فهرست دریافت‌کنندگان یارانه حمایتی بلندتر می‌شود؟

به زودی نتایج بررسی مجدد شرایط بسته حمایتی به اطلاع متقاضیان خواهد رسید. این پاسخی است که به درخواست‌های مکرر متقاضیانی داده می‌شود که خواستار دریافت بسته معیشتی هستند.

 به گزارش خبرآنلاین، بسته معیشتی، اعتباری است که پس از افزایش قیمت بنزین، با هدف حمایت از خانوارهای کم درآمد به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود. این اعتبار البته قرار نیست همانند یارانه‌های نقدی به تمامی افراد جامعه به صورت یکسان پرداخت شود بلکه در ابتدای طرح مقرر شد ۱۸ میلیون خانوار که در بردارنده ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ایران هستند، از این اعتبار برخوردار باشند.

 با این حال ثبت بیش از ۶ میلیون درخواست از سوی سرپرستان خانوار نشان داد دولت آزمون بزرگی را در این حوزه پیش روی دارد. آزمون وسع که  روشن می‌کند آیا متقاضیان می‌توانند مشمول دریافت این اعتبار باشند یا خیر.

 آزمون وسع چیست؟

اگر تا سال‌های گذشته نبود بانک‌های اطلاعاتی، دست دولت را برای شناسایی برخوردارن بسته بود، امروز اما با تکمیل بانک‌های اطلاعاتی دسترسی به دارایی‌ها و درآمدها برای دولت تسهیل شده است. این بدان معناست که دولت می‌تواند درخواست‌های متقاضیان را در آزمون وسع قرار دهد تا روشن شود آیا شرایط دریافت این بسته را دارا هستند. کسانی که همزمان دارای بیش از یک شاغل، واحد مسکونی و خودرو هستند، غالبا مشمول دریافت این اعتبار نخواهند شد اما شرایط دیگری نیز برای برخورداری یا عدم برخوداری از این اعتبار لحاظ شده است.

خانوارهایی که ارزش ملک آن‌ها در تهران و کلان‌شهرها (۱۲) میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها (۹) میلیارد ریال باشد، خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از (۳۰۰) میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از (۴۰۰) میلیون تومان باشند و  کارفرمایانی که بیش از (۳) بیمه‌پرداز داشته باشند، این کمک را دریافت نمی‌کنند. در عین حال خانوارهایی که بیش از (۳) سفر خارجی غیرزیارتی داشته‌اند و  گیرندگان تسهیلات بانکی به‌مبلغ جمعاً بیش از (۳) میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند نیز نباید منتظر دریافت این مبلغ باشند. سقف درآمد برای خانوار یک نفره ۴ میلیون تومان در ماه، برای خانوار دو نفره ۸ میلیون نفر در ماه و برای خانوار ۵ نفره و بالاتر نیز هشت میلیون تومان در ماه اعلام شده است.

بسته حمایتی

چند نفر تقاضای یارانه معیشتی کردند؟

۶ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۸۶۱ نفر درخواست دریافت یارانه معیشتی را رد سامانه درج کرده‌اند اما از این تعداد یک میلیون و  ۱۰۰ هزار و ۶۱۵ درخواست متعلق به کسانی است که این یارانه را داشته اند اما احتمالا به دلیل عدم دریافت پیامک، از واریز بسته به حساب خود مطلع نشده‌اند.

 طبق اعلام مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کسانی که در فهرست دریافت یارانه نقدی نیستند، نیز مشمول دریافت این بسته نخواهند بود اما از جمعیت متقاضی همچنین ۶۶۶ هزار و ۷۷۴ نفر، درخواست دریافت بسته معیشتی را دارند که البته در فهرست دریافت کنندگان یارانه قرار ندارند. به این ترتیب مقرر شده است این دسته از سرپرستان خانوار که لیست یارانه‌بگیران نقدی نیستند، منتظر اطلاعیه های بعدی برای مطلع شدن از اعلام زمان ثبت اطلاعات خانوا خود باشند.

 فهرست دریافت کنندگان بسته معیشتی بلندتر می‌شود؟

 با توجه به اعلام سازمان برنامه و بودجه در خصوص پیش بینی بودجه ۳۱ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت بسته معیشتی به ۶۰ میلیون نفر در سال آینده در قالب بودجه، به نظر می رسد امکان بلندتر شدن این فهرست وجود ندارد از این رو پیش بینی می شود با تکیه بر گفته‌های احمدی میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی کسانی که در حال حاضر مشمول دریافت این بسته هستند نیز همچنان مورد  پایش قرار گیرند.

به ترتیب انتظار می رود همزمان با ورود افراد تازه به این فهرست، افرادی که برخورداری آنها طبق شرایط پیش گفته محرز می شود، از فهرست دریافت بسته معیشتی خارج شوند.  شمارش معکوس برای اعلام نتایج رسیدگی به درخواست‌ها اغاز شده و اولین ماه زمستان تکلیف متقاضیان در این حوزه روشن خواهد شد.

17۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1333075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =