جنجال، بر سر یک نامه یا استعفای سه صفحه ای

یک رسانه عربی به نقل از مقامات عراق اعلام کرده که رئیس جمهور عراق درخواست رسمی استعفا نداده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی گزارش داد: این اظهار نظر بشیر الحداد، معاون رئیس پارلمان عراق به منزله عقب‌نشینی او از اظهارات روز جمعه‌اش به رسانه‌های محلی است که گفته بود، نامه‌ای که برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق روز پنج‌شنبه به پارلمان ارائه کرد به منزله استعفای او بوده و او بعد از یک هفته اگر آن را پس نگیرد، مستعفی قلمداد می‌شود.

 

الحداد در بیانیه‌ای تاکید کرد: نامه رئیس‌جمهوری به ریاست پارلمان عراق بیانیه‌ای برای بیان موضع بوده و نه درخواست رسمی برای استعفا.

او اضافه کرد: آنچه صالح در نامه‌اش مطرح کرده تفسیر فشارهایی موجود بر او و آمادگی‌اش برای استعفا به دلیل خفقان سیاسی و عدم توافق بر سر نامزد نخست وزیری بوده که بحران واقعی پیچیده فضای سیاسی کشور را در پی داشته است.

الحداد از همه گروه‌ها خواست راه منطق، عقل و درایت را برای دور نگه داشتن کشور از فاجعه و مشکلات بیشتر در پیش بگیرند.

این مقام پارلمان عراق گفت: رهبران سیاسی و روسای فراکسیون‌ها و احزاب ملی باید با رئیس‌جمهوری در زمینه تعیین نامزد بزرگترین فراکسیون پارلمانی طبق داده‌های مرحله‌های کنونی و ادامه تظاهرات مردمی در بغداد و تعدادی از استان‌ها همکاری کنند.

او بر لزوم اینکه نامزد مورد نظر مورد رضایت و پذیرش مردمی قرار بگیرد و انتخابش براساس توافق سیاسی و منافع عالی ملی کشور به ویژه در مرحله کنونی و بحران سیاسی کشور باشد، تاکید کرد.

نامه 3 صفحه ای رئیس جمهور عراق چه بود؟

صالح در نامه خود در روز پنج‌شنبه گفته بود، اگر اختیار مخالفت با نامزدهای نخست وزیری را که مورد تایید تظاهرکنندگان نیستند را نداشته باشد، ترجیح می‌دهد استعفا کند.

صالح در نامه خود به پارلمان ذکر کرده بود، از پذیرش نامزد ائتلاف البناء یعنی اسعد العیدانی، استاندار بصره برای تشکیل دولت آینده معذور است. این موضع‌گیری خشم گروه‌های سیاسی عضو ائتلاف البناء را در پی داشت.

او در نامه‌ مکتوبی به ریاست پارلمان نوشت، دلیل این کار را دریافت چند نامه متناقض از پارلمان عراق در مورد تعیین «فراکسیون اکثریت» عنوان کرد و گفت که پارلمان موظف است که در مورد این درخواست وی تصمیم‌گیری کند.

نوید بهروز خبرنگار شبکه العالم در بغداد در شرح جرئیات مربوط به اعلام آمادگی برهم صالح رئیس جمهور عراق برای استعفا گفت: اعلام آمادگی برهم صالح برای استعفا برای ناظران و دنبال کنندگان تحولات عراق، غافلگیر کننده و ناگهانی نبود.

وی تصریح کرد: چند وقتی است نشانه ها و اشاره های تلویحی از سوی منابع نزدیک به ریاست جمهوری عراق دریافت می شود که برهم صالح برای تقدیم استعفای خود آماده است. دلایل استعفا نیز برای محافل سیاسی و ناظران قابل پیشبینی و تقریبا واضح است. در حال حاضر مبارزه ای در مورد دو موضوع نامزد نخست وزیری و فراکسیون اکثریت بین فراکسیون البناء و ریاست جمهوری در جریان است. از یک سو فراکسیون البناء خود را فراکسیون اکثریت می داند و در چندین نامه به رئیس جمهور از او خواسته است این فراکسیون را به عنوان فراکسیون اکثریت به رسمیت بشناسد. اما بر اساس منابع نزدیک به فراکسیون البناء و نمایندگاه این ائتلاف، رئیس جمهور تلاش می کرد توپ را یک بار در زمین پارلمان و بار دیگر در زمین دادگاه فدرال بندازد.

برهم صالح رفت

این در حالی است که روز گذشته سایت شبکه روسیا الیوم به نقل از رسانه‌های عراقی گزارش داد، برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق در ۲۲ دسامبر وارد دور تازه مذاکرات برای مکلف کردن نامزدی جدید جهت پست نخست‌وزیری عراق به جای عادل عبدالمهدی شد به طوریکه او از روز دوم فعالیت‌های چهارمین کنگره "حزب اتحادیه میهنی کردستان" باز ماند.

310 310

کد خبر 1335916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =