ماجرای اهدای ۴ خودرو به سازمان محیط‌زیست چه بود؟

میزان نوشت: مدیر کل روابط عمومی سازمان محیط زیست درباره سخنان رئیس سازمان محیط زیست درباره اهدای ۴ خودرو توسط یکی از شرکت‌هایی خودرو سازی به سازمان محیط زیست توضیحاتی ارائه داد.

عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در همایش مدیران استان‌های تالابی کشور در اهواز با اشاره به آلودگی تهران و احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، عنوان کرد: زمانی که از ایران خودرو چهار خودرو به سازمان حفاظت محیط زیست هدیه می‌کنند به معنی این است که هوای آلوده داشته باشیم و میلیون‌ها نفر آن را استشمام کنند.

امیرعبدالرضا سپنجی، مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه سازمان حفاظت محیط زیسدرباره این سخنان گفت: به سازمان حفاظت محیط زیست خودرویی اهدا نشده بلکه آقای کلانتری در این سخنان مثال زدند که شرکت‌های خودرو سازی از این مسیر می‌آیند.

سپنجی در ادامه افزود: رئیس سازمان محیط زیست اعلام کردند که این شرکت‌ها در برخی از مواقع خودرو به برخی سازمان‌ها اهدا می‌کنند و انتظار دارند که آن ارکان یا سازمان اعلام کند که خودروها آلاینده نیست و مشکلی ندارند و آقای کلانتری نگفتند که این اتفاق افتاده است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های خودرو سازی خودرویی به سازمان اهدا کرده اند؟ گفت: خیر این اتفاق رخ نداده و هیچ خودرویی به سازمان از طرف هیچ شرکتی اهدا نشده است.

وی در ادامه افزود: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به شدت مخالف مافیای خودرو است، ولی آلودگی هوای تهران فقط یک دلیل ندارد. خودروسازهای ما مشکل دارند. در کشور ما هنوز تکنولوژی ۴۰ و ۵۰ سال پیش برای ساخت خودروها استفاده می‌شود و تمام بنیان‌های خودروسازی از احتراق گرفته تا موتور مشکل دارد.

سپنجی در ادامه افزود: وزارت نفت اگر بهترین سوخت یورو ۴ یا یورو ۵ را هم ارائه دهد خودروهای ما نمی‌توانند آن را بسوزانند و متاسفانه خودروهای داخلی ۲ تا ۲ و نیم برابر استاندارد جهانی بنزین استفاده می‌کند. مثلا در ترکیه تاکسی‌ها نیز دیزلی است و حتی یک دهم آلودگی ما را ندارد و مصرف سوخت روزانه آن‌ها نصف کشور ما است.

مدیر کل روابط عمومی سازمان محیط زیست در ادامه افزود: سال هاست که در این زمینه غفلت کرده ایم. نقش مافیای خودرو در بحث آلودگی هوا بسیار جدی است و هیچ عزمی هم برای اصلاح آن نبوده است.

وی در ادامه افزود: ولی آقای کلانتری مثال زدند که فلان شرکت خودرو سازی ۴ خودرو اهدا می‌کنند که ما اعلام کنیم این شرکت استانداردها را رعایت کرده است، ولی این اتفاق رخ نداده است.

سپنجی تاکید کرد: شاهد این مدعا نیز برخورد سازمان با پیش فروش خودروهایی است که استاندارد یورو ۵ را نداشتند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1333626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =