اعتراضات مردمی در بغداد و بصره به خاطر گزینه جدید نخست وزیری

ایرنا نوشت: به دنبال اعلام نامزدی «اسعد العیدانی» برای نخست وزیری عراق شماری از مردم بغداد و بصره در مخالفت با این موضوع دست به اعتراض زدند.

فراکسیون «سازندگی» به دنبال ناکامی در معرفی "قصی السهیل" و اعتراضات مردمی در بغداد و چند شهر دیگر عراق روز چهارشنبه "اسعد العیدانی" استاندار پیشین بصره را به عنوان نامزد جدید معرفی کرد.
گزارش‌ها در این زمینه حاکی است، معترضان در بغداد و بصره در مخالفت با العیدانی شعار دادند.
پس از کناره گیری فراکسیون سائرون به رهبری "مقتدا صدر" برای معرفی نخست وزیر، فراکسیون سازندگی به عنوان بزرگترین تشکل پارلمان، نام العیدانی نماینده کنونی پارلمان عراق را به عنوان گزینه دوم خود به جای السهیل مطرح کرد.

ائتلاف «البنا» (سازندگی) مرکب از فراکسیون الفتح، دولت قانون، اتحاد قوا و العطا در نامه‌ای به امضای هادی العامری، نوری المالکی، محمد الحلبوسی، فالح فیاض و برخی دیگر از نمایندگان و ارسال آن به رییس جمهوری اعلام کرد که البنا فراکسیون اکثریت مجلس است.
گزارش‌ها حاکی است که «برهم صالح» رییس جمهوری عراق با العیدانی جلسه داشته و پیرامون نامزدی‌ وی برای تصدی مقام نخست وزیری تبادل نظر کرده است.
با این وجود معترضان و گروه‌های مخالف دولت در خیابان پیرامون نامزد مشخص برای پست نخست وزیری به توافق نرسیده‌اند و معلوم نیست با اعتراض‌های امروز خیابانی العیدانی می‌تواند به عنوان نخست وزیر جدید معرفی شود یا خیر؟
در همین حال صدر امروز در پیامی خواستار حذف و کناره‌گیری مقام‌های فساد از دولت شد.
گفته می‌شود چند گزینه دیگر نیز برای نامزدی نخست وزیری عراق مطرح است اما هنوز نامی از آنها برده نشده است.
در همین حال ساعتی پیش محافل رسانه‌ای عراق اعلام کردند تا فردا پنجشنبه گزینه قطعی و نهایی نخست وزیری از سوی رییس جمهوری این کشور معرفی خواهد شد.

23231
کد خبر 1335267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =