واعظی:موضع نظام درباره کشته شدگان آبان ماه سکوت نیست /اروپا به دنبال مذاکره است نه مکانیزم ماشه /حق مردم است مخالفان FATF را بشناسند

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: آنچه ایران در چهار گام گذشته خود در کاهش تعهدات برجامی انجام داده، به اعتقاد کارشناسان داخلی و بین‌المللی، هیچ‌گونه مغایرتی با کنوانسیون‌های بین‌المللی نداشته است.

به گزارش خبرآنلاین، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور پیش از ظهر چهارشنبه در  حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اظهارات برخی کارشناسان در خصوص کاهش کیفیت بنزین تولیدی در پالایشگاه‌های کشور به ویژه بنزینی که در کلانشهرها از جمله تهران عرضه می‌شود با بیان این که وضعیت بنزین ما نسبت به گذشته به مراتب بهتر شده است، خاطرنشان کرد: الان بنزین یورو ۴ و یورو ۵ که تولید می‌کنیم قابل مقایسه با گذشته نیست و همه این تولیدات نیز در کلانشهرها استفاده می‌شود.

وی افزود: این اطمینان را می‌دهم که وضعیت آلودگی هوا هیچ ارتباطی با مسئله کیفیت بنزین ندارد و دلیل آلودگی هوا، وارونگی دما است؛ طبیعی است که اگر اتومبیل یا اتوبوسی فرسوده باشند یا تعداد موتور سیکلت‌ بیشتری در سطح شهر تردد کنند هوا آلوده می‌شود. اما آن چه که این روزها مشاهده می‌کنیم وارونگی دما است با این توضیحات فکر می‌کنم آن چه مطرح شده اصلا صحت ندارد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا و مهر بخوانید؛

* آقای رئیس جمهوری در جلسه امروز هیات دولت به صورت مفصل درباره مسئله محیط زیست از جمله هوا و این که باید از کودکان و  سالمندان در این خصوص مراقبت کنیم تاکید کردند. همچنین در این جلسه تاکید شد که مسئله تحصیل مقاطع دبستان و دبیرستان اهمیت بسیاری دارد و زمانی باید مدارس تعطیل شوند که وضعیت هوا حتما برای سلامتی دانش آموزان ضرر دارد.

اروپایی‌ها به دنبال مذاکره با ایران هستند

* {در خصوص مطالب مطرح شده از سوی طرف‌های اروپایی برای استفاده از «مکانیسم ماشه علیه ایران»}: آنچه ایران در چهار گام گذشته خود در کاهش تعهدات برجامی انجام داده، به اعتقاد کارشناسان داخلی و بین‌المللی، هیچ‌گونه مغایرتی با کنوانسیون‌های بین‌المللی نداشته است.

* ادعای اروپایی‌ها هیچ‌گونه مبنای حقوقی ندارد و به نظر می‌رسد آنها از این اقدام به دنبال پاسخی برای افکار عمومی داخلی‌شان در مقابله با اقدامات ایران در چهار گام گذشته خود در کاهش تعهدات برجامی هستند.

* اینکه آنها مطرح می‌کنند می‌خواهند در این شرایط از مکانیسم ماشه استفاده کنند، انجام نخواهد شد بلکه آنها به دنبال مذاکره با ایران هستند تا از طرق دیگری بتوانند به تفاهم برسند.

* {در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به وضعیت افزایش آلایندگی هوا در کلانشهرها به ویژه تهران، احتمال تعطیلی ادارات و مراکز تحصیلی وجود دارد و تصمیم گیری در این باره بر عهده کیست}: قانون تصمیم گیری در خصوص دبستان و دبیرستان را بر عهده شورایی از دستگاه‌های ذی‌ربط زیر نظر استانداری‌ها قرار داده است، اما برای ادارات موضوع حتما باید به دولت بیاید و با آقای رئیس جمهوری و یا معاون اول ایشان مشورت شود.

آمار درباره کشته شدگان حوادث آبان ماه، فضاسازی و جنگ روانی است

* نمی‌شود همین جوری ادارات را تعطیل کرد، برای  اعلام تعطیلی ادارات، میزان آلودگی باید از حدی بیشتر باشد.

* {در پاسخ به پرسشی درباره ارائه آماری از سوی برخی رسانه‌های خارجی در خصوص تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه و اتخاذ سیاست سکوت از سوی مقامات و نهادهای مسئول در این خصوص}: این موضوع فقط به دولت مربوط نمی‌شود و مسئله‌ای است که تمام دستگاه‌های ذی‌ربط بر اساس قانون با آن مرتبط هستند و الان هم قوه قضاییه با جدیت در حال پیشبرد کار است. ارقامی که از سوی برخی رسانه‌ها مطرح  می‌شود فضاسازی و جنگ روانی است و اصلا آن گونه نیست که مطرح می‌شود.

* {در واکنش به خبر خبرگزاری انگلیسی زبان رویترز مبنی بر این که در حوادث آبان ماه ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند}: به نظر من  تعدادی که از سوی این رسانه اعلام شده خیلی اغراق آمیز است و اصلا این تعداد نیست. دستگاه‌های مربوطه در حال جمع زدن آمار هستند و آرام آرام زمانی که آمار نهایی شد آن را اعلام خواهند کرد. نظام شیوه سکوت اتخاذ نکرده است و آن چه در حال اتفاق است این است که آنها (غربی‌ها) انتظار داشتند جرقه‌ای که به نام بنزین زده بودند شعله ور شود. گرچه آنها حتما برنامه ریزی‌هایی کرده بودند تا اقداماتی علیه کشورمان انجام دهند اما موضوع بنزین باعث شد که اقداماتشان جلو بیفتد؛ همه اقدامات دشمنان اعم از تبلیغات جنگ روانی و سایر کارها که قصد انجام آن را داشتند به نظر می‌رسد برای زمان دیگری برنامه ریزی شده بود، اما در مسئله بنزین آنها رو به اجرای تصمیماتشان آوردند که این موضوع ۴۸ ساعته جمع شد.

امار دقیق کشته شدگان و بازداشت شدگان باید از سوی قوه قضاییه اعلام شود

* آنها به دلیل  این که در عرصه میدانی نتوانستند به اهداف خود دست یابند الان در عرصه جنگ روانی در حال پرداختن به موضوع هستند؛ بنابراین ما و مردم نباید تحت تاثیر قرار بگیریم. این که ما نظامی داریم که زمانی که اتفاقی می‌افتد خیلی سریع با مردم ارتباط برقرار کند و سریع ماجرای را خاتمه دهد و با حمایت و قدرت مردم که در شهرهای مختلف به صحنه آمدند ماجرا را جمع کند باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

* {در پاسخ به این پرسش که آیا آمار دقیقی درباره تعداد کشته شدگان و بازداشت شدگان حوادث آبان ماه وجود دارد}: آمار دقیقی در این خصوص ندارم و این آمار باید از سوی قوه قضاییه اعلام شود

ادعاهای حقوق بشری غربی ها دیگر خریداری ندارد

*{در خصوص اتهامات حقوق بشری که به کشورمان از سوی دولت‌های غربی وارد می‌شود}: من و وزارت امور خارجه بارها اعلام کرده‌ایم که همین دولت‌های غربی که ایران را محکوم به عدم رعایت حقوق بشر می‌کنند، خودشان بهترین ارتباط را با کشورهای ناقض حقوق بشر دارند. امروز با وجود فضای مجازی و شفاف‌سازی به وجود آمده، ادعاهای غربی‌ها دیگر خریداری ندارد.

با FATF برخورد سیاسی می شود/مجمع تشخیص باید مسئولیت مخالفتش را بپذیرید

*{ درباره مطالب مطرح شده پیرامون اینکه پذیرش FATF از سوی ایران هیچ‌گونه مزیتی را برای کشور نخواهد داشت}: این لوایح، لوایحی است که در گذشته توسط دولت قبل از ما و مجلس تصویب شده و تمامی مراحل آن طی شده و شورای نگهبان نیز اصلاحات مد نظر خود را در آن انجام داده است اما آن مسئله‌ای که امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام به وجود آمده و ادعاهایی که مطرح می‌شود، کارشناسی نیست و ادعاهای سیاسی هستند. به نظر من، با مسئله FATF و لوایح آن، برخوردهای سیاسی می‌شود. ما می‌گوییم این لایحه تنها مرتبط با ما و دولت ما نیست. آنچه در حال رخ دادن است، محدود کردن و ایجاد یک تحریم دیگر برای اقتصاد و روابط بانکی کشور است.  مسئولیت ضربه نپذیرفتن FATF به اقتصاد کشور را باید مرجعی که با آن مخالفت می‌کند، بپذیرد.

* بیش از یک سال که پالرمو را در مجمع تشخیص مصلحت نظام نگه داشته‌اند و پس از این مدت بدون هیچ‌گونه اقدامی، آن را عودت دادند. الان نیز برایCFT  جلساتی را می‌گذارند که وقت بگذرد؛ اینها برای مردم باید شفاف شود؛ مجلس و دولت نیز آن را تصویب کرده و آن کسی که این لوایح را نگه می‌دارد باید مسئولیتش را بپذیرد.

* نظر دولت در خصوص دو لایحه پالرمو و CFT بسیار روشن است. مراحل تصویب این دو لایحه و دو لایحه دیگری که در این خصوص وجود دارد، در مجلس، طی و تصویب شده است.

*{ در خصوص ارسال نامه نمایندگان به مقام معظم رهبری برای پیگیری لایحه FATF}: حق نمایندگان است که وقتی می‌بینند زحمات آنها برای تصویب این لایحه به جایی نرسیده و در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت مانده، نامه‌ای به مقام معظم رهبری بنویسند.

حق مردم است بدانند مخالفان FATF چه کسانی هستند

* {درباره اینکه آیا دولت موافق اعلام اسامی مخالفان FATF است؟}: این حق مردم است که موضوع را به صورت شفاف بدانند. نمی‌شود که مسائل مربوط به دولت شفاف باشد و مسائل مربوط به سایر ارگان‌ها، غیرشفاف.

ماجرای درخواست دولت برای مسکوت ماندن بررسی FATF در مجمع

*{در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات احمد توکلی مبنی بر این که رئیس جمهور سال پیش اعلام کرده که بررسی FATF در مجمع تشخیص مسکوت بماند}: این گونه نبوده است، سال گذشته در مقطعی یک هفته الی دو هفته‌ای قرار بر این بود که جلسه‌ای در ایتالیا برگزار شود و موضوع ایران مطرح شود؛ در آن زمان یکی از وزرا در جلسه مجمع تشخیص پیشنهادی داده بود که الان که به نتیجه‌ای نمی‌رسیم خوب است این موضوع تا دوره بعد مسکوت بماند.

*{درباره اظهارات برخی مسوولان شهری تهران مبنی بر این که دولت طی 6 سال گذشته هیچ تلاشی در حوزه خرید اتوبوس درون شهری و همچنین توسعه خطوط مترو انجام نداده است؟: بانک‌های کشور تا جایی که توانسته‌اند بنا به توصیه دولت به مترو و شهرداری کمک کرده‌اند. توسعه مترو در حال انجام و پیگیری است و امروز نیز شهردار تهران در جلسه هیات دولت اعلام کرد طی هفته گذشته دو ایستگاه مترو به خطوط مترو اضافه شده است.

*{ در پاسخ به این پرسش که آیا دولت قصد ندارد که اجازه واردات موقت اتوبوس درون شهری را به شهرداری تهران بدهد؟}: ما سیاستی در پیش گرفته‌ایم که بر اساس آن باید ترجیح دهیم آن چه که در داخل استفاده می‌شود توسط کارخانجات داخلی ساخته شود؛ در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی برای تامین واگن قطارهای خود قراردادهایی در اراک و جاهای دیگر امضا کرده است. تولید اتوبوس بسیار ساده تر از این موضوع است و اگر آقای شهردار به این نتیجه برسند که نیاز فوری به اتوبوس دارند می‌تواند درخواست خود را مطرح کنند؛ چرا که امکان صدور اجازه موقت برای واردات خوردو وجود دارد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1335087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =