حمله راکتی به پایگاهی در کرکوک/یک آمریکایی کشته شد

ایسنا نوشت: براساس اعلام ائتلاف آمریکایی ضد داعش، حمله‌ای راکتی در شمال عراق منجر به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی و زخمی شدن تعدادی نظامی دیگر شد.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، ائتلاف آمریکایی مدعی مقابله با داعش در بیانیه‌ای اعلام کرد، در حمله راکتی به پایگاهی نظامی عراقی در کرکوک که دربرگیرنده نیروهای ائتلاف آمریکایی است، یک پیمانکار آمریکایی کشته و تعدادی از نظامیان آمریکایی و افراد خدماتی عراقی زخمی شدند.

 

این ائتلاف افزود، نیروهای امنیتی عراق ارزیابی این حمله و تحقیقات در این باره را برعهده دارند.

در رابطه با حمله کرکوک ارتش عراق اعلام کرد که پایگاه پایگاه نظامی "K۱" در نزدیکی شهر نفت‌خیز کرکوک، با پرتاب چند راکت مورد حمله قرار گرفته که در نتیجه آن یک پیمانکار آمریکایی کشته شده است. حامد العبیدی، ستوان پلیس کرکوک گفت، افراد مسلح عصر امروز به این پایگاه واقع در شمال غرب کرکوک با دو خمپاره حمله کردند.

این پایگاه علاوه بر نیروهای عراقی محل استقرار نیروهای آمریکایی نیز هست.

یک منبع اطلاعاتی به رویترز گفته نیروهای عراقی مستقر در این پایگاه از پلیس فدرال عراق و نیروی مبارزه با ترویسم این کشور هستند.

اواسط دسامبر آمریکا از دولت عراق خواست تدابیری را برای توقف حملات به منافع آمریکا در خاک عراق لحاظ کند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در آن زمان به عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق مراتب نگرانی خود را نسبت به حملات راکتی و موشکی به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق ابراز کرده بود.

دفتر عبدالمهدی در بیانیه‌ای تاکید کرده بود، اسپر در تماس تلفنی با نخست وزیر مستعفی نگرانی خود را درباره هدف گرفتن برخی تاسیسات و لزوم اتخاذ تدابیری برای توقف آن به وی گوشزد کرده بود.

عبدالمهدی نیز نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده و خواستار تلاش جدی با مشارکت همه جهت ممانعت از تنشی شده بود که همه را تهدید خواهد کرد.

یک مسؤول برجسته عراقی که خواست نامش فاش نشود، گفت، عبدالمهدی نگران است آمریکا به این حملات واکنش نشان دهد و این مساله منجر به درگیری و برخوردی در خاک عراق شود.

مشخص نیست که چه کسی مسؤول این حمله است. حمله راکتی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی دو هفته پس از هشدار وزیر خارجه آمریکا به ایران رخ داده است.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا، اخیرا ایران را به حملات راکتی به نیروهای آمریکایی و متحدانشان متهم کرد و گفت در صورتی که نیروهای آمریکایی یا متحدانش در حملات راکتی زخمی یا کشته شوند، واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

از  ۲۸ اکتبر حملات راکتی به پایگاهای محل استقرار نیروهای آمریکایی و سفارت آمریکا در منطقه سبز در مرکز بغداد صورت گرفته است. هیچ گروهی مسؤولیت این حملات را برعهده نگرفته است اما واشنگتن حشد شعبی و ایران را مقصر این حملات می‌داند.

همچنین منابع امنیتی عراق شب گذشته اعلام کردند، دو عنصر داعش در حمله هوایی ائتلاف آمریکایی مدعی مقابله داعش در منطقه مخمور از توابع استان کرکوک در ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد کشته شدند.

خبرگزاری آلمان گزارش داد، جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی حمله‌ای هوایی را علیه عناصر داعش در نزدیکی مخمور ترتیب دادند که منجر به کشته شدن دو عنصر داعش شد.

310 310

کد خبر 1335907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =