ادعای عضو جدا شده از گروهک منافقین: مسعود رجوی زنده است/مریم طرف حساب است/سازمان از طریق خیریه‌ها پولشویی می‌کند

تسنیم نوشت:ابراهیم خدابنده از اعضای ارشد سازمان منافقین که از این گروه جدا شده است، درباره فعالیت‌های اخیر این گروهک در فضای مجازی و احتمال زنده بودن مسعود رجوی اظهاراتی را مطرح کرده است.

 ابراهیم خدابنده یکی اعضای جدا شده از گروهک منافقین است که در واحد بین الملل سازمان فعالیت می کرد. او که اکنون مدیرعامل انجمن نجات است و در انگلستان زندگی می کند، در گفتگویی  به نکاتی درباره زنده بودن مسعود رجوی، پولشویی این گروهک از طریق خیریه ها و ... پرداخته است. بخشی از این گفتگو را در ادامه می خوانید.

سازمان تهدید امنیتی جدی برای نظام جمهوری اسلامی ایران نیست

آقای خدابنده! با توجه به حضور نیروهای سازمان مجاهدین خلق در آلبانی، وضعیت فعلی این سازمان چگونه است و با توجه به مشی خشونت‌آمیز این فرقه، آیا توان راه‌اندازی اغتشاش در ایران و یا سوءاستفاده از تجمعات مردمی را دارند؟

سازمان مجاهدین خلق از خرداد ماه سال ۶۰ شعار سرنگونی نظام جمهوری اسلامی را سر می‌دهد. سازمان می‌گوید "ما می‌خواهیم نظام را در تمامی ابعادش نابود کنیم". برای تحقق این هدف، استراتژی‌های مختلفی را طراحی و اجرا کرد که به‌طور نمونه می‌توان به ترور شخصیت‌ها و همکاری با دشمن متجاوز بعثی اشاره کرد.

سازمان هرآنچه در توان داشت به میدان آورد و با هر کسی می‌توانست همکاری کرد تا به قدرت برسد. سازمان اکنون در مرحله‌ای است که غربی‌ها زیاد مایل نیستند به آن نزدیک شوند؛ البته این بیشتر مربوط به سابقه سازمان و میزان تنفر مردم ایران از سازمان است. دستگاه‌های اطلاعاتی غرب نیز از این موضوع به‌خوبی اطلاع دارند.

آن چیزی که اکنون از سازمان مجاهدین خلق باقی مانده، ابزاری است که برای آزار و اذیت نظام جمهوری اسلامی و تحت فشار قرار دادن آن می‌توان در مقاطعی استفاده کرد. این امر نیازمند نیرو و پایگاه اجتماعی نیست؛ بلکه از تکنیک‌هایی مانند استفاده از شبکه‌های اجتماعی و به‌کارگیری و وادار کردن تعدادی از افراد به کارهای ایذایی می‌توان استفاده کرد. سازمان امروز مانند مگس مزاحمی است که توان کشتن و ضربه اساسی وارد کردن به نظام ندارد، اما می‌تواند ذهن‌ها را به خود متوجه سازد و آزار کوچکی برساند. امروز هیچ کس معتقد نیست که سازمان تهدید امنیتی جدی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.ا

 ورود هزار دستگاه رایانه به آلبانی برای فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی

روشی که اکنون سازمان از آن استفاده می‌کند، بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی است. حدود یک سال و نیم پیش، یک‌هزار دستگاه رایانه برای سازمان از طریق یک شرکت آلبانیایی وارد آلبانی و به سازمان که سفارش‌دهنده بود، داده شد. عکس‌هایی هم که اخیراً منتشر شد، مؤید همین مطلب است.

اعضای سازمان تلاش می‌کنند در شبکه‌های اجتماعی، پست‌های مریم رجوی را پربیننده کنند، در این راستا از ماشین‌های ترول برای ترند کردن مریم رجوی و سازمان استفاده می‌کنند. فعالیت‌های سازمان در شبکه اجتماعی اینستاگرام افزایش پیدا کرده چون توئیتر و فیس‌بوک محیط کنترل‌شده‌تری هستند. اینها اکانت‌های فیک زیادی می‌سازند و از آن‌ها استفاده می‌کنند.

هر یک از اعضای سازمان ممکن است بیش از ۱۰ حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی داشته باشند که تصاویر بیشتر آن حساب‌ها، دخترهای جوان و با نام‌های آذر، اکرم و... است. همچنین به‌طور گسترده با فالورهایشان ارتباط برقرار می‌کنند. ترفند جذب فالورهایشان این‌گونه است که مدام فالو می‌کنند و به تمامی فالورهای خود پیام می‌دهند تا اینکه بتوانند با یک فرد ارتباط برقرار کنند. پس از اینکه ارتباط برقرار شد، ارتباط‌گیری با آن فرد با همان اکانت به فرد دیگری در سازمان سپرده می‌شود.

تصویری که از گورخوابی برخی از مستمندان منتشر شد، به‌قدری توسط اکانت‌های سازمان بازنشر داده شد که دختر من که در انگلیس است، فکر می‌کرد نیمی از مردم تهران گورخواب هستند!موضوع گفتگوی آنان با کاربران شبکه‌های اجتماعی، مشکلات آن فرد و جامعه است، به‌طور مثال با یک فرد بیکار به گفتگو می‌نشینند و در نهایت او را به این نتیجه می‌رسانند که "دلیل بیکاری تو، جمهوری اسلامی ایران است و اگر این نظام حاکم نبود، تو اکنون شغل خوبی داشتی".

افرادی که در آلبانی هستند با کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران ارتباط برقرار می‌کنند و یکی از اهدافشان از ارتباط‌گیری با کاربران، شناسایی تأثیر تحریم‌ها بر ایران است. آنان این اثرات را به‌صورت گزارش درآورده و به آمریکا ارسال می‌کنند. آمریکا به‌دنبال این است ببیند تحریم‌هایی که علیه ایران وضع کرده چه تأثیراتی دارد. این برآورد و بررسی را اعضای سازمان از طریق شبکه‌های اجتماعی و حتی تماس‌های تلفنی انجام می‌دهند و در اختیار آمریکا قرار می‌دهند.

 پولشویی گروهک منافقین از طریق خیریه‌ها!

سازمانی زمانی که در کشور عراق بود، اقداماتی در پوشش سازمان‌های خیریه و جمع‌آوری اعانه داشت، با توجه به هزینه‌های بالای سازمان، نقش این خیریه‌ها چه بود و وضعیت مالی فرقه در آلبانی چطور است؟

سازمان همواره وضع مالی‌اش خوب بوده اما منابع آن پنهان بوده است؛ حتی بالاترین سطوح سازمان هم نمی‌دانستند که این پول‌ها از کجا تأمین می‌شود.

سازمان در انگلیس خیریه‌ای به‌نام «ایران ایت» داشت که این خیریه برای خانواده‌های قربانیان اعدام‌ها در ایران کمک جمع می‌کرد. این پول‌ها از طریق صندوق گذاشتن در خیابان‌ها و... جمع‌آوری می‌شد و مقداری نبود که کفاف هزینه‌های سازمان را بدهد. بعدها که این سازمان خیریه دادگاهی شد، مشخص شد که این سازمان ارگانی برای پولشویی بوده است؛ یعنی عربستان وقتی می‌خواست به سازمان کمک کند، به حساب رجوی و سازمان واریز نمی‌کرد و به حساب این خیریه واریز می‌کرد. این خیریه آن پول را به ترکیه یا پاکستان ارسال می‌کرد تا عنوان شود که به دست خانواده‌ها رسیده است و بعد به پاریس برگردانده می‌شد، لذا این خیریه برای گم کردن رد پول‌هایی بود که سازمان دریافت می‌کرد. 

سازمان پول‌هایی را هم که به بولتون و دیگران می‌داد تا برایشان سخنرانی کنند مستقیم نمی‌داد. سازمان، انجمنی همچون ایرانیان مقیم کالیفرنیا درست کرده بود و به حساب آن انجمن پول واریز می‌کرد. انجمن نیز پول را به حساب خیریه‌ای که مرتبط با بولتون بود واریز می‌کرد.

سازمان مسیر پول‌هایی را که دریافت می‌کند و پرداخت می‌کند از طریق خیریه‌ها لاپوشانی می‌کند. سازمان، ارگان‌های پوششی زیادی دارد. در شبکه‌های اجتماعی هیچ وقت عنوان نمی‌کنند که "ما عضو سازمان هستیم"، بلکه تحت عنوان مثلاً انجمن زنان دموکرات و در پوشش بحث حجاب وارد عمل می‌شوند.

تمام اپوزیسیون به‌دنبال گرفتن سهم‌شان از عربستان و آمریکا هستند

سازمان در مقطع جنگ سوریه هم نامش بر سر زبان‌ها افتاد و مریم رجوی هم دیداری با معارضین سوری داشت، از طرفی تصویری هم سال‌های گذشته از دیدار رجوی با ابومازن رئیس جنبش فتح منتشر شد، رابطه سازمان در مقطع کنونی با معارضین سوری و تکفیری‌ها و همچنین تشکل‌های مخالف انقلاب اسلامی مانند فتح چگونه است؟

 من در بخش بین‌الملل سازمان بودم و با بسیاری از سیاستمداران و شخصیت‌های بین‌المللی نشست و برخاست کردم. یک‌سری قواعد ناشناخته بین‌المللی است که بسیاری آن را رعایت می‌کنند. الآن در دنیا رسم بر این است که هر کشوری، هر سازمان و ارگانی باید رابطه‌اش را با آمریکا مشخص کند. الآن هم در دنیا و در منطقه قطب‌بندی شده و طیف‌های مختلفی در این زمینه داریم. آمریکا برای اینکه شاخصی بگذارد که این فرد یا گروه رابطه‌اش با آمریکا در چه‌حدی است یک شاخصی در منطقه گذاشته و آن هم اسرائیل است یعنی نوع رابطه شما با اسرائیل نوع رابطه شما با آمریکا و کل غرب را مشخص می‌کند.

در ماجرای سوریه، عراق یا فلسطین سازمان نمی‌تواند کمک چندانی به معارضین کند اما سیاست‌های آنها را تبلیغ می‌کند، مثلاً پس از فتح موصل توسط داعش، یک جنجالی راه انداختند که مقاومت ملت عراق پیروز شد اما بعد که دیدند داعش آنجا است و سر می‌برد عقب کشیدند. الآن هم عین همان چیزی را که عربستان و اسرائیل بگویند کپی می‌کنند، سیاست مستقلی از خودشان ندارند و باید برای بقا یک خودی هم نشان دهند.

مثلاً در ایران یک اعتراضاتی می‌شود، بلافاصله باید خودشان را بچسبانند آنجا و پول بگیرند. تمام اپوزیسیون ایران همین‌گونه‌اند؛ از رضا پهلوی تا سایرین هرگاه اعتراضاتی در ایران رخ می‌دهد خودشان را جلو می‌اندازند تا سهم‌شان را از عربستان و سایر کشورهای معارض ایران بگیرند.

 سند ویکی‌لیکس درباره منفوربودن سازمان منافقین در ایران

یک بار ویکی‌لیکس سندی منتشر کرد که وزارت خارجه عربستان از سفیرش در انگلستان درباره سازمان پرسیده بود. او هم در جواب نامه گفته بود «اینها به‌شدت در ایران منفورند و صلاح نیست علناً با اینها کار کنیم و علناً کار کردن برای ما بد می‌شود». در پیام شماره ۱۷ رجوی هم یک‌مقدار علیه عربستان صحبت کرده که من همان زمان گفتنم «حتماً کمک‌هایش قطع شده چراکه رجوی آدمی نیست که الکی به کسی لگد بزند». 

مسعود رجوی زنده است اما مرده و زنده‌اش فرقی ندارد

درباره وضعیت فعلی رجوی می‌خواستیم بپرسیم؛ در ۱۵، ۱۶ سال گذشته خبری از رجوی نیست و اخیراً هم تصویری منتشر شد که عکس مسعود کنار سایر کشته‌شدگان سازمان در کمپ آلبانی قرار داده شده است، شما اطلاعی از سرنوشت وی و سناریوی سازمان در مخفی نگه‌داشتن مسعود دارید؟

مسعود رجوی به‌احتمال زیاد زنده است ولی فرقی بین مرده و زنده وی نیست چون از نظر غربی‌ها که می‌خواهند از این سازمان استفاده کنند مسعود رجوی مهره سوخته است و کارآیی خود را از دست داده بنابراین این تصور وجود ندارد که مسعود رجوی به‌خواست و اراده خودش ظاهر نمی‌شود بلکه به وی گفتند که «شما بازنشسته شوید، و کارت تمام شده است». سازمان یک سابقه‌ای دارد که در زمان شاه ترورهایی از جمله کشتن مستشاران آمریکایی را انجام داده، در ایران نیز با دشمن متجاوز همکاری کرده و سازمان می‌خواهد این سوابق را با مسعود رجوی کنار بگذارد و با چهره مریم بگوید دیگر کاری با تروریسم ندارد، اسلحه را کنار گذاشته و با کمک عربستان خط عبور از مسعود را پیگیری می‌کند.

مسعود پیام می‌دهد اما هیچ‌کدام از پیام‌ها به زبان‌های دیگر ترجمه نمی‌شود. آنجا که می‌خواهند فعالیت کنند مریم طرف حساب است و به وی اجازه نمی‌دهند وارد شود، مثلاً اگر رجوی اختیار داشت ظاهر شود آن زمانی بود که از لیست تروریستی آمریکا بیرون آمد پس معلوم می‌شود خانه ماندن بی‌بی از بی‌چادری است!

۲۷۲۱۵

کد خبر 1334118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =