آمار خبرنگاران کشته شده و زندانی سال ۲۰۱۹ اعلام شد

تسنیم نوشت: گزارشگران بدون مرز از کشته شدن حداقل ۴۹ خبرنگار در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ خبر داده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که در سال 2019 میلادی حداقل 49 خبرنگار در سراسر جهان کشته شده اند که این پایین ترین رقم در 16 سال اخیر به شمار می رود.

بر اساس این گزارش گزارشگران بدون مرز که در پاریس مستقر شده است، افزود: اکثر این خبرنگاران در حال پوشش جنگ و درگیری ها در یمن، سوریه و افغانستان کشته شده اند.

این نهاد بین المللی هشدار داده است که خبرنگاری و روزنامه نگاری همچنان یک شغل خطرناک است.

در دو دهه اخیر حدود 80 خبرنگار و روزنامه نگار در سال به طور میانگین جان خود را از دست داده اند.

کریستوف دلویر رئیس سازمان گزارشگران بدون مرز در این باره گفت: تعداد خبرنگارانی که در کشورهای ظاهرا آرام و امن به طور هشداردهنده ای رو به افزایش است به طوری که در مکزیک به تنهایی 10 خبرنگار به قتل رسیده اند. آمریکای لاتین با قتل 14 خبرنگار در سراسر این قاره روبرو شده است که به اندازه خاورمیانه برای خبرنگاران مرگبار بوده است.

وی افزود: گرچه کاهش تعداد خبرنگاران کشته شده در مناطق جنگی، موجب خوشحالی و مسرت است ولی تعداد زیادی از خبرنگاران به خاطر شغل خود در کشورهای دموکراتیک به قتل می رسند که این یک چالش واقعی برای دموکراسی است.

گزارشگران بدون مرز افزود: در حالی که تعداد خبرنگاران کشته شده در سال 2019 با کاهش روبرو شده ولی در مقابل تعداد خبرنگاران زندانی به حدود 389 نفر رسیده که نسبت به سال قبل 12 درصد رشد نشان می دهد.

حدود نیمی از این خبرنگاران زندانی در 3 کشور چین، مصر و عربستان سعودی هستند. 57 خبرنگار نیز در سراسر جهان به گروگان گرفته شده اند که اکثر این موارد در سوریه، یمن و عراق و اوکراین بوده است.

2323

کد خبر 1332621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =