دولت به بانک‌ها یارانه تسهیلاتی بپردازد

میزان نوشت: دولت اگر می‌خواهد بانک‌ها نقش بسزایی رونق تولید ایفا کنند باید یارانه تسهیلاتی به بانک‌ها بپردازد و با این یارانه سود پایین تسهیلات را جبران کند.

غلامرضا کیامهر، کارشناس اقتصادی درباره نقش بانک‌ها در رونق تولید اظهار کرد: در کشورهایی که اقتصاد آن‌ها دولتی نیست بازار سرمایه تامین کننده منابع برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است و بانک‌ها نقش دوم را در تامین سرمایه ایفا می‌کنند.

وی افزود: در کشورما، چون ۸۰ درصد تصدی‌گری اقتصادی در دست دولت است وضعیت ما برعکس است و بازار پول و موسسات بانکی باید بار سنگین توسعه اقتصادی را به دوش بکشند.

کیامهر با بیان اینکه رونق تولید بستگی به کمیت و کیفیت همکاری بانک‌ها دارد، گفت: بانک‌ها باید با پرداخت تسهیلات به کارآفرینان زمینه را برای رونق تولید و توسعه اقتصادی کشور تامین کنند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در کشور ما همه نگاه‌ها در راستای رونق تولید و اشتغالزایی به جای بازار سرمایه به بانک‌ها دوخته شده است و باید دید بانک‌ها از توان مالی لازم برای ایفای چنین نقشی برخوردار هستند یا خیر.

وی تاکید کرد: بانک‌ها وظیفه دارند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال مولد و رونق تولید برای سرمایه گذاری‌های تولیدی ایفا کنند وتسهیلات با نرخ سود مناسب را برای آن‌ها تامین کنند.

کیامهر گفت: در شرایطی که نرخ تورم دو رقمی و بالاست باید توان بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات با نرخ پایین به تولید کنندگان، کارآفرینان و صنعتگران ارزیابی شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: به دلیل دو رقمی بودن نرخ تورم بانک‌ها نمی‌توانند با نرخ سود تک رقمی به فعالان اقتصادی و صنعتگران و کارآفرینان تسهیلات پرداخت کنند.

کیامهر گفت: شکل ایده آل قضیه این است که دولت اگر می‌خواهد بانک‌ها نقش بسزایی رونق تولید ایفا کنند باید یارانه تسهیلاتی به بانک‌ها بپردازد و با این یارانه سود پایین تسهیلات را جبران کند.

۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1335613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =