اپلیکیشن پیام‌رسان «توتوک» ابزار جاسوسی دولت امارات

ایرنا نوشت: اپلیکیشن پیام‌رسانی که به‌سرعت در امارات متحده عربی برای برقراری ارتباط بین دوستان و خانواده‌ها محبوبیت یافته، گویا یک ابزار جاسوسی دولت برای ردیابی کاربران است.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه گاردین، ‌مقام های آمریکایی مطلع از ارزیابی های اطلاعاتی طبقه بندی شده گفتند که دولت امارات از این اپلیکیشن برای ردیابی مکالمات، موقعیات، تصاویر و دیگر اطلاعات افرادی که آن را روی گوشی های همراه خود نصب می کنند، استفاده می کند.

امارات، فیس تایم (برنامه تماس ویدئویی شرکت اپل)، واتس آپ فیس بوک و دیگر اپلیکیشن های ارتباطی را مسدود کرده است.

رسانه های اماراتی از توتوک به عنوان جایگزینی برای برقراری تماس استفاده کرده اند. این اپ با وجود آنکه تنها چند ماه قدمت استفاده دارد، میلیون ها بار دانلود شده است و اکثر کاربران آن در امارات هستند.

براساس این گزارش، ‌ اپ توتوک به دولت امارات امکان دسترسی آسان به اطلاعات شخصی میلیون ها کاربری را می دهد که به دانلود و نصب این اپ روی گوشی های خود تمایل دارند.

این اپ به بهانه ارائه اطلاعاتی در مورد پیش بینی دقیق وضع هوا، از کاربران در مورد مکان دقیق آنها پرسش می کند. همچنین اپ مزبور برای کمک به کاربران برای برقراری ارتباط با دوستان خود، از آنها فهرست مخاطبان شان را می خواهد. این اپ همچنین به میکروفون، دوربین، تقویم و دیگر اطلاعات روی گوشی دسترسی دارد. ۹۱۰۹

یافته های یک تحلیل فنی و مصاحبه با کارشناسان امنیتی حاکی است که شرکت سازنده توتوک موسوم به بریج هولدینگ (Breej Holding) به احتمال قوی با یک شرکت امنیت سایبری اماراتی تحت عنوان دارک‌مَتِر (DarkMatter) مرتبط است. شرکت دارک‌مَتِر، ‌ تحلیل گران سابق آژانس امنیت ملی و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را اجیر کرده و از روابط تجاری نزدیکی با دولت امارات برخوردار است.

2323
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1334884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =