بعیدی نژاد: رویترز چطور بدون داشتن خبرنگار و اطلاعات، آمار می‌سازد؟

فارس نوشت: سفیر ایران در لندن عنوان کرد اینکه یک رسانه خارجی بدون داشتن خبرنگار و اطلاعات دست اول در محل، بتواند ادعای دستیابی به آماری از قربانیان حوادث اخیر در ایران داشته باشد محل سؤال است، به ویژه از سوی رویترز که دفترش به دلیل همین سیاست جعل خبر چند سال پیش در ایران بسته شد.

 حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن درباره خبرسازی دروغین جدید رویترز در صفحه توئیترش نوشت: «برخی رسانه ها براساس سیاستی قدیمی برای باورپذیر کردن یک دروغ، آن را خیلی بزرگ می سازند. خبر رویترز که کشته شدگان حوادث اخیر را ۱۵۰۰ نفر اعلام و دستور صدور خشونتها را به رهبری نظام مستند کرد، از همین نمونه است.این در حالی است که تدبیر رهبری همواره مدارا با تظاهرکنندگان بوده است.»

وی در توئیتی دیگر عنوان کرد: «حتی عفو بین الملل که بدنبال بالا بردن آمار غیرتایید شده بوده، تعداد کشته شدگان را حدود۳۰۰ نفر دانسته است. چنانچه خبرنگاران رسانه های غربی هم توجه کردند، رویترز در خبر جعلی خود به نمو عجیبی به کشته شدن چند صد خانم در حوادث اشاره دارد در حالی که حضور خانمها در تظاهرات پایین بوده است.»

سفیر ایران همچنین خاطرنشان کرد: «اصولا اینکه یک رسانه خارجی بدون داشتن خبرنگار و اطلاعات دست اول در محل، بتواند ادعای دستیابی به آماری از قربانیان حوادث اخیر در ایران داشته باشد محل سؤال است، بویژه از سوی خبرگزاری رویترز که دفتر آن دقیقا بدلیل همین سیاست جعل خبر و دروغ پردازی چند سال پیش در ایران بسته شد.»

وی عنوان کرد:«خبرگزاری رویترز که بخشی از کمپانی تامسون رویترز بوده و چندین سال پیش از سوی کمپانی اصل انگلیسی خود به یک شخصیت کانادایی صهیونیست فروخته و تحت حاکمیت کانادا در آمد، متاسفانه طی سالهای اخیر سیاستی بر اساس پیشداوری و دروغ را علیه ایران و جریان مقاومت در منطقه به اجرا در آورده است.»

بعیدی نژاد بیان کرد:«هنوز زمان زیادی نمیگذرد که رویترز با اشاره به منبع جعلی خود، خبری دروغ در خصوص جلسه مقامات ارشد امنیتی ایران برای تصمیم گیری برای حمله به تاسیسات آرامکو را منتشر کرد، ادعایی که حتی سازمان ملل متحد اصل موضوع حمله توسط ایران را رد کرد. هر چند باعث توقف دروغ پردازی رویترز نشد.»

سفیر ایران در انگلیس در توئیت دیگری نوشت:«سیاست رویترز تبعیت از سیاستی است که مرداک، صاحب امپراطوری رسانه ای صهیونیستی،سالها قبل رسما آن را اعلام کرد که رسانه های دارای مالکیت یهودی در جهان وظیفه حمایت از اسرائیل را دارند. جای تعجب نیست که اولویت اصلی امروز مالک کانادایی و صهیونیست رویترز از تورنتو،حمایت از اسرائیل است.»

بعیدی نژاد خاطرنشان کرد:«عجیب نیست که بلافاصله بعد از انتشار خبر رویترز که مورد اشاره برایان هوک قرار گرفت،سازمان منافقین(MEK)با حمایت از همین خبر رویترز مبنی بر کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در حوادث اخیر، خود را بعنوان تنها نیروی موثر در ایران در مدیریت و هدایت تظاهرات و درگیریهای خیابانی سازمان یافته معرفی کرد.»

وی همچنین نوشت:«مقامات مسئول کشور اظهار داشته اند که با پایان بررسیهای خود، آمار دقیق حوادث اخیر را که بسیار کمتر از تمامی آمار خارجی میباشد، اعلام خواهند کرد. اما وظیفه ی حرفه ای موسسات و رسانه ها ایجاب میکند که تا اعلام این آمار رسمی، از خبر سازی و جعل اخبار غیرواقعی خودداری کنند.»

23231

کد خبر 1334921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
  162 4
  آقای بعیدی نژاد، از شما بعید است اینصور حرف زدن. در عصر اطلاعات و ارتباطات مگر نیاز ایت که هر خبرگزاری در هر جای دنیا و برای هر موضوعی خبرنگار داشته باشد. وقتی داخل هر کشوری عده ای هستند که اخبار دست اول را درز می دهند چه نیاز به هزینه کردن و خبرنگار فرستادن. شما در لندن با اینترنت با سرعت بالا زندگی می کنید ولی مثل اینکه اصلا از اوضاع جهان خبر ندارید. کمی وقت بگذارید جهان و سازوکارهای ارتباطات و اطلاعات را بهتر درک می کنید.
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
   0 0
   اگر امروزه روز نیازی به داشتن خبرنگار نیست اصولا چرا در همه جای دنیا خبرنگار دارند؟؟ حتی در ایران هم تا یکی دو سال قبل خبرنگار داشتند که اخراج شدپس این استدلال شما مضحک است چون صرف اینکه یکی به رویترز خبر بدهد که نمی شود خبر قابل انتشار باید خبرنگار بررسیو ادله را داشته باشد این جوری بالاخره یکی کسی از هر کشوری خبررسانی می کند ولی هیچ کس استنادی به آن اخبار نمی کند البته برای شما این توضحات را ندادم زیرا مشخص است شماها نیازی به دلیل ندارید تصمیم شما اطمینان صددرصدی به بیگانگان و تخری ایرانیان است و بس
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
   0 0
   پس چند وقت دیگه که چند نفر رو به عنوان جاسوس دستگیر کردیم هشتگ نزن فلانی را ازاد کنید فلانی بیگناهه و از این قبیل خزعبلات