۵ نفر
۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۹
گزارش تازه آمریکا درباره حمله آرامکو

ایرنا نوشت: آمریکا روز پنجشنبه برخلاف گزارش سازمان ملل مدعی شد که حملات صورت گرفته در شهریور ماه علیه تاسیسات آرامکو از طرف شمال صورت گرفته است.

به گزارش رویترز، دولت ترامپ در آخرین تحقیقات و ارزیابی‌های خود اعلام کرد که شواهد جدید و تجزیه و تحلیل از بقایای سلاح‌های حاصل از حمله به تأسیسات نفتی سعودی در ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) نشان می‌دهد که حملات احتمالاً از شمال رخ داده است.  

آمریکا در گزارش تحقیقاتی که پیش از ارائه به شورای امنیت سازمان ملل در روز پنجشنبه توسط رویترز منتشر شده،  مدعی است که پیش از هدف قرار دادن تاسیسات نفتی آرامکو عربستان، یکی از هواپیماهای بدون سرنشین از طرف شمال غربی بعد از طی کردن در حدود ۲۰۰ کیلومتری (۱۲۴ مایل) به اهداف اصابت کرده است.  

گزارش تحقیقاتی آمریکا در حالی منتشر می‌شود که بازرسان سازمان ملل متحد در اواسط آذر ماه پس از بازگشت از عربستان در گزارشی اعلام کردند که هیچ دلیل و شواهد قانع کننده‌ای که ایران در حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان نقش داشته است، بدست نیاورده‌اند.  

بازرسان سازمان ملل در سفر به عربستان برای بررسی نقش احتمالی ایران در حملات هوایی به تاسیاست نفتی عربستان در گزارشی اعلام کردند که آن‌ها هنوز نمی‌توانند ادعای آمریکا و سعودی را تأیید کنند که ایران در این حملات نقش داشته است.  

"آنتونیو گوترس" در گزارش نیمه ساله ایران به شورای امنیت با استناد به گزارش بازرسان اعلام کرد: سازمان ملل متحد "قادر به تأیید این موضوع که موشک‌های کروز و پهبادهای بدون سرنشین مورد استفاده در این حملات منشأ ایرانی داشته‌اند، نیست.  

در گزارش سازمان ملل آمده است که بازرسان توانسته‌اند بقایای سیستم‌های تسلیحاتی مورد استفاده در حمله به فرودگاه بین المللی" ابها " در ماه مه (خرداد) و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر (مهرماه) را پیدا کنند.  

براساس این گزارش، سازمان ملل همچنان در حال جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات اضافی در مورد موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شده در این حملات است و یافته‌های دیگری را در موعد مقرر گزارش خواهد کرد.  

به دنبال حمله هوایی صورت گرفته به تاسیسات نفتی عربستان اگرچه گروه انصارالله یمن مسئولیت حملات ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) به آرامکو عربستان را بر عهده گرفته است، اما ریاض و واشنگتن بارها تهران را مسئول اصلی این حملات معرفی کرده‌اند.  

ایران هرگونه همکاری و یا دست داشتن در این حملات را بشدت تکذیب کرده است. و گزارش بازرسان سازمان ملل نیز هم اکنون تاییدی بر اظهارات مقامات ایرانی و جریان سازی‌های برخی کشورهای عربی و غربی برای اجرای پروژه ایران هراسی است.  

23311
 

کد خبر 1333076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =