۵ نفر
۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
رئیس جمهور عراق تهدید کرد

ایسنا نوشت: منبع نزدیک به رئیس جمهوری عراق امروز (شنبه) اعلام کرد، وی با سیاست دیکته‌ کردن‌ها و تحمیل نامزدی برای پست نخست وزیری مخالف است.

به گزارش اسکای‌نیوز، این اظهارات پس از آن مطرح شد که برخی از نمایندگان پارلمان عراق برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور را برای تعیین نامزد خود یعنی قصی السهیل برای پست نخست وزیری تحت فشار گذاشتند.

فراکسیون "صادقون" وابسته به گروه "عصائب اهل الحق" هم ضمن ارائه دادخواستی به دادگاه فدرال خواستار عزل صالح شد و از جمع‌آوری امضاهایی برای عزل وی به اتهام "خیانت، زیر پا گذاشتن سوگند و نقض قانون اساسی" خبر داد.

رئیس جمهوری عراق همچنان به مذاکرات خود با گروه‌های سیاسی برای برون‌رفت کشور از بحران تعیین نخست وزیر آتی ادامه می‌دهد و با بیش از ۱۷۰ نماینده در این خصوص دیدار کرده است.

منایع سیاسی اعلام کردند، صالح بر اعلام نامزدی مستقل برای پست نخست وزیری تأکید دارد.

همچنین عباس العطافی از نمایندگان پارلمان عراق گفت، صالح درخواست‌ ۴۸ نامزد برای این پست را دریافت کرده است اما تاکنون در مورد یکی از این شخصیت‌ها توافقی حاصل نشده است. برخی از نامزدها خود شخصا درخواست نامزدی خود را ارائه کرده، برخی از طرف احزاب خود نامزد شده و نام برخی هم از طریق فراکسیون‌ها در میادین تظاهرات مطرح شده است.

مهلت قانونی برای انتخاب نامزد پست نخست وزیری توسط صالح فردا (یکشنبه) شب به پایان می‌رسد.

منابع عراقی می‌گویند، در حال حاضر اختلافات میان فراکسیون‌های سیاسی و جبهه مردمی که توسط معترضان هدایت می‌شود بر سر نامزد نخست وزیری ادامه دارد و برخی از احزاب بر نامزدی شخصیت‌هایی که تظاهرکنندگان با آنها مخالف هستند، پافشاری می‌کنند. معترضان خواستار نامزدی شخصیت‌هایی برای این پست هستند که تاکنون فعالیت سیاسی نداشته و از استانداردهای لازم برای پاسخگویی به مطالبات مردمی را برخوردار هستند.

312 310

کد خبر 1333518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =