۰ نفر
۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
نفت در بازار جهانی گران‌تر شد

ایسنا نوشت: بهای نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی با کاسته شدن از تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین نزدیک به بالاترین حد خود در سه ماه اخیر ایستاد و در مسیر ثبت سومین رشد هفتگی متوالی قرار گرفت.

 بهای معاملات آتی نفت برنت پنج سنت یا ۰.۰۸ درصد افزایش پیدا کرد و به ۶۶ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هشت۴۳ سنت یا ۰.۱۳ درصد کاهش پیدا کرد و به ۶۱ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه رسید.

پیشرفت در حل مناقشه تجاری طولانی مدت میان آمریکا و چین که بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان هستند، انتظارات برای تقاضای بیشتر برای انرژی در سال میلادی آینده را تقویت کرده است.

چین روز پنج شنبه فهرستی از معافیت‌ها از تعرفه واردات برای شش محصولات نفتی و شیمیایی آمریکا را اعلام کرد. این اقدام در راستای توافق مقدماتی که دو کشور یک هفته پیش اعلام کردند و قرار است در ابتدای ژانویه امضا شود، صورت گرفت.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی اعلام کردند که ابهامات کمتر عامل خوش بینی بازار به دورنمای ۲۰۲۰ بوده است.

بانکهای جی پی مورگان و گلدمن ساکس هفته جاری دورنمای قیمت نفت را در پی تصمیم اخیر اوپک برای تشدید کاهش تولید و بهبود دورنمای تجارت جهانی بالا بردند.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در اوایل دسامبر موافقت کردند میزان کاهش تولید نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز دیگر افزایش داده و عرضه خود را از اول ژانویه ۱.۷ میلیون بشکه در روز محدود کنند.

علاوه بر بهبود روابط تجاری آمریکا و چین، عامل دیگری که از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، افت سطح ذخایر آمریکا بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۱۳ دسامبر به میزان ۱.۱ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و به ۴۴۶.۸ میلیون بشکه رسیده است.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1333102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =