۰ نفر
۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
مسکو پاسخ آمریکا را داد

فارس نوشت: سخنگوی دستگاه سیاست خارجی روسیه تاکید کرد که خط لوله گاز نورد استریم یک موضوع کاملا اروپایی است و از نظر جغرافیایی ربطی به منافع آمریکا ندارد.

به گزارش خبرگزاری تاس، «ماریا زاخاروا» سخنگوی دستگاه سیاست خارجی روسیه در مصاحبه با کانال روسیه 24 گفت که خط لوله نورد استریم 2 نباید باعث نگرانی ایالت متحده آمریکا شود چرا که این یک موضوعی کاملا اروپایی است. 

وی افزود: «اگر این پروژه بخشهایی از خاک آمریکا را در بر می‌گرفت ما درک می‌کردیم که به منافع واشنگتن هم مرتبط است. چون این یک موضوع اروپایی است نباید مایع نگرانی یک کشور دیگر شود و فقط کشورهایی که از نظر جغرافیایی در آن دخیل هستند باید درباره آن نگران باشند.»

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در روز 20 دسامبر بودجه دفاعی آمریکا در سال 2020 را امضا کرد که تحریمهایی را علیه شرکتهایی که در ساخت خط لوله نورد استریم مشارکت می‌کنند را پیش بینی کرده است. بلافاصله شرکت سوئیسی «آلسیس» که در اجرای ساخت این لوله مشارکت داشت از ترس تحریمهای آمریکا کلیه فعالیتهای خود در ارتباط با این پروژه را متوقف کرد.

«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه روز جمعه گفت که خط لوله گاز نورد استریم 2 پیش از پایان سال 2020 میلادی به پایان خواهد رسید.

به گزارش اسپوتنیک،‌ بر اساس گفته وزیر انرژی روسیه،  از کشتی «آکادمیک چرسکی» شرکت گازپروم برای تکمیل ساخت خط لوله نورد استریم 2 استفاده خواهد شد اما زمان بیشتری برای مهیاسازی بیشتر مورد نیاز است.

خط لوله نورد استریم 2 پروژه مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و 5 شرکت اروپایی ENGIE فرانسه، OMV اتریش، رویال داچ شل انگلیس و هلند، Uniper و Wintershall آلمان است. این خط لوله 745 مایلی دو قلو، سالانه 55 میلیارد متر مکعب از گاز طبیعی روسیه را به آلمان منتقل خواهد کرد. این خط لوله از آب‌های منطقه‌ای دانمارک،‌ فنلاند، آلمان، روسیه و سوئد عبور می‌کند.

در صورت اجرایی شدن این پروژه، میزان ظرفیت انتقال گاز طبیعی روسیه به آلمان به دو برابر ظرفیت کنونی افزایش پیدا خواهد کرد. در قانون بودجه دفاعی آمریکا، از دولت خواسته شده که ظرف ۶۰ روز شرکت‌هایی مشارکت‌کننده در پروژه نورد استریم ۲ را شناسایی کند و آنها را مورد تحریم آمریکا قرار دهد.

310311

کد خبر 1336010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =