رئیس پدافند غیرغامل: دشمنان ما مشتریان اطلاعات مهندسی زیرساختی کشور هستند /باید به یک الگوی مدرن دفاع غیرنظامی برسیم

ایلنا نوشت: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه دشمنان ما مشتریان اطلاعات مهندسی زیرساختی کشور هستند؛ اظهار کرد: پدافند غیرعامل باید به جای پیوست در ذات طرح‌های فنی و مهندسی به ویژه زیرساختی گنجانده شود.

 نشست هم­‌اندیشی مجریان، ناظران و نمایندگان دستگاه­‌های اجرایی مرتبط با پدافند غیرعامل، به همت مرکز مطالعات فنی و مهندسی سازمان پدافند غیرعامل کشور با حضور سردار دکتر غلامرضا جلالی، در سالن شهید سرلشکر حسن آبشناسان این سازمان برگزار شد.

سردار جلالی در این نشست با بیان اینکه موضوع نظام فنی مهندسی پدافند غیرعامل، نسبت به سایر موضوعات فنی مهندسی جوان است و نیازمند رشد و تعالی بیشتری دارد، اظهار داشت: استراتژیست‌های نظامی و سیاسی معتقدند که در هر عصر و دوره‌ای با توجه به رشد و ظهور فناوری‌ها و فرصت‎های جدید، زمینه برخی تهدیدات نیز فراهم می‎شود. هر عصر و دوره‌ای جنگ خاص خود را دارد. این تهدیدات هم شامل تهدیدات نظامی و سیاسی و هم تهدیدات فناوری و علمی است. حال اگر هر کشور از این فرصت ها استفاده کند و نسبت به تهدیدات هوشیار باشد سود خواهد برد و پیشرفت می‌کند در غیر این صورت دچار ضرر خواهد شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: این شرایط چند پیام دارد. نخست آنکه هر نوع ایجاد زیرساخت و سرمایه گذاری در این منطقه همراه با درجه‌ای از ریسک تهدید روبه‌روست. بنابراین در چنین شرایطی، یک بسته الزامات کالبدی برای رعایت اصول پدافند غیرعامل و کالبدی در کنار ضوابط ایمنی خواهیم داشت. این طبیعت مطالعات استراتژیک و تهدیدشناسی در منطقه است و برنامه های توسعه ای ما از آن تاثیر می‌پذیرد.

سردار جلالی با بیان اینکه وقتی فناوری هوشمندی وارد زیرساخت می‌شود در درجه نخست زیرساخت را سیستمی می‌کند یعنی تعامل بین اجزای آن به صورت سیستمی در می‌آید، گفت: در چنین حالتی، شما با مدیریت زیرساخت سیستماتیک در واقع همه اجزای سیستم را می‌توانید مدیریت کنید. در کنار سیستمی شدن، روابط سیستمی هم بر زیرساخت‌ها حاکم می‌شود. از همین روی شاید یکی از مواردی که به لحاظ پدافندی باید به آن توجه داشت مدیریت وابستگی‌های متقابل زیرساختی است که به‌دلیل ورود این نوع تکنولوژی‌ها به آن ایجاد شده است. شکل ایجاد شده وابستگی متقابل زیرساختها به هم و اندرکنش هر زیرساخت بر زیرساخت‌های مبتنی بر سیستمی شدن آن حوزه است.

برای حفاظت از هر زیرساخت به یک طرح پدافند سایبری نیاز است

وی متذکر شد: نکته دیگر اینکه در درون این افزایش هوشمندی شهرها و سیستمی شدن، تعامل بین اجزای سیستم شکل می‌گیرد. این تعامل می‌تواند با فرمول منطقی رایانه‌ای تنظیم شود و عملکرد هر سیستم براساس ارتباط منطقی با زبان رایانه‌ای را برقرار نماید. قابلیت دیگر دسترسی و امکان اصلاح سیستم است و دیگر اینکه امکان مدیریت از راه دور برای هر زیرساختی فراهم می‌شود. اینها همه قابلیت‌های خوبی هستند که در عین حال می‌توانند به تهدید نیز تبدیل شوند. بنابراین برای حفاظت از هر زیرساخت به یک طرح پدافند سایبری نیز نیاز داریم. چون هر کشوری که تکنولوژی این زیرساخت را به ما داده است به نوعی امکان دسترسی و کنترل از راه دور این زیرساخت را هم در اختیار خواهد داشت.

دشمنان ما مشتریان اطلاعات مهندسی زیرساختی کشور هستند

سردار جلالی با بیان اینکه در مباحث استراتژیک می‌گویند اهداف مورد علاقه در سرزمین رقبا و دشمنان جزء دستور کار سیستم های اطلاعاتی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: در همین زمینه در مفاهیم مهندسی با مقوله‌ای به نام تجارت اطلاعات فنی، مهندسی و زیرساختی روبه‌رو هستیم. واقعیت ماجرا این است شرکت های خارجی اطلاعات زیرساختی که از ما می‌گیرند را به عنوان دارایی اطلاعاتی نگاه می‌کنند و آن را به مشتریان خود می‌فروشند. بنابراین تجارت اطلاعات زیرساختی، خود یک مسئله زیرساختی است و دقت در محافظت از این اطلاعات، یک تعهد ملی است که باید به آن توجه داشت. معمولا مشتریان این اطلاعات، کشورهایی مانند آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان هستند که با ما دشمنی دارند.

وی با بیان اینکه وقتی جنگ‌ها از بعد نظامی خارج شده و حتی ابعاد غیرنظامی را نیز شامل می‌شوند، غیرنظامیان هم باید آمادگی در برابر چنین نبردی را داشته باشند، تصریح کرد: در حوزه دفاع غیرنظامی در مباحث ساختمان‌سازی و زیرساخت‌ها، یکی از بحث‌های جدی، پدافند کالبدی یا حفاظت از زیرساخت‌هاست که در طی چند سال اخیر، رشته‌ها و گرایشات مختلفی از آن به وجود آمده است که ما در کشورمان هنوز نتوانسته‌ایم این رشته‌ها را ایجاد کنیم که باید این کمبودها را جبران کنیم. برای تحقق این موضوع، ما نیازمند یک جهاد علمی همه جانبه هستیم که در حوزه ساخت زیرساخت و ابنیه موضوعات مختلفی ایجاد کنیم.

نیازمند رگولاتوری (تنظیم مقررات تخصصی) در حوزه فنی مهندسی هستیم

سردار جلالی با بیان اینکه وقتی فناوری‌ها به شدت توسعه پیدا می‌کند، همه کشورها نیازمند رگولاتوری‌های تخصصی هستند، خاطرنشان کرد: با رشد سریع و ظهور تکنولوژی‌های جدید، بدون تنظیم مقررات و قوانین نمی‌توان فناوری را به‌کار گرفت چون در نبود مقررات این تکنولوژی‌ها خود به جنگل انبوهی از ناامنی تبدیل خواهند شد. بنابراین به حجم قابل توجهی از این قوانین نیاز داریم که بخش زیادی از آن در حوزه فنی مهندسی است.

جلالی با بیان اینکه ما در حوزه فنی مهندسی هم نیازمند رگولاتوری قدرتمندی هستیم، متذکر شد: البته می‌توانیم در این زمینه از تجارب جهانی که وجود دارد استفاده کنیم در عین حال باید توجه داشت که مقررات هر کشور باید متناسب با نیازها و مصالح خودش بازتنظیم و بومی‌سازی شود.

باید به یک الگوی مدرن دفاع غیرنظامی برسیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ما باید به یک الگوی مدرن دفاع غیرنظامی در برابر تهدیدات غیرنظامی که مبتنی بر فناوری است برسیم و آن را در ذات برنامه هایمان نهادینه کنیم، گفت: ما باید پدافند غیرعامل را از پیوست طرح به سمت ذات طرح­ها ببریم. چون تا وقتی الزامات پدافند غیرعامل به‌صورت پیوست باشد می‌توان آن را نوشت اما در هنگام اجرای طرح آن را کنار گذاشت اما اگر این الزامات در ذات طرح باشند دیگر جداشدنی نیست.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1333600

برچسب‌ها