۰ نفر
۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
از بیروت چه خبر؟

فارس نوشت: گمانه‌زنی‌ها درباره روند تشکیل دولت جدید لبنان ادامه دارد و برخی سیاستمداران لبنانی تشکیل دولت را کلید نجات بحران فعلی این کشور می‌دانند.

 نُه روز از زمانی که «حسان دیاب» مأمور تشکیل دولت لبنان شد، می‌گذرد و وی دیروز (جمعه) در ادامه دیدارهای مختلف خود با «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان دیدار کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های لبنانی، این دیدار دو ساعت طول کشید و در آن به موضوعات مختلف پرداخته شد.

خبرگزاری «آناتولی» به نقل از یک منبع نزدیک به ریاست‌جمهوری لبنان نوشت، احتمالا تشکیل دولت جدید به بعد از عید سال نو میلادی موکول خواهد شد.

این منبع به آناتولی گفت، عون و دیاب درباره کرسی‌های وزارتی و نحوه توزیع آن و ایده ادغام برخی از آنها صحبت کردند.

از سوی دیگر وبگاه «لبنان ۲۴»، پیش‌نویسی از نحوه چینش کرسی‌های وزارتی را به همراه اسامی پیشنهادی منتشر کرده است.

در همین زمینه، سیاستمدارن و لبنانی اعلام کردند، تشکیل دولت جدید به نخست‌وزیری حسان دیاب کلید خلاصی از بحران کنونی کشور است.

نماینده پارلمان «محمد نصرالله» از فراکسیون «التنمیه و التحریر» نزدیک (فراکسیون نبیه بری) اعلام کرد، این فراکسیون با تمام امکانات در دسترس از حسان دیاب حمایت خواهد کرد.

وی به خبرگزاری آناتولی گفت: ما به دیاب رأی داده‌ایم و از او حمایت خواهیم کرد زیرا این حمایت در واقع کمک به جایگاه نخست‌وزیری است؛ لبنان در برهه کنونی نیاز به دولت دارد بویژه اینکه اوضاع اقتصادی و مالی آن متشنج است. کلید رهایی همان تشکیل دولت است.

«شارل جبور» رئیس بخش رسانه‌ای در حزب «القوات اللبنانیه» هم اعلام کرد: ما اگر مطمئن شویم که دولت واقعا از افراد مستقل تشکیل می‌شود در مسیر تشکیل آن سنگ‌اندازی نمی‌کنیم بلکه بالعکس، کمکش می‌کنیم.

فراکسیون پارلمانی حزب القوات به نام «الجمهوریه القویه» با ۱۵ نماینده، فراکسیون پارلمانی حزب «التقدمی الاشتراکی» به نام «اللقاد الدیمقراطی با ۹ نماینده و فراکسیون پارلمان حزب «المستقل» با ۱۹ نماینده اعلام کرده‌اند در دولت جدید مشارکت نمی‌کنند.

نماینده پارلمان «بلال عبدالله» عضو فراکسیون اللقا الدیمقراطی هم به آناتولی گفت: هر تیمی برای انتخابات گزینه‌هایش آزاد است مهم این است که اقدامات سریع انجام دهیم و وجود دولت از عدم وجود آن بهتر است.

روزنامه الاخبار دیروز (جمعه) گزارش داد علی‌رغم اینکه حمایت خوبی از نخست‌وزیر مکلف وجود دارد اما برخی اختلاف‌نظرهای موجود باعث می‌شود تشکیل دولت در آینده نزدیک انجام نشود.

310311

کد خبر 1336022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =