ویژه نامه خبرآنلاین به مناسبت درگذشت استاد دکتر ابوالقاسم گرجی

پیکر دکتر "ابوالقاسم گرجی" عضو پیوسته فرهنگستان علوم 9 صبح فردا از مقابل مسجد دانشگاه تهران به سمت دانشکده حقوق این دانشگاه تشییع و پس از آن برای خاکسپاری رهسپار حرم حضرت عبدالعظیم ( ع ) می شود .

به گزارش خبرآنلاین مراسم ختم استاد گرجی روز چهارشنبه 11اسفندماه از ساعت 30 / 15 تا 17 در مسجد حجت بن الحسن (ع) واقع در خیابان سهروردی شمالی برگزار می شود .

دکترابوالقاسم گرجی استاد فقه و حقوق دانشگاه تهران روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

این استاد برجسته دوم فروردین سال 1300 در تهران متولد شد. وی در سال 1306 به مکتبخانه رفت و در سال 1313 تحصیلات حوزوی را آغاز کرد و در اوایل سال 1323 برای تحصیل در فقه و اصول به نجف اشرف رفت.

وی پس از این که در سال 1330 به تهران مراجعت کرد ،به تدریس در سطوح عالیه ، خارج فقه و اصول مشغول شد. از سال 1332 دکتر گرجی به تحصیل در فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشکده الهیات پرداخت. در سال 1335 تحصیل در دوره دکترای فلسفه و حکمت اسلامی را آغاز کرد و از همان زمان نیز در همان دانشکده به تدریس پرداخت. پس از آن نیز به تدریس دوره دکتری حقوق خصوصی و حقوق جزا در دانشگاه تهران پرداخت .

علاوه بر تدریس ، وی مجری و محقق تعداد زیادی از طرح های پژوهشی دانشگاه تهران بوده است. از وی تا کنون بیش از 100 مقاله و 20 عنوان کتاب چاپ شده که از بین آنها دو کتاب به عنوان کتاب سال انتخاب شده است. دکتر گرجی در دوران تدریس به عنوان استاد نمونه ، استاد ممتاز، پژوهشگر برجسته دانشگاه و پژوهشگر نمونه کشور شناخته شد و همچنین نشان درجه1 دانش را دریافت کرد.

از کتاب‌های او می‌توان به "مسایل هامّه من مسائل الخلاف"، تصحیح و تعلیق و تحقیق "ذریعه" سیدمرتضی در علم اصول فقه در دو جلد، تصحیح جلد اول و دوم کتاب "تفسیر جوامع الجامع " طبرسی (برگزیده کتاب سال)، ترجمه و تلخیص کتاب "عدة الاصول"، "حقوق اسلامی"، و "قیاس استنباط" اشاره کرد.

وی چهره ماندگار کشور ،برگزیده فرهنگستان علوم ایران و دارنده جایزه جشنواره بین المللی خوارزمی بوده است .

کد خبر 133303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =