۶۷ کیلومتر از رودخانه های لرستان لایروبی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: ۶۷ کیلومتر از رودخانه های استان بعد از سیل فروردین ماه لایروبی شده است.

به گزارش خبرآنلاین لرستان ، رضا میرزایی در جلسه شورای اداری استان لرستان که در محل استانداری برگزار شد، اظهار داشت: در سیل دوازدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۶۴۰ میلیارد تومان به تاسیسات آبی حوزه عملکرد شرکت آب منطقه‌ای شامل ایستگاه های پمپاژ، سد، شبکه بندهای انحرافی و کانال‌های آبرسانی خسارت وارد گردید که حدود ۱۲ میلیارد تومان آن مربوط به ایستگاه های هیدرومتری است.

وی افزود: به علت تغییر مسیر رودخانه کشکان، بسیاری از منازل روستایی و شهری و راه های ارتباطی که قبل از وقوع سیلاب ۱۲ فروردین ماه سال جاری خارج از حریم رودخانه قرار داشتند، به علت تغییر مسیر رودخانه تخریب گردیده و یا در معرض تهدید سیلاب های آتی قرار دارند و برای اینکه بتوانیم رودخانه را به وضع سابق اعاده کنیم به بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

تخصیص ۱۰۰ درصدی از محل اعتبارات ماده ۱۰ جهت اجرای طرح‌های مهندسی

میرزایی گفت: تاکنون فقط مبلغ ۴۵ میلیارد تومان با تخصیص ۱۰۰ درصدی از محل اعتبارات ماده ۱۰ جهت اجرای طرح‌های مهندسی و ساماندهی رودخانه های سراسر استان به شرکت آب منطقه‌ای ابلاغ گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در خصوص اقدامات انجام شده پس از سیل اظهار داشت: در بخش مهندسی رودخانه در حال حاضر در ۶۷ بازه کاری شامل ۴۳ نقطه لایروبی و ۲۴ نقطه ساماندهی مشغول فعالیت هستیم و تاکنون ۶۷ کیلومتر از رودخانه های سطح استان لایروبی شده که ۴۵ کیلومتر آن از محل اعتبارات سیل و ۲۲ کیلومتر آن از طریق قراردادهای تهاتری انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: کل اعتبارات ابلاغی سیل جهت بازسازی تاسیسات آبی معادل ۴۴ میلیارد تومان با تخصیص ۵۰ درصدی بوده که در این بخش در ۲۶ نقطه اولویت‌دار عملیات اجرایی در حال انجام است و در ۷ نقطه دیگر اسناد مناقصه در حال تهیه و یا در مرحله انتخاب پیمانکار هستیم.

مدیرعامل آب منطقه لرستان در خصوص ایستگاه های هیدرومتری بیان کرد: در ۲۳ نقطه پیمانکار انتخاب گردیده و در حال تجهیز کارگاه هستیم و در ۱۳ نقطه دیگر اسناد تهیه شده و در مرحله انتخاب پیمانکار می باشیم.

۲۰۰ میلیارد تومان جهت ساماندهی و لایروبی رودخانه ها

میرزایی بیان کرد: با توجه به سفر دکتر نوبخت به استان لرستان و بازدید از مناطق سیل زده و پیگیری‌های متعدد انجام شده، قرار بوده که در مرحله دوم مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان جهت ساماندهی و لایروبی رودخانه ها به شرکت آب منطقه ای لرستان ابلاغ شود، لذا بر این اساس ما ۲۵ نقطه اضطراری و اولویت‌دار را تحویل مهندسین مشاور داده ایم که در حال مطالعه، طراحی و تهیه اسناد مناقصه هستند که با ابلاغ اعتبارات جدید و انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی آنها را سریعا شروع می‌کنیم.

میرزایی در پایان تصریح کرد: همه اقدامات انجام شده در حوزه مهندسی و ساماندهی رودخانه ها، بازسازی و مرمت تأسیسات آبی و ایستگاه های هیدرومتری بدون کمک استان های معین و تنها توسط شرکت آب منطقه ای در استان صورت می‌گیرد و در برخی موارد ما به سایر دستگاه اجرایی مثل راهداری و شهرداری ها در مناطقی که راه های ارتباطی توسط رودخانه ها قطع شده و همچنین در لایروبی رودخانه های داخل شهرها کمک می کنیم.

46

کد خبر 1335913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =