روحانی: در شرایط امروز کشور به گفت‌وگوی ملی نیاز داریم

رئیس جمهور در پیامی با ابراز خرسندی از نقش مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در تقویت جریان گفت و گوی اخلاقی، مستدل، منطقی و اثربخش، تاکید کرد: دولت تدبیر و امید اهل گفت و گو و مذاکره سازنده، به نفع ملت ایران است و معتقدیم باید مسیر گفت و گو را ادامه داد و از هراس افکنی جریان های افراطی، غیرعقلانی و ضد گفت و گو نهراسید.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، متن پیام حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که توسط دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی قرائت شد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

فقدان گفت‌وگوی سازنده، از بنیادی‌ترین مشکلات جامعه امروز ایران است. ایران عزیز، این روزها، در شرایط حساس ویژه‌ای به سر می‌برد. از یک سو، دشمنان خارجی تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به ملت ایران دوچندان کرده‌اند و از سوی دیگر، نبود گفت‌وگوی جامع ملی سازنده میان مردم و حاکمیت، و نیز جناح ها، احزاب و شخصیت‌های موثر کشور، اتحاد و همبستگی در برابر دشمنان را دشوار ساخته است.

کشور ما به ویژه در شرایط حاضر به یک گفت‌وگوی ملی نیاز دارد، هرگز نباید تصور کرد که دولت به تنهایی می‌تواند گفت‌وگو را که بسترساز اعتماد و تقویت سرمایه اجتماعی است، پیش ببرد. این امر مستلزم همراهی، همدلی و مشارکت همه ارکان کشور است.

گفت‌وگو و مناظره، مستلزم تحمل و مدارا است. تاریخ پرافتخار ایران و اسلام، به ویژه رویکرد بی‌نظیر امامان بزرگوار شیعه، مشحون از الگوهای مدارا، اعتدال، عقلانیت و گفت‌وگو است. دولت تدبیر و امید نیز در طی سال‌های خدمت به مردم، همواره نشان داده است که اهل گفت‌وگو و مذاکره سازنده، به نفع ملت ایران است. به همین دلیل شورایعالی انقلاب فرهنگی روز ۲۳ تیر ماه را که روز توافق مذاکرات هسته‌ای بود را به عنوان روز گفت‌وگو و تعامل سازنده با جهان نامگذاری کرد. ما معتقدیم باید مسیر گفت‌وگو را ادامه داد و از هراس‌افکنی جریان‌های افراطی، غیرعقلانی و ضد گفت‌وگو نهراسید.

بسیار خرسندم که مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که اکنون به ایستگاه هشتم خود رسیده است، به تقویت جریان گفت‌وگوی اخلاقی، مستدل، منطقی و اثربخش یاری رسانیده است. افزایش استقبال دانشجویان از این رویداد، از نخستین دوره تاکنون، نشان می‌دهد که دانشجویان، به عنوان موتور محرکه توسعه جامعه و آینده آن، ضرورت گفت‌وگو را دریافته‎اند و این مسابقات نیز به خوبی به نیاز ملی به گفت‌وگو پاسخ داده است.

از جامعه دانشگاهی کشور، به ویژه جهاد دانشگاهی و سازمان دانشجویان در شکل دادن به این ابتکار که انشاءالله  به آموزشِ نهادمند گفت‌وگو، میان بخشی از جامعه نخبه کشور، یعنی دانشجویان منجر خواهد شد، تشکر و قدردانی می‌نمایم.

حسن روحانی         

رئیس جمهوری اسلامی ایران

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1334421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =