فعال سازی معادن کوچک در کشور/ تولید مس ۱۳ درصد افزایش پیدا کرد

مهر نوشت: وزیر صنعت، معدن و تجارت از فعال سازی معادن کوچک در کشور خبر داد و گفت: پتانسیل‌های معدنی بالایی در کشور وجود دارد و باید از این پتانسیل‌ها استفاده کرد.

مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح‌های تکمیلی چرخه تولید مجتمع مس سونگون که شامل فاز سه تغلیظ و آغاز عملیات ذوب و پالایش است امروز در ورزقان و با حضور وزیر کشور و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

طرح توسعه مس سونگون به شکل یک بسته طراحی‌شده و شامل کارخانه ذوب و پالایش و اسید سولفوریک است که بدون هیچ‌گونه آلایندگی اجرا می‌شود.

در شرایط کنونی و با فعالیت ۲ کارخانه تغلیظ در مجتمع مس سونگون، ۱۴ میلیون تن ماده معدنی به عنوان خوراک استخراج و در مجموع حدود ۳۰۰ هزار تن کنسانتره تولید می‌شود.

رضا رحمانی ظهر امروز شنبه در این مراسم با بیان اینکه وزارت صمت توجه ویژه به معادن دارد، گفت: استفاده از قابلیت‌های معادن در شرایط تحریمی کنونی ضروری است، امسال وزارت صمت در ۷ محور شامل صادرات، ساخت داخلی، فناوری، معدن و صنایع معدنی، فضای کسب و کار و تأمین مالی و مباحث نوین برنامه ریزی کرده است.

وی ادامه داد: در اجرای برنامه‌های وزارت صمت توجه ویژه ای به مناطق محروم کشور داریم، فعال سازی ظرفیت‌های معدنی و صنایع معدنی استان‌های همجوار با استان آذربایجان شرقی نیز در دستور کار است.

وزیر صمت با بیان اینکه ۱۵ درصد از درآمدهای واحدهای معدنی صرف شهرهای محل استقرار و تأمین برخی زیرساخت‌های موردنیاز در آن مناطق شود، گفت: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت که به همه استان‌ها ابلاغ شده است، انتقال حساب‌ها و گردش مالی شرکت‌ها به استان‌های محل استقرار، تأمین تدارکات و همچنین جذب نیرو از مناطق همجوار طرح‌ها بوده است.

رحمانی افزود: امسال در تولید کاشی و سرامیک ۶.۵، مس ۱۳ درصد، فولاد ۶.۵ درصد، سیمان ۵.۵ درصد، داروی انسانی ۳۰ درصد، صنایع غذایی ۱۵ درصد و شیشه ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته رشد تولید داشتیم.

وی ابراز داشت: از همه سرمایه‌گذاران برای توسعه طرح‌های معدنی و صنایع معدنی این منطقه از جمله شهرک صنعتی تخصصی مس و صنایع پایین دستی در این منطقه دعوت می‌کنیم. باید آثار فعالیت و سرمایه‌گذاری های انجام شده برای مردم مناطق مجاور ملموس باشد.

وی اظهار داشت: هر کس در این زمینه سرمایه گذاری کند شرکت ملی مس تولیدات آنها را به قیمت روز با قرارداد بلند مدت تضمینی می خرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت سپس به افتتاح طرح‌های مجتمع مس سونگون اشاره کرد و گفت: امروز در کل ۱۷ پروژه شرکت ملی مس در این مجتمع اجرا شد که سرمایه‌گذاری بالغ بر یک میلیارد یورو را شامل می‌شود.

رحمانی با تاکید بر اینکه این میزان سرمایه‌گذاری به نرخ امروز بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان است، گفت: این میزان سرمایه‌گذاری در قالب ۱۷ طرح با محوریت ورزقان و سونگون انجام می‌شود.

46

کد خبر 1333650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =