انتقادات از سند آمایش آذربایجان‌غربی، مسئولین استانی را به واکنش واداشت

بعد از تصویب سند آمایش آذربایجان‌غربی در ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان را به واکنش وا داشت و در اطلاعیه این سازمان، ابهامات مطرح شده در رسانه‌های مجازی پاسخ داده شده است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که چندی پیش برگزار شد، طرح سند آمایش استان مطرح و با اکثریت آرای اعضای این شورا، تصویب و برای تصویب نهایی در شورای عالی آمایش کشور مطرح می شود.

سند آمایش آذربایجان‌غربی چیست؟

ناصر حضرتی‌پر رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌غربی در مورد این سند گفت: سند آمایش استان در بیش از ۵ هزار صفحه در قالب ۲۳ جلد کتاب تدوین شده که اجرای این طرح به بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف و تلفیق آنها در پهنه کمک شایانی خواهد کرد تا استان آذربایجان‌غربی بتواند در فضای توسعه‌ای کشور نقش درخوری را ایفا نماید.
حضرتی با اشاره به اینکه در تدوین سند آمایش سعی شده است نظرات تمامی گروه ها جلب شود، ادامه داد: در سند آمایش به عنوان یک سند بالادستی،  قابلیت‌ها، محدودیت‌ها و نقشه راه استان را برای ۲۰ سال آینده ترسیم شده است و وضعیت توسعه کشورها همسایه واستانهای همجوار نیز مورد توجه قرار گرفته است .

انتقادات چه بود؟

برخی رسانه‌ها به انتقاد از نحوه تدوین این سند پرداخته بودند.
برخی از این انتقادات به موضوع پلان جمعیتی مرکز برای استان ما و ایجاد قومیت خاص در برخی شهرهای استان و عدم توجه به فرهنگ استان مطرح بود.

اطلاعیه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان چه بود؟

در پی‌ابهامات ایجاد شده در برخی رسانه های مجازی استان در خصوص مطالعات آمایش سرزمین موارد ذیل را به استحضار مردم بزرگوار و فعالین عرصه های فرهنگی و رسانه می رساند:

۱- در ‌طرحهای آمایش، پهنه‌بندی با هدف تعیین محدوده‌هایی با تخصص‌ها و فعالیتهای مشترک انجام می‌شود. در پهنه بندی صورت گرفته برای شهرستانهای ۱۷ گانه‌ی استان نیز، اهداف و پروژه های پیش بینی شده گرچه مربوط به کل پهنه هست اما با توجه به ویژگی و تخصص هر منطقه به شهرستان مورد نظر منسوب می شود نه تک تک شهرستانهای همان پهنه.بر این اساس وقتی پهنه اعلام شده محدوده‌ی چند شهرستان را شامل می شود پروژه ها هم در ارتباط با شهرستان‌های پهنه تعریف می‌شوند که ممکن است با همه یا چند شهرستان از پهنه‌ی مربوطه ارتباط داشته باشند.

۲- پهنه مهاباد، بوکان، میاندوآب و نقده، پهنه ای است که سه شهر آن یعنی مهاباد، میاندوآب و بوکان باهم قرار است شبکه شهری همکار برای خدمات رسانی مطلوب به جنوب استان را تشکیل بدهند. در این پهنه، برنامه های مختلفی برای گردشگری، صنعت، لجستیک و علمی، فرهنگی برای شهرستانهای نقده ، مهاباد، میاندوآب و بوکان پیش بینی شده است. در کنار این برنامه‌ها، ایجاد مراکز فرهنگی نیز در دو شهر مهاباد و بوکان برای حمایت از فعالیت های فرهنگی شهرهای کردنشین جنوب استان در نظر گرفته شده است.

طبیعی است که برنامه مورد نقد مسلما" و صرفا" در دو شهر از پهنه مورد اشاره خواهد بود نه بقیه‌ شهرها. گرچه بقیه شهرهای پهنه نیز برنامه های متناسب مربوط به خود را در حوزه فرهنگی و اجتماعی خواهند داشت.

تعمیم دادن تخصص ها و پروژه‌های مربوط به پهنه ها به تک‌تک شهرستانهای هر پهنه شبیه این است که مثلا" بگوئیم آذربایجان غربی در تولید سیب، انگور، عسل، گوشت، فرش، آفتابگردان، گیلاس، چغندرقند و... تخصص دارد و بعد کسی از این موضوع نتیجه بگیرد که کل ۱۷ شهرستان استان در تک تک محصولات مذکور تخصص و قابلیت دارند. طبیعی است که این نتیجه گیری نتیجه گیری منطقی و صحیح نمی باشد. در عین حال نوعا" برای همه ۱۷ شهرستان استان پیش بینی های متناسب در ارتباط با پروژه های فرهنگی اجتماعی صورت گرفته است.

۳- مطالعات آمایش استان در حال حاضر در مرحله نظر خواهی قرار دارد و علی رغم تصویب کلیات آن در شورای برنامه ریزی و توسعه استان در یک مرجع بالاتر یعنی شورای عالی آمایش کشور نیز باید به تصویب برسد. براین اساس از همه صاحب نظران در خواست می‌گردد نظرات و پیشنهادات اصلاحی خود را- به ویژه در ارتباط با کارکردهای پهنه های اعلام شده - به این سازمان ارسال نمایند.

۴- مطالعات آمایش استان با راهبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و توسط یک تیم قوی علمی و مجرب تدوین شده و مباحث ذکر شده در مورد اینکه تدوین کنندگان طرح از اهالی فلان شهرستان هستند اساسا" کذب می باشد.

 در خاتمه ضمن قدردانی از حساسیت رسانه‌های استان به مباحث توسعه و سند آمایش از فعالین این عرصه به جد انتظار می رود ضمن اینکه اجازه نمی دهند موضوعات تخصصی مربوط به اسناد توسعه‌ی استان با جهت‌گیری‌های غیرتخصصی و بعضا" هدفدار دچار خدشه شود؛ نظرات اصلاحی خود را نیز به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال نمایند.

46

کد خبر 1336574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =