت سخن آورده اید. اگر برایتان اهمّیّت دارد شاید با آوردن صحبت مویدین(تایید کنندگان) در مقابل منتقدین این ضعف جبران شود.
 • بدون نام AZ ۲۰:۴۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 0
  وای به رسوایی روز قیامت
 • دانشجو IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  هرچند افراطی هامیخواهندآیت الله هاشمی راازصحنه خارج کنندولی ایشان نشان داده که مرد روزهای سخت است وانشاالله همچنان رئیس مجلس خبرگان خواهدماند.
 • بدون نام IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  درود بر هاشمي
 • بدون نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  رسيد مژده كه ايام غم نخواهد ماند، چنان نماند و چنين نيز نخواهد ماند
 • مجتبی IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  هاشمی همیشه هاشمی هست.از خدا به ترسیدو بخاطر این دنیا اخرتتون را نه فروشید
 • عباس IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  معیار فقط پذیرش ولایت فقیه است.اگر هاشمی خود را از صف فتنه گران جدا کند مطمعن باش پیش از پیش در قلب مردم خواهد بود
 • حیدریون IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  خداخدمتگذاران را یاری نماید وخایین را رسوا انشا الله
 • دانیال IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  شما گزینشی نظرات را انتخاب و نظرات موافف با هاشمی را گذاشتید و نظر بنده را نگذاشتید یک سئوال هاشمی چرا از پسرش که به دفعات وام های 200 میلیاردی گرفته حمایت می کند وقف دانشگاه که بیت المال بود برای چه برای مملکت هزینه درست شد و پس از شانتاژ بازی های فراوان مختومه شد این نظر فاقد توهین است
 • بدون نام IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  وقتی دخترشون برای حرف ایشون و مواضعشون احترام قایل نمی شه از دیگران چه انتطاری دارید؟
 • عاــــــی IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  0 0
  آقای باهنر لطفا" موضع خود را روشن کنید بعدا" تشریف خودتان را بیاورید و بگوئید آقای هاشمی چکار کند .ok
 • بدون نام IR ۰۵:۰۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  0 0
  هاشمی رفسنجانی مرد روزهای سخت است.
 • وحيد IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  0 0
  در مورد آقاي هاشمي خيلي چيز ها فهميدم دست دارم بيشتر از نظر وضعيت مالي ازش بفهمم. از اين لحاظ ميخاهم بدانم چون ايشان در مملكتي كه من در آن زندگي ميكنم مقام مهمي دارد
 • بدون نام IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  0 0
  سلامتی آیت الله هاشمی رفسنجانی صلوات.......................
 • بدون نام IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۲
  0 0
  انجمن حجتیه و متحجران صحنه گردانان و بهره برداران این میدان هستند . همه باید با تبعیت از رهبری انقلاب به سوی وحدت حرکت نمایند .
 • بهزاد IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۲
  0 0
  سلام هاشمی به خودش ظلم کرد وگر نه می توانست همان هاشمی باشد ملاک حال فعلی افراد است
 • بدون نام IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
  0 0
  ميانه رو باشيد در كنار آن به حديث امام رضا امام رئوف عمل كنيد: فاذا اخذ الناس يمينا و شمالا ، فالزم طريقتنا پس هنگامي كه مردم به دو دسته چپ و راست گرويدند پس بر تو است راه ما را درپيش بگيري