حملات تند سعید جلیلی به دولت به بهانه اف‌ای‌تی‌اف/ پمپئو می‌گوید این دو لایحه تصویب شود/ ذوالنوری: تحریم نباشیم از FATF و مشابه آن استقبال می‌کنیم

تسنیم نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: روند انجام تعهدات یک‌جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه یابد؟

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه نشستی که جهت بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با واکنش نسبت به برخی اظهارنظرهای غلط پیرامون مسئله FATF در داخل کشور، گفت: دلخوش‌ها در حالیکه فشارحداکثری بر مردم وارد می‌شود، با یک تسلیت و اشک تمساح دشمن سرخوش می‌شوند.

وی افزود: پمپئو می‌گوید این دو لایحه باید بدون تأخیر تصویب شود و کسانی در داخل همان خواسته را پژواک می‌دهند.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور با انتقاد از «تحریم‌هراسی» عده‌ای در داخل کشور، با استناد به سخنان برخی مسئولان دولت راجع‌به عدم وجود هرگونه تضمین رفع تحریم از سوی دشمنان، تصریح کرد: در حالیکه طرف مقابل رسما می‌گوید تصویب این دو لایحه را با پیش‌شرط نمی‌پذیرد، می‌گویند تصویب کنید و تضمینی هم نیست که چه به‌دست خواهد آمد؛ نتیجه تحریم‌هراسی تحریم‌های بیشتر شده است.

جلیلی اظهار داشت: معترفند این روند، زخمی را التیام نمی‌دهد، اما می‌گویند اگر این دو لایحه را تصویب کنیم، برچسب نمی‌خوریم؛ التیام زخم‌های تحریم، تدبیر می‌خواهد، نه امید واهی به برچسب نخوردن.

وی خاطرنشان کرد: تحجر این است که شرایط زمانی در نظر گرفته نشود و گفته شود اگر فشارحداکثری هم اِعمال شد، ما رفتارمان را در برابر دشمن تغییر نمی‌دهیم.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور در ادامه سخنانش با اشاره به برخی سخنان غلط درباره دو لایحه FATF، اظهار داشت: کسانیکه سوء‌تدبیر و سوء‌رفتارهای‌شان نارضایتی را به‌وجود آورده، حالا در کمتر از دو ماه مدعی شده‌اند، می‌خواهند ناتوانی خود در اجرا و پیگیری مسائل و مطالبه حقوق ملت از طرف‌های غربی را با انجام تعهدات یک‌جانبه جبران کنند.

جلیلی افزود: به جای اینکه از طرف مقابل طلبکار باشند، فشار را بر روی تصمیم‌گیران قانونی کشور اعمال می‌کنند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به سابقه همکاری دولت یازدهم با FATF، اظهار داشت: می‌گویند باید به کنوانسیون "سی‌اف‌تی" بپیوندیم؛ ۳۹ بند دیگر از اقدام مشترک با FATF که اجرا شد، نتیجه‌اش چه شد؟

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور افزود: سال ۹۵ بدون طی مراحل لازم، ۴۱ بند اقدام مشترک با FATF امضا شد؛ باید از FATF بپرسند که ثمره اجرای ده‌ها بند توافق با این نهاد چه بوده است؟ آیا در این سه سال تراکنش‌های بانکی با خارج بیشتر و آسان‌تر از قبل شده است یا کمتر؟!

جلیلی عنوان کرد: روند انجام تعهدات یک‌جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه یابد؟

وی در ادامه سخنانش با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه رژیم آمریکا مبنی بر درخواست از ایران برای پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و "سی‌اف‌تی"، گفت: در حالی که کشور در شرایط ویژه تحت تحریم بوده و بانک مرکزی، وزیر امور خارجه و نیروی مسلح ما تحریم شده است، پمپئو می‌گوید ایران بدون تأخیر و بدون هیچ پیش‌شرطی باید دو کنوانسیون را تصویب و اجرا نماید.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور افزود: وزیر خزانه‌داری آمریکا–"منوچین"-به صراحت بیان می‌کند با تصویب این کنوانسیون از سوی ایران، می‌توانیم مانع دور زدن تحریم‌ها شویم، آنگاه در داخل کشور نیز برخی با تحریم‌هراسی به دنبال تحمیل فشار بیشتر به مردم و انجام تعهدات یک‌جانبه هستند.

جلیلی اظهار داشت: دولتی که مدعی برداشتن تحریم‌ها بود، اعتراف‌شان این است که در این دولت تحریم‌ها بی‌سابقه بوده و تاکنون چنین تحریمی بر کشور اِعمال نشده بود.

وی همچنین در پایان سخنانش گفت: سیاست تحریم‌هراسی نتوانست مانع تحریم وزیر امورخارجه و تحریم داروی کشور شود، باید روشن شود روند انجام تعهدات یک‌جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه داشته باشد و نقطه پایان انجام تعهدات یک‌جانبه و بی‌ثمر کجاست؟

ذوالنوری: عضویت در FATF راه تنفس اقتصاد کشور را می‌بندد

هم‌چنین فارس نوشت: 

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: ما مشکلی برای شفاف سازی در حوزه  مسائل داخلی‌مان نداریم. از هر قانونی و از هر ضابطه و دستورالعملی و هر اقدامی که شفاف سازی اقدامات داخلی‌مان شامل دارایی‌ها، اموال، معاملات، فعالیت‌های اقتصادی را افزایش دهد، نظام، مجلس، مجموعه نیروهای انقلاب و مردم حمایت می‌کنند. 

وی ادامه داد:‌ موضوع FATF ناظر بر شفاف سازی داخلی نیست بلکه در حقیقت یک رنکینگ و رتبه‌بندی دارد که این را به کشورهای دیگر برای سرمایه‌گذاری در کشور موردنظر اعلام می‌کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: در حالی که ما در تحریم نباشیم و ارتباط اقتصاد ما با دنیا در شرایط عادی قرار داشته باشد، جمهوری اسلامی نگران نیست و نهایتا از FATF و مشابه آن استقبال می‌کند و به آن می‌پیوندد و از آن حمایت می‌کند.

ذوالنوری گفت:‌ زمانی که ما در تحریم به سر می‌بریم و تلاش می‌کنیم تحریم‌ها را دور بزنیم FATF می‌گوید تمام رفت و برگشت کالا و پول ما باید در یک اتاق شیشه‌ای و مدنظر آنها باشد. لذا این اقدام باعث لو رفتن کانال‌های ما در اقتصاد و تجارت‌مان می‌شود؛ ما در صورت پیوستن به کنوانسیون‌های FATF این اطلاعات را دو دستی تقدیم آنها می‌کنیم. پس در نتیجه این اقدام به ضرر مردم است.

وی افزود:‌ عضویت در FATF راه تنفس اقتصاد کشور را می‌بندد و از طرف دیگر تحریم‌ها هم همچنان پابرجاست و این اقدام باعث می‌شود حتی تحریم‌های جدید بر علیه ما وضع شود. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت:‌ اگر آقایان دولتی تعهد بدهند که با FATF کانال‌های ارتباطی اقتصاد ما لو نمی‌رود و بسته نمی‌شود و تصویب FATF در رفع تحریم‌ها مؤثر است کسی با این کار مخالفت نمی‌کند، اما خود مسئولین دولتی می‌گویند ما چنین تضمینی نمی‌توانیم بدهیم؛ خب حالا که عضویت در FATF در رفع تحریم‌ها به ما کمکی نمی‌کند چه نیازی است که ما همان کانال‌هایی هم که در ارتباطات اقتصادی‌مان داریم و مشکلات داخلی کشور را از آن طریق حل می‌کنیم در اختیار آمریکا قرار دهیم و خودمان با دست خودمان اطلاعات را افشا کنیم.

ذوالنوری گفت: بنابراین این کار فعلا مقدور نیست و در مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع در دست بررسی است. هر وقت مجمع به تشخیصی برسد حتما آن را اعلام می‌کند.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1334846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =