شهرداری ها در قانون جدید مدیریت بحران نقش محوری دارند

فارس نوشت:سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز گفت: شهرداری ها در قانون جدید مدیریت بحران نقش محوری دارند و باید تهیه و تدوین سند کاهش خطرپذیری و مقابله با بحران را مد نظرداشته باشند.

 محمدرضا فلاح نژاد، سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز در جلسه ستاد بحران کلانشهر کرج که در سالن جلسات باشگاه میلاد برگزار شد، با بیان اینکه قانون جدید مدیریت بحران در حوزه های اجرایی، نظارتی و بازرسی دستخوش تغییرات شده است، گفت: تبیین این قانون دربخش شرح وظایف شهرداری‌ها ضروری است تا بتوانیم در شرایط بحران به درستی عمل کنیم.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان البرز افزود: قانون جدید مدیریت بحران، همه بخش‌های  نظام اداری کشور و حتی اشخاصی که صاحب امکانات هستند را موظف دانسته تا در زمان اضطرار در اختیار رئیس مدیریت بحران فعالیت کنند.

فلاح‌نژاد اضافه کرد: همچنین آموزش کارکنان شهرداری مدنظر قرار داده شده که باید دوره‌های آموزشی و مانورهای متنوعی در مناطق مختلف با همکاری مجموعه هلال‌احمر برای شهروندان برگزار شود.

وی با اشاره به مفاد ماده 14 قانون مدیریت بحران، تصریح کرد: توصیه می‌شود پلیس ساختمان، بازدیدهای خود را از ساختمان های در حال ساخت افزایش دهد تا سازه‌های مقاومی داشته باشیم و کوتاهی در حوزه ساخت و ساز بررسی شود. باید مقابله با سازه های غیرمجاز را جدی‌تر و پررنگ تر دنبال کنیم.

فلاح‌نژاد به تخصیص وام چهار درصدی برای بازسازی منازل موجود در بافت فرسوده اشاره کرد و یادآور شد: شهرداری های کرج در حوزه مقاوم سازی و بازسازی بافت فرسوده اقدامات مثبتی انجام داده و در حال حاضر اقدامات ستاد باز آفرینی استان روبه پیشرفت است.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز ادامه داد: طی آئین نامه 406 مقرر شد با محوریت آموزش و پرورش  مدارس ناایمن را شناسایی و ایمن سازی کنیم و کلیه مدارس را به عنوان محور مدیریت بحران محله معرفی کنیم.

فلاح‌نژاد ادامه داد: شهرداری بایستی تهیه و تدوین سند کاهش خطرپذیری و آمادگی و مقابله در انواع بحران‌ها را مد نظرداشته باشد.

وی افزود: باتوجه به فصل بارندگی پیش‌رو و تجربیات بارندگی‌های فروردین ۹۸ بخش های مختلفی از استان ب عنوان نقط آسیب پذیر شناسایی شده که برای جلوگیری از سیلاب و آب گرفتگی معابر باید به سرعت نسبت به ایمن سازی آن ها اقدامموثر صورت گیرد.

46

کد خبر 1333599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =